Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net

Pełna wersja: Wolna wola czy wola Boga?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7
heysel napisał(a):Zatem też powinieneś wiedzieć, że to w jego doktrynie Bóg nie ma przedwiedzy.
Zatem Bóg w jego doktrynie nie był Bogiem.

[ Dodano: Nie 08 Kwi, 2007 14:13 ]
O przedwiedzy Boga

[ Dodano: Nie 08 Kwi, 2007 14:20 ]
Akwinata napisał(a):
    "Nie tak Bóg przyczynuje istnienie rzeczy, jak budowniczy przyczynuje dom; gdy ten bowiem odchodzi, dom istnieje nadal. Budowniczy bowiem w takim stopniu tylko przyczynuje istnienie domu, w jakim podejmuje działanie, aby dom powstał. Zatem bezpośrednio jest on przyczyną stawania się tego domu; stawanie się ustanie, kiedy budowniczy odejdzie. Natomiast Bóg jest istotnie i bezpośrednio przyczyną samego istnienia, którego udziela wszystkim rzeczom, podobnie jak słońce udziela światła powietrzu i wszystkiemu, co oświeca. Podobnie więc jak dla zachowania światła w powietrzu niezbędne jest nieustanne oświetlenie słońca, tak samo dla zachowania rzeczy w istnieniu potrzeba, aby Bóg nieustannie udzielał istnienia rzeczom. Wszystko zatem, nie tylko kiedy zaczyna istnieć, ale również kiedy trwa w istnieniu, ma się do Boga jak coś sprawionego do sprawcy. Sprawca zaś i to, co sprawione, łączą się ze sobą, podobnie jak poruszający i to, co poruszane. Zatem Bóg jest we wszystkich rzeczach, o ile mają istnienie. Istnienie zaś jest tym, co we wszystkich rzeczach jest najbardziej wewnętrzne"
    Św. Tomasz z Akwinu, Dzieła wybrane, tłum. J. Salij, Poznań, Wydawnictwo „W drodze” 1995, s. 58.
To troszkę tak jak z prądem zgromadzonym w kondensatorze. Każdy kondensator ma swoją pojemność, i więcej niż zgromadzi energii, nie odda. A więc "wie" ile np żarówek zasili w ciągu jednej doby.
Ks.Marek napisał(a):Zatem Bóg w jego doktrynie nie był Bogiem.
Dla Ciebie. Dla niego był.
Dyskusję o przedwiedzy u Socyna uważam za zakończoną.
heysel napisał(a):
Ks.Marek napisał(a):Zatem Bóg w jego doktrynie nie był Bogiem.
Dla Ciebie. Dla niego był.
Dyskusję o przedwiedzy u Socyna uważam za zakończoną.

1. Bóg będący Nim dla kogoś, a dla mnie nie, nie może być Bogiem
2. Czemu pasujesz z Socyna?
Ks.Marek napisał(a):1. Bóg będący Nim dla kogoś, a dla mnie nie, nie może być Bogiem
W takim wypadku Nazarejczyk nie jest Bogiem.
Ks.Marek napisał(a):2. Czemu pasujesz z Socyna?
:? Ja go tu tylko dałem jako przykład kogoś kto stworzył doktrynę, gdzie Bóg nie ma przedwiedzy. I dla niego taki Bóg był Bogiem. Nie wiem co masz na myśli z "pasowaniem z Socyna".
a) wiem doskonale od początku, że taki Bóg jest dla Ciebie nie do przyjęcia i uważasz to za nieprawidłową doktrynę,
b) zatem mało mnie interesuje kontynuowanie wątku, który doprowadzi tylko do stwierdzenia, że taki Bóg jest dla Ciebie nie do przyjęcia i uważasz to za nieprawidłową doktrynę,
Wolf napisał(a):człowiek jest kowalem swojego losu
Najczęściej niewykwalifikowanym.
Witam serdecznie

Mowa na tym forum jest o wolnej woli…
Powiem tak:
Niech nie mówi człowiek, że Pan Bóg Sprawia, że człowiek grzeszy, ponieważ Pan Bóg nienawidzi zła, więc nie może zła czynić.
Niech nie mówi człowiek, że Pan Bóg Wprowadza go w błąd, dlatego, że grzesznik nie jest Mu przydatny. Pan Bóg Nienawidzi tego co złe i nie pozwala by ludzie wierzący mieli z tym styczność.
Na samym początku Stworzył Adama i zostawił go własnej mocy rozstrzygania. Położył przed człowiekiem ogień i wodę i tylko od człowieka zależy, po co wyciągnie rękę. Panu Bogu Podoba Się jak człowiek jest wierny Jego Prawom. Przed ludźmi jest życie i śmierć. Przepisy Boże, lub nauki niezgodne z Wolą Najwyższego.
Za przestrzeganie Bożych Praw jest Nagroda, za łamanie Jego Poleceń jest kara. Człowiek decyduje jakie życie wybierze!
Człowiek jednak powinien wiedzieć, że Pan Bóg nikomu nie pozwolił być bezbożnym.
To On Jest Władcą!
Ludzie zapominają, że to Władca narzuca własne prawa, a nie poddani…i tak jak w Twoim domu Twoi Rodzice narzucili Ci warunki zgodne z ich wolą i nie chcesz im się przeciwstawić, tak Pan Jezus NARZUCIŁ WŁASNE PRAWA SWOIM SYNOM I CÓRKOM, ponieważ ich Stworzył.
Wolna wola, to nie bezkrólewie, to nie egocentryzm. Jeśli chcesz żyć, wybierz Nauki Pana Jezusa – takie jest Przesłanie Biblijne…
Na podstawie: Księga Syna Syracha, rozdział 15.

Narka
Piórobociana napisał(a):Człowiek jednak powinien wiedzieć, że Pan Bóg nikomu nie pozwolił być bezbożnym.
Bezbożnym czyli jakim ? Skoro Bóg nie pozwolił człowiekowi być bezbożnym tzn., że nie pozwolił mu siebie odrzucić, zatem nie ma żadnego wyboru do dokonania ... Skoro Bóg nie pozwolił siebie odrzucić ...
My odrzucamy Boga. Możemy dokonać takiej decyzji, ale w taki sposób siebie krzywdzimy. Nie da się wytłumaczć tego zbytnio, ale w sercu dochodzi do takiej zmiany, że człowiek widzi, że to co proponuje Bóg jest dobre i to napełnia jego życie radością.
Nie znaczy, że wszystko będzie cacy. Ale widze , że idąc za tym do czego powołuje mnie Bóg, jest dobre dla mnie i też dla tych których spotykam.
Podsumowując: wolna wola nie istnieje
Wniosek w żaden sposob nieuprawniony, Na dodatek heretycki
Kyllyan napisał(a):Wniosek w żaden sposob nieuprawniony,
z tym sie zgodze
Kyllyan napisał(a):Na dodatek heretycki
no cóż
PS napisał(a):
Kyllyan napisał(a):Wniosek w żaden sposob nieuprawniony,
z tym sie zgodze
Kyllyan napisał(a):Na dodatek heretycki
no cóż

No to po jakie licho takie wnioski serwujesz na forum? Sztuka dla sztuki, czy nabijanie postów? W obu wypadkach grozi ostrzeżenie.
Rachel napisał(a):człowiek widzi, że to co proponuje Bóg jest dobre i to napełnia jego życie radością.
Intuicja ?
Poza tym w jakim sensie "w taki sposób siebie krzywdzimy" ? Wg jakich kryteriów to oceniać ?
Ks.Marek napisał(a):No to po jakie licho takie wnioski serwujesz na forum? Sztuka dla sztuki, czy nabijanie postów? W obu wypadkach grozi ostrzeżenie.
nabijanie postów
Wolna wola istnieje jak najbardziej PS, ale jest jakze rozna od woli Bozej. Wolna wole maja aniolowie i ludzie. Czlowiek, ktory wstapi do zakonu nadal ma wolna wole i moze w tym zakonie pozostac lub z niego wystapic. Tam nie ma przymusu : "Masz byc w zakonie i tyle", lecz jest zasada: "Jesli chcesz". Zlozenie przyrzeczenia tez nie pozbawia wolnej woli, gdyz czlowiek nie staje sie "automatem" do czynienia dobra, lecz czyni to dobro z wlasnej nieprzymuszonej woli, bo pragnie pomoc. Przyrzeczenie, seminarium czy zgromadzenie zakonne nie czyni od razu swietym. Bycie swietym to lata pracy nad soba.

Wolnej woli moze pozbawic tylko Szatan w przypadku opetania i nikt wiecej nie jest w stanie tego uczynic. Zatem wolna wola istnieje. Nie Dekalog zniewala czlowieka, lecz Szatan. Jesli myslimy, ze to wina Dekalogu, to mysl taka od Zlego pochodzi.

Natomiast inna kwestia - woli Bozej. Bog czyni jedynie dobro i wszystko, co uczynil bylo dobre. Bog jest zawsze wierny w Swych zamierzeniach i nie ma w Nim ani cienia zmiennosci. Bog kieruje naszym zyciem i troszczy sie o nasza dusze, lecz pozwala takze nam samym decydowac o naszym zyciu,gdyz dal nam wolna wole i rozum.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7
Przekierowanie