Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net

Pełna wersja: Żydzi mesjanistyczni
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6
Od jakiś chyba 15/20 lat istnieją na świecie Żydzi Mesjanistyczni. Zaczęło się od tego, że podczas wspólnej modlitwy w synagodze grupa ortodoksyjnych Żydów przeżyła chrzest w Duchu Świętym. Pan im objawił wtedy, że Mesjaszem jest Jezus. Postanowili głosić to innym. Oczywiście inni Żydzi ich potępili i w Kijowie powstała pierwsza synagoga mesjanistyczna. Mało tego... Na modlitwie podczas otwarcia nowej synagogi pytali Pana, co mają robić a Ten im odpowiedział: "pomóżcie chrześcijanom w zjednoczeniu"...! Co Wy na to?
To, że WIDAĆ jak Bóg chce jedności, a nie wzajemnej dyskryminacji. Oni nie nazywają się chrześcijanami póki nie osiągną tego, co im kazał Bóg. Wierzę w nich i trzymam za nich kciuki. W pewnym sensie jednoczę sie z nimi. Także pragnę JEDNOŚCI,
nieania skąd wzięłąś tę historię? Wydaje mi się ona mało wiarygodna.
Natknęłam się na jednym z for. A historia autentyczna nawet wikipedia o nich pisze.

Cytat:Żydzi Mesjanistyczni (pełna nazwa: Żydzi mesjanistyczni, synowie Nowego Przymierza) (hebr. jehudi meszichi יהודי משיחי; jehudim meszichim יהודים משיחיים, b'nej B'rit Hadasza בני ברית חדשה) - Żydzi uznający się jednocześnie za wyznawców judaizmu i chrześcijaństwa. Wyznawcy judaizmu nie uznają Żydów Mesjanistycznych za Żydów, lecz za sektę chrześcijańską, sprzeczną z judaizmem. Również prawo cywilne państwa Izrael nie uznaje ich za Żydów.[1]

Cytat: Dzieje Żydów Mesjanistycznych [edytuj]

Pierwsza gmina wyznaniowa (kościół lokalny, synagoga, kahal/kehila) Żydów wyznających chrześcijaństwo powstała w Jerozolimie, w 30 lub 33. Jest to ta sama wspólnota, którą chrześcijanie nazywają pierwotnym Kościołem lub Kościołem Jerozolimskim. Jej przywódcą był Jakub Sprawiedliwy, brat Jeszuy Ha-Masziaha ישוע המשיח (aram. Ja'akow Ha-Cadik bar Josef ahui di Jeszua יעקב הצדיק בר יוסף אחי ישוע), a po nim jego brat stryjeczny, Szimon ben Klofa. Jej członkowie, zwani w starożytności nazarejczykami, łączyli wiarę w Jeszuę Ha-Masziaha, jako Syna Bożego i Zbawiciela, z gorliwym przestrzeganiem Prawa Mojżeszowego i zwyczajów żydowskich.

Prócz ortodoksyjnych nazarejczyków istniały też heterodoksyjne grupy jedeochrześcijańskie - ebionici i eklezjaici.

Starożytne gminy nazarejczyków (które z biegiem czasu rozprzestrzeniły się na całą Syropalestynę i diasporę żydowską), poddane krytyce ze strony teologów głównego nurtu chrześcijaństwa (nawiązujących do świętego Pawła) (m. in. potępienie judeochrześcijaństwa przez I Sobór Nicejski w 325) , a także odrzuceniu i potępieniu przez judaizm rabiniczny (ekskomunikowanie nazarejczyków przez Wielki Sanhedryn w Jawne, ok. 90) zaczęły powoli zanikać na przełomie IV i V w. Główne nurty judaizmu do dziś nie uznają żydowskiego charakteru Żydów mesjanistycznych, uważając ich za odstępców od talmudycznego monoteizmu.

Odrodzenie judaizmu mesjanistycznego nastąpiło w 1866, w Wielkiej Brytanii. Zostało wtedy założone Hebrajsko-Chrześcijańskie Stowarzyszenie Wielkiej Brytanii (skrót: HCUK), z siedzibą w Londynie. W 1915 powstało Amerykańskie Stowarzyszenie Hebrajsko-Chrześcijańskie (HCAA) z siedzibą w Chicago, a w 1925 Międzynarodowe Stowarzyszenie Hebrajsko-Chrześcijańskie (IHCA) z siedzibą w Londynie.

Hebrajskie chrześcijaństwo nie miało pierwotnie charakteru eklezjalnego. Członkowie tego ruchu uczestniczyli w życiu kościołów nie-żydowskich, zaznaczając swą żydowskość na spotkaniach stowarzyszeń.

Gwałtowne zmiany rozpoczęły się w 1967, za sprawą młodego pokolenia hebrajskich chrześcijan, którzy uznali większą potrzebę akcentowania swej żydowskiej tożsamości, także w sferze kultu religijnego. Zaczęły powstawać związki wyznaniowe Żydów mesjanistycznych, posiadające własny ustrój, teologię i liturgię. W 1975 IHAA przekształciło się w Amerykańskie Stowarzyszenie Żydów Mesjanistycznych (ang. Messianic Jewish Alliance of America; MJAA) z siedzibą w Denver, a w 1986 IHCA przyjęło nazwę Międzynarodowego Stowarzyszenia Mesjanistycznych Kongregacji i Synagog (ang. International Alliance of Messianic Cogregations and Synagogues; IAMCS) i ulokowało siedzibę w Sarasocie (Floryda).

Cytat:Współczesność [edytuj]

Obecnie liczbę Żydów mesjanistycznych na świecie szacuje się na ok. 1,5 mln. Żydzi mesjanistyczni skupieni są w autonomicznych wspólnotach lokalnych (gminach wyznaniowych) zwanych kongregacjami (zborami) lub synagogami. Aby taką gminę wyznaniową (hebr. kahal/kehila קהל, קהילה) uznać za ukonstytuowaną, musi ona - podobnie jak w judaizmie rabinicznym - liczyć co najmniej 10 obrzezanych mężczyzn, w wieku ponad 13 lat (ta grupa niezbędnych mężczyzn zwana jest z hebrajska minjan'em מניין). Liderzy kongregacji i synagog noszą tytuły rabinów lub rzadziej pastorów. Wspólnoty lokalne są z reguły zrzeszone w federacjach/konfederacjach krajowych i międzynarodowych. Najstarszą tego typu organizacją jest wspomniana wyżej IAMCS (zał. 1925), która w 1994 obejmowała 13 stowarzyszeń narodowych. Znaną, nie-eklezjalną organizacją mesjanistyczną są "Żydzi dla Jeszuy" (ang. Jews for Yeshua).
nieania napisał(a):A historia autentyczna nawet wikipedia o nich pisze.
To, że istnieją Żydzi Mesjanistyczni to wiem, tyle tylko, że ciekawi mnie ta historią z "chrztem w Duchu Świętym" Żydów podczas modlitwy w synagodze.
nieania, co to takiego ?
Czytam o Izraelu, Żydach i z czymś takim się nie zetknełam do tej pory


nieania napisał(a):wikipedia o nich pisze.
to nie jest wiarygodne żródło.
Rachel napisał(a):to nie jest wiarygodne żródło.
Powiedz to mojemu kumplowi, który tworzy te hasła.

krzysiek_enoch napisał(a):ciekawi mnie ta historią z "chrztem w Duchu Świętym" Żydów podczas modlitwy w synagodze.
Oznacza, to że napełnił ich Duch Święty i to On objawił wolę Boga.
nieania napisał(a):Powiedz to mojemu kumplowi, który tworzy te hasła.
Nie mam takiej sposobmości.
Rachel napisał(a):nieania, co to takiego ?
Czytam o Izraelu, Żydach i z czymś takim się nie zetknełam do tej pory


nieania napisał(a):wikipedia o nich pisze.
to nie jest wiarygodne żródło.
Żydzi Mesjanistyczni to ruch istniejący faktycznie już grubo ponad 100 lat. W Polsce są mniej znani, choć istnieje kilka społeczności m.in. w Koszalinie, Katowicach, które mniej lub bardziej do tego ruchu się przyznają. Poza tym jest wielu chrześcijan, którzy sympatyzują z tym ruchem pozostając formalnie w swoich denominacjach.
Poszukałam i mam
Cytat:Ultimato - Kim są Żydzi mesjanistyczni?

Shulam - Żydzi mesjanistyczni na pierwszym miejscu są Żydami. Nikt nie może być mesjanistycznym Żydem, nie będąc wpierw Żydem. Wielu z naszych braci w Brazylii czy w Stanach Zjednoczonych jeszcze się tego nie nauczyło. Istnieje wielu takich, którzy nie są Żydami, ale pragną być mesjanistycznymi Żydami - to jest jednak fikcja. Jest to, to samo, co usiłowanie zrobienia rosołu z kury nie mając kury! Jednakże, jeśli ktoś jest Żydem i wierzy, że Jezus jest Mesjaszem i jako Żyd nie wyrzekł się swojej tożsamości religijnej, to wówczas jest on mesjanistycznym Żydem. Oznacza to, że jest on Żydem, który ma Yeshua za swojego Pana, swojego Mistrza i Zbawcę.
ŻRÓDŁO
No wiki może i nie jest wiarygodne, ale czasem mają rację w tym co piszą.
nieania napisał(a):No wiki może i nie jest wiarygodne, ale czasem mają rację w tym co piszą.
Poprostu jestem ostrożna odnosnie wikipedii.
nieania napisał(a):i w Kijowie powstała pierwsza synagoga mesjanistyczna. Mało tego... Na modlitwie podczas otwarcia nowej synagogi pytali Pana, co mają robić a Ten im odpowiedział: "pomóżcie chrześcijanom w zjednoczeniu"...! Co Wy na to?

Jeśli chodzi o Żydów mesjanicznych z Kijowa to tu są linki do videorelacji z ich pobytu w Warszawie.
Związani są ze Spichlerzem

http://www.youtube.com/watch?v=Tv5lvP2EmGM
http://www.youtube.com/watch?v=-44KNoAwZ...re=related

Związani są ze Spichlerzem.

[ Dodano: Pią 22 Lut, 2008 18:50 ]
nieania napisał(a):podczas wspólnej modlitwy w synagodze grupa ortodoksyjnych Żydów przeżyła chrzest w Duchu Świętym. Pan im objawił wtedy, że Mesjaszem jest Jezus. Postanowili głosić to innym.
Też mi się to nieprawdopodobne wydaje, jak by coś takiego było to pewnie bym słyszał.
Jutro jak spotkam wykładowcę, albo w Poniedziałek podam wam bardziej wiarygodne źródła, albo przepiszę jakąś część książki. Ale wydaje mi się, że i w tym wypadku Wikipedia nie kłamie. Bo religiami zajmują się chyba jacyś specjalnie wyznaczeni naukowcy z Oxfordu.
Gdyby tego nie było, to co skłoniłoby ich do głoszenia Jezusa - mesjasza???

[ Dodano: Pią 22 Lut, 2008 19:03 ]
Kimi napisał(a):Bo religiami zajmują się chyba jacyś specjalnie wyznaczeni naukowcy z Oxfordu.
Szczerze. Nie powiedziałabym.
Stron: 1 2 3 4 5 6
Przekierowanie