Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net

Pełna wersja: Św. Jan od Krzyża i jego "PIEŚŃ DUCHOWA"
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Zapraszam do dzielenia się owocami lektury "Pieśni duchowej" doktora miłości. Czytam tę książkę od jakiegoś czasu i trudno mi zrozumieć wiele omawianych w niej spraw. Cieszyłbym się bardzo gdyby znalazł się ktoś życzliwy, kto również podążał za Oblubieńcem w sposób przedstawiony przez Jana od Krzyża i pomógłby mi w zrozumieniu doświadczeń duchowych opisywanych przez tego karmelitę.
Jeśli chcesz bliżej poznać doświadczenia duchowe św. Jana od Krzyża to polecam czasopismo GŁOS KARMELU. To jest naprawdę wartościowe czasopismo ukazujące duchowosć karmelitańską. Z tego co pamiętam to chyba były tam artykuły poświęcane św.Janowi od Krzyża. Może nawet cosik znajdziesz na naszym portalu lub na stronie http://karmel.pl. Warto wziąć udział w konkursie wielkopostnym - mo9że akurat będziesz miał szczęście i wylosujesz nagrodę ufundowaną przez naszego sponsora GŁOS KARMELU. Warto spróbować. Uśmiech
Trzeba pamiętać że św. Jan to św. Jan ;P I jego książki na pewno sa bardzo trudne. Jednak mimo to przebicie się przez nie na pewno ubogaca człowieka Oczko Chociaż bardzo polecane jest czytanie jego dzieł od początku (Noc ciemna -> DGK -> Pieśń Duchowa -> Żywy płomień miłości). Bo co nam da że będziemy czytać jakich to łask człowiek doznaje w 7 mieszkaniu, jak będziemy w 3 ;P Najwyżej motywację nam da przeczytanie tego Oczko
Napewno dzieła tego mistyka są dosyc trudne i dobrze by było znać pozostałe dzieła. Znać, tzn przeczytać je i tak jak napisałeś Eldianie - od poczatku, stopniowo. To co zaproponowałem ma tylko pomóc w znalezieniu konkretnych wyjaśnień tych dzieł, gdyż człowieka sam czytając te dzieła może nie wszystko dobrze zrozumieć. W artykułach czasopisma karmeliatńskiego mogą być wyjaśnienia takich dzieł, co pomoże trochę rozjaśnić obraz tego, co ten mistyk przeżywał, co też chciał przekazać. Myślę, że nie zaszkodzi to w poznawaniu dzieł św.Jana od Krzyża.
Cytat:Bo co nam da że będziemy czytać jakich to łask człowiek doznaje w 7 mieszkaniu, jak będziemy w 3 ;P
No w ten sposób to 90% osób w ogóle nigdy nie doszłoby nawet do okładki "Nocy ciemnej" Oczko
Tomasz: a w każdym numerze Głosu są jakieś artykuły odnośnie Jana od Krzyża? Bo jak tak to zacznę kupować ;P
Ja nie twierdzę, że w każdym, ale już chyba jakieś były z tego o ile pamiętam. Można względnie przejrzeć archiwum i zobaczyć jakie artykuły były zaieszczane.
Eldian, najważniejsze że są umieszczane o św. Janie Duży uśmiech Co jakiś czas jest jakiś artykuł, prostym językiem napisany. Jeżeli ktoś się interesuje św. Janem to proponuję zakupić książkę gdzie rozwalone jest sens jego dzieł [jak przypomnę sobie autorów i tytuły to wrzucę]. A wpierw, to przeczytanie biografi świętego - jednak to też jest ważne.
A które dzieło polecacie na początek? Uśmiech
http://www.karmel.pl/klasyka/index.php <- tu macie jego dzieła Oczko
Jak i innych klasyków Karmelu Duży uśmiech

A na początek chyba trzeba przeczytać z jego dzieł "Noc ciemną". Chociaż polecam z tych co tam są też te dalsze pozycje, dużo mniejsze. Są tam pewne cenne wskazówki Uśmiech
Św. jan od Krzyża jest trudny. Miłosnikom duchowości karmelu polecałbym na poczatek Małą Tereskę z jej "Małą Drogą"
Zależy dla kogo św. Jan jest trudny. Bóg daje łaskie aby zrozumieć i wprowadzić ową naukę w życie.
No i pacz pan. Ja myslałem, ze jestem po prostu tępy, a tu sie okazuje, że nie mam łaski od Boga.
Kyllyan, łaski w konkretnej sprawie ... może nie potrzebujesz nauki św. Jana na obecny czas. Ja tego nie wiem, w tej sprawie to do Boga Uśmiech :mrgreen:
Łatwiejsze w odbiorze - przynajmniej dla mnie - są dzieła św. Teresy od Jezusa i to od nich polecam zacząć lekturę. Imho jej książki powinny być obowiązkową lekturą dla ludzi posiadających charyzmaty nadzwyczajne.

Klasyka Karmelu
Stron: 1 2
Przekierowanie