Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net

Pełna wersja: Rubinka
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dzisiaj na Mszy św. w modlitwie wiernych jeden pan modlił się o islam, który jak powiedział ma tego samego Boga co chrześcijanie.
Mam co do tego wątpliwości, wiadomo jesteśmy dziećmi tego samego Boga. Tylko czy Islam wyznaje Boga W Trójcy Świętej?

Przeczytałam, że Kim zatem byli "pierwsi muzułmanie"? - według wielu historyków religii byli nimi adepci jednej z herezji judeo-chrześcijańskich, które pojawiły się po śmierci Chrystusa - wraz z narodzeniem się Kościoła - w łonie ugrupowania "ebionitów".

Czy na dzień dzisiejszy jest modlitwa za islam, który wierzy w tego samego Boga co chrześcijanie (katolicy)?

Wiem głupie pytanie, ale jak to naprawdę jest?
Pokój Ci!

Tak, jak piszesz, jest dzisiaj dużo zamieszanie w tej sferze. Polecam na początek soborową deklarację Nostra Aetate, która jest podstawą do wszelkich rozważań na ten temat - http://archidiecezja.lodz.pl/czytelni/sobor/drn.html

To określenie, że "muzułmanie mają tego samego Boga" jest co najmniej nieszczęśliwe. Z jednej strony, tak jak mówisz, wiemy, że istnieje tylko jeden Bóg i nie ma innego; ale z drugiej wiemy też, że tylko my chrześcijanie mamy pełnię Objawienia i dzięki temu pełną, prawdziwą wizję Boga - Ojca i Syna i Ducha Świętego. Wszystkie inne religie mają co najwyżej pewne elementy, okruchy tej prawdy i przypisują Bogu "cechy" nieprawdziwe, albo wprost demoniczne.

Islam oczywiście nie wierzy w Trójcę Świętą (Koran co więcej uważa, że to chodzi o Ojca, Syna i Maryję). Co do pierwszych muzułmanów istnieje wiele teorii, najprawdopodobniej Mahomet korzystał z tradycji judaistycznej, pogańskiej staroarabskiej i jakiejś sekty chrześcijańskiej (niektórzy mówią o ebionitach, inni np. o małej sekcie pogańsko-chrześcijańskiej uznającej bóstwo Maryi).

Choć Islam obok judaizmu ma do chrześcijaństwa najbliżej, to jednak trzeba jasno powiedzieć, że różnice są duże - choćby Bóstwo i pośrednictwo Jezusa, ocena orędzie Mahometa (dla chrześcijan nie ma już żadnego Objawienia po Jezusie), relacja rozum-wiara, relacja wiara-państwo.

Podsumowując - odradzam takiego formułowania modlitwy.
Cytat:Podsumowując - odradzam takiego formułowania modlitwy.

Więc nie ma takiej modlitwy na Liturgii w modlitwie wiernych? Tylko ten pan sam od siebie to powiedział?

Dziękuję za odpowiedź.
Modlitwa wiernych jest takim elementem Eucharystii, który jest spontaniczny (jest tylko wskazanie, żeby były 4 rodzaje wezwań: 1. W potrzebach całego Kościoła (np. Ojca Świętego, za Kościół, o powołania, o zjednoczenie chrześcijan); 2. W potrzebach narodów i o zbawienie całego świata (np. przestrzeganie praw człowieka, o pokój, zbiory, rozwój, za kierujących państwami). 3. Za doświadczonych jakimikolwiek przeciwnościami (np. nałogowców, za poszkodowanych, chorych, konających, cierpiących, więźniów, głodujących).4. Za zgromadzonych i wspólnotę lokalną).
Oczywiście, często parafie posługują się takimi "gotowymi" schematami różnych wydawnictw, ale nie ma jakiś "zatwierdzonych oficjalnie" i dlatego zdarzają się takie nieszczęśliwe sformułowania.
Dziękuję Ojcu za wyjaśnienie. Faktycznie ten człowiek z głowy mówił więc od siebie. Myślę, że powinno się zwracać uwagę, jak np. z tym tym jednym Bogiem w Islamie.
Mnie to osobiście zaniepokoiło.

[ Dodano: Pią 03 Cze, 2011 10:10 ]
A ja mam trywialne pytanie, może Ojciec by wiedział?

Poszukuję książki Rekolekcje z... św. Augustyn wydawnictwa M autorstwa o. Augustianina. Sam autor polecił mi tą książkę po polsku.
Jak na razie u mnie w mieście nie można jej na być, ani w internecie. Podobni w bibliotekach jest, mnie nie interesuje wypożyczenie jej tylko kupno.
Przekierowanie