Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net

Pełna wersja: Propozycja kerygmatu 7-punktowego
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
To kto w końcu nawraca ? Uśmiech

Co do Jacka i Twojego pytania - nie chcę mówić za Jacka (akurat On "w temacie" ewangelizacji nie potrzebuje obrony) ale samo myślenie o sprawie w ten sposób byłoby jakąś niestosownością.

Nadto powtarzam - nie sztuka nawrócić na "byle co" - głosząc charyzmanię (nie mylić z charyzmatami !), teologię sukcesu itd - sztuka nawrócić do Jezusa i do tego co NAPRAWDĘ gosił.
Jak widzę sprawozdania typu "odbyła się ewangelizacja, xx ludzi się nawróciło bo wyszli do modlitwy wstawienniczej" to mam mdłości.
Na początek może dobre i to, póżniej Bóg oczyszcza intencje człowiek się uczy i powoli jego wiara dojrzewa, a życie staje sie lepsze.
Nie od razu stały pokarm najpierw mleko.
Niestety, to nie tak.
Jeśli wpoi się komuś błędy w treści wiary ( a jeszcze w trakcie tak silnie emocjonalnego przeżycia jakim jest Fipip) to potem jest to bardzo trudne do odkręcenia.
Podobne kłopoty są z błędami (pochodzącymi zresztą z tego samego źródła) w programie oazowym (trochę się zdaje się ostatnio poprawiło, ale niestety co poszło, to poszło)
Przypomniałem sobie że na kursie Pawła była całe nauczanie na temat tego, żeby nie rozwadniać kerygmatu tzn. nie dodawać do niego elementów katechetycznych, bo wtedy będzie całkowicie niestrawny, nikt go nie będzie w stanie przyjąć.
Moim zdaniem proponowany tu kerygmat to właśnie takie rozwadnianie.
Nie.
Katecheza to coś zupełnie innego.
W Kerygmacie "filipowym" są kwestie które NIE należą do Kerygmatu (np. charyzmaty). Natomiast nie ma tam rzeczy które są w samym centrum Tajemnicy Paschalnej, jak Kościół i Eucharystia.
Owszem na kursie Filipa jest mnóstwo rzeczy, które nie należą do kerygmatu.
Nawet by mi do głowy nie przyszło żeby kurs Filipa nazwać kerygmatem.
Kerygmat to jest pierwsze głoszenie, które głosimy na przysłowiowej ulicy.
Na kurs Filipa jadą osoby już wcześniej zewangelizowane, oczywiście w teorii bo w praktyce często jadą zmuszone do tego osoby przygotowywujące się do bierzmowania.
Talmid napisał(a):Na kurs Filipa jadą osoby już wcześniej zewangelizowane, oczywiście w teorii bo w praktyce często jadą zmuszone do tego osoby przygotowywujące się do bierzmowania.

Nasza wspólnota sie na takie praktyki nie zgodziła i jak już to robimy oddzielnego Filipka dla nich i wtedy grupa odbiorcza jest wyjątkowo mocno sprecyzowana Oczko i nasze nauczania do nich najkonkretniej skierowane. Nie wiem czy dobrze to wyraziłam.
Cytat:Nawet by mi do głowy nie przyszło żeby kurs Filipa nazwać kerygmatem.
Kerygmat to jest pierwsze głoszenie, które głosimy na przysłowiowej ulicy.
W założeniu Filip jest ewangelizacją - pierwszym głoszeniem - co Prawda raczej dla ludzi "letnich" niż całkowicie niezorientowanych (zresztą tytuł książki autora kursu będącej do niego podstawowym podręcznikiem o tym mówi "Idźcie i ewangelizujcie ochrzczonych")
Czyli jak rozumiem jest to propozycja Jacka dla nowego rodzaju reo, czy też innego kursu Filipa, a nie kerymatu głoszonego p2p.
A zatem ponawiam moje pytanie trochę w inne formie.
Czy ta propozycja jest realizowana w praktyce, a jeśli tak to jakie przynosi owoce?

[ Dodano: Pon 03 Mar, 2008 11:37 ]
A tak na marginesie to co się dzieje z Jackiem i czemu tu już nie zagląda?
Jest realizowana, są według niej przeprowadzane rekolekcje Odnowy. CO więcej, podręcznik (napisany przez Elę) został zaakceptowany przez kurię.

Natomiast nie jest tak jak mówisz że to jest propozycja kursu a nie p2p. To jest po prostu redakcja kerygmatu. A czy się zrobi z tego kurs, głoszenie czy kazanie to inna sprawa.
Witam,

Marek MRB napisał(a):Jest realizowana, są według niej przeprowadzane rekolekcje Odnowy. CO więcej, podręcznik (napisany przez Elę) został zaakceptowany przez kurię.

czy ktoś mógłby podzielić się doświadczeniem rekolekcji prowadzonych w oparciu o tą wersję kerygmatu? Czy wspomniany podręcznik jest gdzieś szerzej dostępny?

Pozdrawiam <><
Owszem, tak. Jego Autorka jest współliderem wspólnoty "Jeruzalem" w Leśnej na Dolnym Śląsku. Materiały można zamówić tutaj:
http://www.jeruzalem.alleluja.pl/tekst.php?numer=38479

[ Dodano: Wto 01 Gru, 2009 16:36 ]
Cytat:czy ktoś mógłby podzielić się doświadczeniem rekolekcji prowadzonych w oparciu o tą wersję kerygmatu?
Owszem, to seminarium było przeprowadzone w mojej grupie modlitewnej w Warszawie u jezuitów (par. św. Szczepana na Mokotowie).
Wrażenia animatorów były bardzo pozytywne, a podręcznik okazał się wyjątkowo użyteczny.
Ks. jezuici przeczytali to wszystko przedtem i potwierdzili dobrą jakość materiałów.

Ponieważ przedtem korzystaliśmy z nieco innych materiałów, wnieśliśmy też pewne "rozszerzenia", których nie było zasadniczo w planie seminarium [to wynikło z ignacjańskiego charakteru wspólnotowej duchowości oraz z zaszłości historycznych]:
- niektóre teksty biblijne do medytacji zostały nieco rozszerzone
- w trakcie seminarium uczestnicy mieli dodatkowo przeczytać 3 niewielkie książki w ramach lektury duchowej
- po 4tym tygodniu miała miejsce modlitwa wstawiennicza, a przed nią osobna konferencja o uzdrowieniu [w sobotę po południu]
- zamieniliśmy kolejność konferencji 7mej i 8mej
- po 8mej konferencji miał miejsce week-end wyjazdowy a na nim: msza św. nawiązująca do liturgii wielkosobotniej z odnowieniem przyrzeczeń chrztu [każdy jes składał indywidualnie własnymi słowami], konferencja o charyzmatach, modlitwa o wylania darów Ducha św. na końcu konferencja o regułach rozeznawania na podstawie ćwiczeń duchowych św. Ignacego

W seminarium uczestniczyło ponad 50 osób, reakcje uczestników też były bardzo pozytywne.
Stron: 1 2 3
Przekierowanie