Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net

Pełna wersja: Ewangelizacja w Internecie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5
Chciałbym rozpocząć tutaj, w tym miejscu nowy, dość nietypowy wątek
Zależałoby mi bowiem na porozmawianiu nad problemami ewangelizacji w Internecie.
Internet jest bardzo dobrym środkiem do przekazywania informacji. Jest również doskonałym (choć w moim przekonaniu niedocenianym dostatecznie przez Kościół) sposobem na Ewangelizację.
Pomimo zachęty ze strony Ojca Świętego Jana Pawła II Wielkiego
Oczywiście - istnieje wielu Kapłanów doceniających rolę tego środka. Jednak - wydaje się ze Kapłanów uczestniczących bezpośrednio w dyskusjach jest stanowczo za mało ...
Brałem udział w wielu dyskusjach na kilku "forach" o tematyce religijnej.
Z moich doświadczeń wynikałoby, iż:

1. Niewielu jest widocznych Kapłanów na "forach".
2. Materiały dobrej jakości niezbędne do dyskusji są za bardzo rozproszone lub napisane nazbyt trudnym językiem by "dotrzeć" do młodego odbiorcy szukającego swej drogi w życiu.
3. Niewiele jest osób potrafiących ten trudny materiał doskonałych apologetów przełożyć na język zrozumiały w pełni przez młodzież - bądź osoby nie do końca zorientowane w problematyce
4. Widoczny jest w dyskusjach na forach brak ściśle ukierunkowanych fachowców w danej dziedzinie.
W moim przekonaniu - sprawy związane bezpośrednio z Wiarą winni objaśniać Kapłani, sprawy historii - historycy, sprawy życia w rodzinie - doświadczeni Małżonkowie.
Zaś szczytem marzeń byłoby gdyby moderatorem każdego działu byłaby kompetentna osoba - mająca do pomocy młodego Współmoderatora uczącego się niejako pracy w Internecie, bowiem:
5. Daje się odczuć, iż forach widoczna jest praca młodych, bardzo ambitnych i inteligentnych Moderatorów - entuzjastów na barki których często spada potworny ciężar - bywa czasem, że nawet ponad ich siły ... Smutny
Przydałoby się zatem wsparcie ich wysiłków wiedzą fachową.
6. Jednego, konkretnego źródła, z którego można by czerpać sprawdzone i w pełni wiarygodne informacje
7. Brak pełnych danych Kościoła dotyczących działalności Kościoła (np. ilość organizacji charytatywnych, ilość pomocy udzielonej Potrzebującym)

Jak zatem zaradzić tym problemom ?
Może – można by ta moją listę uzupełnić kolejnymi spostrzeżeniami ?
Polecam do rozważenia ...
Przecież - Kościół nigdy nie szczędził pieniędzy na akcje charytatywne bądź wspieranie nauki i edukacji - oraz Ewangelizacji
Problem, o którym może ktoś wspomnieć (brak pieniędzy) - istnieje, choć nie w takiej formie, jakby się to mogło wydawać.
Chodzi o to, że małe parafie, w których pracuje 1-2 Kapłanów - rzeczywiście mogą mieć problemy.
Tyle tylko, ze w pierwszej kolejności z brakiem czasu na zajmowanie się Internetem pośród codziennego nawału zajęć.
Dopiero w drugiej kolejności to brak pieniędzy ...
Bywają parafie, które ledwo- ledwo stać na opłacenie należnych zobowiązań (podatki, wyżywienie, opierunek) nie raz nawet nie stać ich na niezbędne remonty
To fakt
W dużych parafiach winno się natomiast potrafić jakoś wygospodarować pieniądze na niezbędny sprzęt ( to jednorazowa kwota ok. 1500 - 3000 zł. na zakup nowego komputera/ lub nieco mniej na sprzęt używany + ok.60-100 zł/mies. na comiesięczny dostęp do internetu. A to już jest do przeskoczenia ) :coo:
Na dodatek - Kapłani (szczególnie ci z małych Parafii) w ramach edukacji Młodzieży mogliby zapewnić stały dostęp do "świeżych" dobrych materiałów ewangelizacyjnych młodzieży - choćby po to, by ta ostatnia miała dobre rozeznanie w sprawach Wiary.
Oraz mieć dostęp samemu do najnowszych materiałów Kościoła oraz wiadomości – szybko – i bez pośrednictwa prasy, radia, czy TV ...


Istnieją duże portale utrzymujące się ze stosunkowo niewielkich funduszy (jak np. "Katolik") oraz inne, wspierane przez duże organizacje religijne.
Do pracy "w sieci" wystarczą dwa - trzy dobre "fora" religijne.
Pomimo to istnieje widoczny brak Kapłanów na "forach"

...
Istniejący system (wymiana Kapłanów co kilka lat) sprzyja zarówno edukacji Kapłanów jak i możliwości udzielania się ich w pracy "w sieci".
Wydaje mi się zatem, ze cała sprawa wygląda na nieco niedocenianą, lub nie zauważaną ...
Dlatego też podjąłem ten temat ...

Potrzeba - i to bardzo - ludzi potrafiących przełożyć trudny język nauczania Kościoła na ten bardziej zrozumiały dla "przeciętnego zjadacza chleba" ogłupianego różnego rodzaju informacjami (typu "Inkwizycja zabiła 68 milionów osób/ katolicyzm jest religią agresywną" i tak dalej ) ...
Musimy tylko znaleźć więcej fachowców - rzetelnie potrafiących objaśnić Młodzieży sprawy związane Ewangelizacją - i naszą Wiara ...
Co jest prawą - a co najzwyklejsza próbą pomówienia osób wierzących i Kościoła....

Tematyki do pochwalenia się - na pewno nie zabraknie ...
Począwszy od wyjaśniania spraw związanych z historią - a skończywszy na głoszeniu Ewangelizacji Miłości (patrz. "Cywilizacja Miłości" - nauczanie Jana Pawła II )

Pozdrawiam serdecznie Uśmiech

PS. Prosiłbym o wypowiedzi tylko na temat, bez prób "trollingu" i bardzo ostrą moderację tematu
Ja juz kiedyś zacząłem ściagać ludzi na nasze FORUM. Wchodziłem na większe FORA i reklamowałem nasze.
Jeśli chcecie możemy razem pociągnąć ta akcję teraz. Możemy odświeżyć te tematy na FORACH i każdy z nas niech osobiście raz jeszce zaprosi innych na to FORUM Uśmiech

http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?t=1193&start=0

http://www.dyskusje.katolik.pl/viewtopic.php?t=5274

http://forum.lednica2000.pl/viewtopic.php?t=1535
ddv napisał(a):1. Niewielu jest widocznych Kapłanów na "forach".

Nie trudno to zauważyć. Powody są różne ale chyba ważniejsze będzie zastanowienie się jak to zmienić. Z perspektywy naszego prowincjonalnego forum to póki co pozostaje nam lekka upominanie się o zaangażowanie.... Oczywiście nie liczę, że ksiądź będzie się angażował w kazdy temat wymagajacy jego fachowych rad. Jest zbyt szerokie sepktrum tematów nawet jeśli chodzi o nasze forum. Tak może prkatycznie do tego podszedłem ale ogranicza mnie perspektywa. Póki co przypominać, wołać, krzyczeć o obecność....

ddv napisał(a):2. Materiały dobrej jakości niezbędne do dyskusji są za bardzo rozproszone lub napisane nazbyt trudnym językiem by "dotrzeć" do młodego odbiorcy szukającego swej drogi w życiu.

Często odpowiadający chce się bardziej pochwalić wiedzą niż coś wytłumaczyć... No i dyskusję czyta może kilka osób, nie wspominając już o "wejściu" w dyskusję... Może nie należę do jakiś wykwalifikowanych moderatorów ale niekiedy popadam w taką głupotę i często to dostrzegam u innych.

ddv napisał(a):3. Niewiele jest osób potrafiących ten trudny materiał doskonałych apologetów przełożyć na język zrozumiały w pełni przez młodzież - bądź osoby nie do końca zorientowane w problematyce

To zrozumiałe. Jesli nie jest się teologiem na przykład to zawsze będzie problem jak coś wytłumaczyć.

ddv napisał(a):4. Widoczny jest w dyskusjach na forach brak ściśle ukierunkowanych fachowców w danej dziedzinie.
W moim przekonaniu - sprawy związane bezpośrednio z Wiarą winni objaśniać Kapłani, sprawy historii - historycy, sprawy życia w rodzinie - doświadczeni Małżonkowie.
Zaś szczytem marzeń byłoby gdyby moderatorem każdego działu byłaby kompetentna osoba - mająca do pomocy młodego Współmoderatora uczącego się niejako pracy w Internecie, bowiem:

Zgoda ale czy masz na myśli apologetykę czy też ewangelizację. Sądzę, że jedno i drugie. Do ewangelizacji to potrzeba poprostu ludzi wiary, którzy będą poprostu mówili o Chrystusie a nie tylko o pieknej teorii. Ale tu wiadomo zapewnie zgoda.

Fachowcy jak najbardziej ale sami zapewnie sie nie pojawią i tu znów: trzeba o to zabiegać i tyle. Sądzę, że Kościół w końcu w pełni przekona się do internetu i to z czasem będzie się zmieniać.

ddv napisał(a):5. Daje się odczuć, iż forach widoczna jest praca młodych, bardzo ambitnych i inteligentnych Moderatorów - entuzjastów na barki których często spada potworny ciężar - bywa czasem, że nawet ponad ich siły ...

To zawsze jest ponad siły. Tematyka obejmuje właściwe wszystko co tyczy się Boga, Kościoła itd. Większe fora to moga jeszcze liczyć na jakieś grono wykształconych osób skoro księża jeszcze za bardzo się nie kwapią, inne to jakoś same musze sobie radzić. Mimo wszystko chęc do słuzenia Chrystusowi przewyższa wszelkie problemy, na szczęście :wink:

ddv napisał(a):6. Jednego, konkretnego źródła, z którego można by czerpać sprawdzone i w pełni wiarygodne informacje

Jakiego źródła? Są portale katolickie, są pożądne inne strony i nie wyobrażam sobie, żeby tworzyć coś innego. Tylko liczę, że ich poziom będzie się podnosił i właśnie tam pojawią się fachowcy o jakich wspominasz!!!

Mam jeszcze jedną nadzieję ale to już tak ogólnie, że będzie większa dostępność jeśli chodzi o jakieś artykuły np. Zeszyty Odnowy w Duchu Świętym. Wiem, że nie udsotępniom wszystkiego i nie o to chodzi. Jednak, żeby była wogóle jakas mozliwość. Przecież chodzi i ewangelizację a nie chronienie za wszelką cenę praw autorskich. w przypadku tekstów ewangelizacyjnych byłoby to nieporozumienie. Dla nas to problem, bo niby kto ma pisać coś sensownego na stronę? Tutaj potrzeba specialistów już z bardzo konkretnych dziedzin. Nie każdy ksiądź potrafi np. fachowo omówić spoczynek w Duchu....

ddv napisał(a):7. Brak pełnych danych Kościoła dotyczących działalności Kościoła (np. ilość organizacji charytatywnych, ilość pomocy udzielonej Potrzebującym)

To bardzo słuszna uwaga. To wszystko zapewnie jest tylko w rozproszeniu. trzeba to zebrać bo tak można se pogadać :roll:

ddv napisał(a):W dużych parafiach winno się natomiast potrafić jakoś wygospodarować pieniądze na niezbędny sprzęt ( to jednorazowa kwota ok. 1500 - 3000 zł. na zakup nowego komputera/ lub nieco mniej na sprzęt używany + ok.60-100 zł/mies. na comiesięczny dostęp do internetu. A to już jest do przeskoczenia )

Już nawet nie chodzi aby sami duchowni się tym zajmowali ale tak jak jest u nas poprostu młodzi ludzie ze wspólnoty. Sądzę, że będzie to bardziej efektywne i efektowne. Dodatkowo jeśli w to zaangażują się kapłani to będzie super.

ddv napisał(a):Na dodatek - Kapłani (szczególnie ci z małych Parafii) w ramach edukacji Młodzieży mogliby zapewnić stały dostęp do "świeżych" dobrych materiałów ewangelizacyjnych młodzieży - choćby po to, by ta ostatnia miała dobre rozeznanie w sprawach Wiary.
Oraz mieć dostęp samemu do najnowszych materiałów Kościoła oraz wiadomości – szybko – i bez pośrednictwa prasy, radia, czy TV ...

Wspólnoty powinny prowadzić katechezę i na poziomie internetu, bo to łatwiejsze niż prowadzenie stacji TV... Z tym wydaje mi się nie ma problemu tylko potrzeba chęci :wink:

ddv napisał(a):Potrzeba - i to bardzo - ludzi potrafiących przełożyć trudny język nauczania Kościoła na ten bardziej zrozumiały dla "przeciętnego zjadacza chleba" ogłupianego różnego rodzaju informacjami (typu "Inkwizycja zabiła 68 milionów osób/ katolicyzm jest religią agresywną" i tak dalej ) ...
Musimy tylko znaleźć więcej fachowców - rzetelnie potrafiących objaśnić Młodzieży sprawy związane Ewangelizacją - i naszą Wiara ...
Co jest prawą - a co najzwyklejsza próbą pomówienia osób wierzących i Kościoła....

Potrzeba ewangelizacji i apologetyki :!: A jak chcemy coś znaleść /fachowców/ to trzeba szukać - proste.... :roll:
Ja mogę informacje wysłać do ludzi przez liste mailingową, tylko tam jest narazie tylko 32 osoby zapisane :!: Smutny

Można także zachęcać ludzi aby sie dopisywali do subskrypcji na http://www.woda-zywa.pl to dobry sposób aby za jednym kliknieciem poinformowac wiele ludzi.
Dzięki za cenne i bardzo dobrze ujęte uwagi, Gregoriano Uśmiech
To, co chciałbym zaproponować, to pewną formę "pracy społecznej" w Internecie - która to z jednej strony przyczyniałaby się do powiekszenia wiedzy własnej Kapłana - z drugiej zaś pomoc w budowaniu nowoczesnej Ewangelizacji - dostosowanej do potrzeb XXI wieku.
Oczywiście, istnieje wiele próblemów, które może pomóc rozwiązać jedynie Kapłan w rozmowie osobistej z Potrzebującym.
Jednak - sądzę, że równie wiele spraw można nakreślić (badź wyjaśnić) w formie internetowych dyskusji. Internet o wiele szybciej jest w stanie dotrzeć do Potrzebującego i szerzej objąć problematykę niż wyjaśnienia "osobiste".
Z dośc prostego powodu - jest po prostu więcej osób mogących wyjaśnić daną problematykę - i to udokumentowaną odpowiednimi źródłami - często niedostępnymi w formie "książkowej" - lub też dlatego, że w formie "ksiązkowej" znajdowanie niezbędnych materiałów zajmuje o wiele więcej czasu i nie zawsze jest w stanie takie tłumaczenie w pełni zaspokoić oczekiwania Pytającego.
Kolejna sprawa - powiedzmy wprost - nie każdy z nas nadaje sie do pracy w Internecie Smutny
W Intrnecie trwa baardzo brutalna walka pomiędzy obrońcami Wiary i wartości Chrześcijańskich a osobami atakującymi Kosciół.
W pracy tej niejednokrotnie potrzeba bardzo mocnych nerwów - choćby po to, by nie dać się sprowokować...
A nigdy nie wiadomo, czy agresja wynika rzeczywiście z zamierzonej chęci urazenia - czy też z błędnych przekonań ... Smutny
Bardzo łatwo kogoś (choćby niechcący) skrzywdzić - stad też potrzeba dobrych "for" o bardzo ostrej Moderacji dbającej o to, by - choćby nawet niechcący - ktoś nie uraził innej osoby.
Zaznaczam - nie ażdy atak na nas wynika z chęci urażenia ...
Pozdrawiam Uśmiech
Do linków Daidossa chyba należałoby jeszcze dodać :

http://forum.ewangelizacja.sulechow.net/....php?t=831
Myślę, że dużym problemem także jest pojawiane się zbyt dużej ilości FOR.
Nasze FORUM powstało z 2 lata temu jeśli dobrze pmietam. Dość fajnie zaczyna być rozkręcane.
Do czego zmierzam. Pojawiło sie nawe FORUM Odnowy. Nie wiem po jakie licho. Pisałem kiedyś do Administratora aby zamias robić kolejne FORUM aby za link podał poprostu nasze. I zgodził się co mnie cieszyło. stwierdziliśmy w zasadzie razem, że nie ma co ludzi rozwlac po 10 Forach na raz. Że dobrze by było aby ludzie byli w jednym zaangażowani.
Na koniec zrobił po swojemu. Zrobił swój projekt i o naszym zapomniał. Jak do tej pory odpisywał na Miale teraz przestał odpisywać :roll:

Jak dla mnie troche głupota. Bo na jego Forum nie ma narazie nikogo. Pojawiają się osoby czasem coś napisza ale bez odpowiedzi kogokolwiek.

No ale trudno. Tak bywa.

Nie mam nic przeciwko pojawiania się For takich prywatnych, ale jeśli coś juz powstało nie ma potrzeby powielac tego.
Masz rację, Daidossie.
Większa ilość for - to nadmierne rozproszenie informacji Smutny
I osób zajmujących się określoną problematyką ...
Z drugiej strony - wydaje mi się, że możnaby pokusć się o wypracowywanie pewnych materiałów na forach czysto "fachowych" - pod warunkiem dzielenia sie wnioskami z tych dyskusji na większych, ogólnych "forach" ...
Ciekawą propozycję umieszczono na "forum.wiara" (problematyka Inkwizycji)...
Co o tym pomysle sądzicie :coo: :?:

[ Dodano: Sob 27 Sie, 2005 ]
Zaznaczam - w sporadycznych przypadkach ...
ddv napisał(a):2. Materiały dobrej jakości niezbędne do dyskusji są za bardzo rozproszone lub napisane nazbyt trudnym językiem by "dotrzeć" do młodego odbiorcy szukającego swej drogi w życiu.
6. Jednego, konkretnego źródła, z którego można by czerpać sprawdzone i w pełni wiarygodne informacje

Chciałbym nawiązać do owych 2 wyróżnionych przeze mnie punktów Twojej wypowiedzi.

Często potrzebuję dotrzeć do takigo czy innego materiały, homillii, opracowania, itp. Masę jednak czasu zajmowało mi wyszukiwanie ich, a lista linków rosłą w nieskończonosć. Rok temu założyłem własny Serwis Internetowy. Począłem w nim gromadzić rózne dokumenty papieskie itp. Mimo roku intensywnej pracy mam świadomość tego, ze ciągle jestme na początku drogi, Udało mi się nawiązać już współpracę z wieloma Serwisami i uzyskać prawa dokonywania oficjalnych przedruków. Niektóre serwisy mimo mijających tygodni nie odpowiedziały na moje zapytanie wcale.

Tuż przed wakacjami przeniosłem Serwis na profesjonalny serwer i ubogaciłem go Forum Dyskusyjnym. Dzięki pomocy wielu osób zarówno Serwis i Forum rozwijają się dynamicznie i wielokierunkowo.

Mam nadzieję, ze z czasem serwis mój stanie się bogatym i docenianym zasobnikiem wszelkakich materiałów katolickich. Zapraszam zarówno do czerpania z jego bogactwa, jak i pomocy w jego ciagłym poprawianiu i rozwijaniu.

Jak zapewne zauważycie, w Serwisie są również działy hobbyustyczne, zupełnie niereligijne. Pozornie wydają się one być nie na miejscu. Spełniają one jednak swoją rolę. Rolę pośrednika. Zaproszenia do zapoznania się przy okazji z Bogiem.

Wiele kapitalnych materiałów znajduje się takze na mało znanych i trudno znajdywalnych prywatnych stronkach wspólnot, parafii i osób prywatnych i z duchownych. Sukcesywnie staram się do nbich docierać i ubogacać ich materiałami mój serwis. Wiele ich refleksji naprawdę zasługuje na udostępnienie szerszemu kręgowi czytelników.

[ Dodano: Czw 01 Wrz, 2005 00:30 ]
Co do rozproszenia for po róznych serwisach i adresach - to rzeczywiście większosć z nicvh nie ma nigdy szansy stać sie znana i popularna. Czy to źle? Nie do końca. Zależy od aspiracji Forum. Jaki ma cel, jaką spełnia misję. Wiele serwisów i For ma znaczenie lokalne, dla jakiejś grupki modlitewnej, czy grupki przyjaciół. Takie małe , lokalne miejsca też są potrzebne i przydatne. Poza tym każde Forum czy Serwis docierajądo innych odbiorców.

Mój Serwis od początku miał aspiracje do tego, aby stać siezauważalnym i znanym. Wiele czasu poświęciłem studiowaniu technik darmowej promocji i pozycjonowania. Zaważyło to na wyborzę technologii oraz formie prezentacji serwisu. Dużo łatwiej jednak rozpowszechnić Serwis niźli Forum. Teraz, gdy dodałem do Serwisu Forum, mogłem zacząć szybko je rozijać dzięki wsparciu, jakie daje mu serwis oraz zaprleczu przyjaciół i znajomych, szczególnei z czata KRK na tlenie.

Rok pracy zaowocował zaistnieniem w przestrzeni stron internetowych, jednak ciągle jest to dopiero początek. Wciąż jest wiele pracy do zrobienia. Całe obecne wakacje, 2 miesiace przeznaczone były na reorganizacje, poprawianie i udoskjonalanie Serwisu. I wcale nei jest to koniec pracy. Okazało się, ze aby wypracować profesjjonalny Serwis potrzeba wykonać masę pracy - szczególnie jesli prowadzi się Serwis tak wielkich rozmiarów.

Cieszę się, ze istnieje Wasze Forum poświęcone Ewangelizacji - muślę, zę będziemy siewspaniale uzupełniać i nawzajem sobie pomagać. Świat potrzebuje świadków Chrystusa.
Po pierwsze:

Wcale nie uważam, żeby istnienie wielu for na ten sam temat i o tym samym profilu, było czymś negatywnym. Nie mogę się zgodzić, że pozytywnym zjawiskiem jest utrzymywanie jednego forum o danej tematyce, czy profilu, chociażby ze względu na fakt, że każde forum ma jednak swoją specyfikę. A raczej piętno wyciskane przez użytkowników i o ile częściej: moderatorów. I nie wszystkim takie forum odpowiada. Forma prowadzenia większości for z którymi się spotkałem w tym również "Waszego" jest dla mnie nie do przyjęcia. Dlaczego? Na to spuśćmy zasłonę milczenia. Nie chcę kolejnej awantury.
Dlatego też być może powstanie niedługo forum założone przez mnie i też będzie poświęcone Bogu, wierze i katolickiej odnowie w Duchu Św. oraz ewangelizacji, tyle, że prowadzić je będzie bardziej Duch Św. a nie moderatorzy.

Po drugie:

O ile istnienie wielu for jest dla mnie uzasadnione, o tyle zupełnie nie rozumiem POWIELANIA tych samych tematów na kilku forach jednocześnie?!?!?!?! Nie za bardzo rozumiem, czemu to służy?!?!?!
NO napisał(a):Dlatego też być może powstanie niedługo forum założone przez mnie i też będzie poświęcone Bogu, wierze i katolickiej odnowie w Duchu Św. oraz ewangelizacji, tyle, że prowadzić je będzie bardziej Duch Św. a nie moderatorzy.

Może będe szczery ale pokora zawsze w cenie :roll:

NO napisał(a):O ile istnienie wielu for jest dla mnie uzasadnione, o tyle zupełnie nie rozumiem POWIELANIA tych samych tematów na kilku forach jednocześnie?!?!?!?! Nie za bardzo rozumiem, czemu to służy?!?!?!

Przecież napisałeś, że o specyfice danego forum między innymi decydują sami użytkownicy! O tematach również :wink:
Przepraszam, Aydamusku ale dopiero dziś znalazłem trochę wolnego czasu by przejrzeć Twój serwis.
Przyznam, że włożyłeś dużo pracy w uporządkowanie i rozwój Twojego serwisu. Uśmiech
Wybacz jednak, ale staramy się skupić wątłe "siły" Kapłanów mogących pracować w internecie na możliwie jak najwęższym odcinku - z dość prostego powodu.
Tych, Kapłanów którzy chieliby i mogli współpracować z nami, osobami świeckimi jest po prostu za mało i stąd koniecznosć skupienia tych "sił" na możliwie jak najwęższym odcinku.
Skorzystają na tym (jak sądze) wszystkie inne, mniejsze "fora".
Niewątpliwie dobrym pomysłem jest korzystanie z pomocy osob piszących na małe fora i skierowanie ich na większe - w miarę ich (Kapłanów) możliwości i wolnego czasu.
Sądzę, ze te osoby mogą bowiem przenieść doświadczenia z większych "for" na te swoje, małe - i na odwrót - mogą podzielić się z większymi "forami" swoimi doświadczeniami.
Często - bardzo ważnymi.
Ważne jest, by następowała taka wymiana informacji - jednak równie ważne jest możliwie jak największe skupienie wysiłków Ewangelizacyjnych w internecie w jednym miejscu ...
Jak do tej pory - najwazniejszymi serwisami winternecie są :
"Mateusz", "Opoka", "Apologetyka" na katoliku oraz serwis "Wiara".
Z tego - jedynie portal "Wiara" oraz "Katolik" dopracował się dwóch dobrych for dyskusyjnych o bardzo szerokim zasięgu.
Stała współpraca z Kapłanami zaowocowała zas właśnie najlepiej na "forum.wiara" oraz na forum ewangelizacji w Sulechowie (na którym to teraz piszemy i z całym szacunkiem dla forum "Katolika").
Stąd też pomysł skupienia wysiłków ewangelizacyjnych na tych właśnie dówch "forach".
"Katolik" jest natomiast dobrym źródłem pełnowartościowych "materiałów wyjściowych" oraz posiada bardzo dobre forum pomocy.
Pozdrawiam Uśmiech

NO !
Umieściłem ogłoszenia o tej akcji w kilku miejscach - z prozaicznego powodu, tzn. po to, by akcja uzyskała jak największy oddźwięk.
Zgadzam się z tym, co napisałeś. Niełatwo jest zdobyć kapłanów - szczegolnie na odcinku ewangelizacji. Dlatego ważna jest wspólpraca różnych Serwisów i For między sobą. Każde z nich prezentuje nieco inne podejście i dociera do innych odbiorców. Ja na przykłąd staram siedotrzeć do ludzi, którzy szukają róznych rzeczy w internecie, wcale nei związanych z Bogiem. Trafiajac jednak na mój Serwis mają szanśe dowiedzieć się o Nim przy okazji, zainteresować sięnim itp. Mając do dyspozycji grono ludzi, jakie gromadzi to Forum Ewangelizacyjne, mogę przekierowywać ludzi do was w sprawach, w któych sie wyspecjalizowaliście.

Nie ma sensu powielać waszej wspaniałej pracy - lepiej wzajemnie się wspierać. Takie wzajemne wsparcie jest mile widziane - mam nadzieję, że również dla was.

Ewangelizacja poprzez Internet wciąż, w Polsce szczególnie, dopiero jeszcze raczkuje. Internet jest jedynie narzedziem. Mozę być wykorzystany do dostarczania informacji. Dostarcza także dezinformacji. Dlatego bardzo przydatne są serwisy apologetyczne typu Apologetyk, Kulty czy Effatha, z którymi wspólpracuję.

Ludzie potrzebują Boga i szukjaą go na różne sposoby i w różnych miejscach. Dużo łatwej jest dotrzeć do Serwisów i Portali niż For. Mam nadzieję, że wielu moich gości dowie sie o waszym istnieniu i zostanie także waszymi gośćmi, a może nawet wspólpracownikami.

Jeśliby zaś ktoś od Was, z tego grona współtwórców tego Forum chciałby zamieścić jakieś artykuły u Mnie, byłbym tym jak najbardziej zainteresowany. Obecnie czekam na nową szatę graficzną Intra do Serwisu - chętnie zamieszczę w nim link na Forum Ewangelizacyjne.
Gregoriano! Jak widzisz skromność jest wrodzoną cechą mego charakteru. Nic dodać nic ująć.

Cytat:Nie ma sensu powielać waszej wspaniałej pracy - lepiej wzajemnie się wspierać.

Sądząc, że nikt nie ma monopolu na prawdę, próbowałem wspierać różne fora swoimi bezcennymi uwagami, jednak zwykle było to odbierane jako ataki i obrażanie innych osób. Wbrew temu, czemu ja się sprzeciwiam a ddv propaguje, że trzeba "piętnować", "napominać" a nawet "chłostać" i że to wszystko z miłości, taka naprawdę, jak się spróbuje "napomnieć" kogoś (i z całym szacunkiem dotyczy to również Ciebie, DDV) reakcja jest jedna i ta sama: obraza i monity do moderatora o zbanowanie.
Z jednej strony opowiadacie z takim zapałem, jak Jezus wpadł do świątyni i zrobił niezłą zadymę, ale kiedy ktoś Wam próbuje powiedzieć prawdę, tam gdzie się z nią mijacie (a, przy całym szacunku, KAŻDY - nawet JA - czasem mija się z prawdą) to powstaje wielki szum i obraza.
Chyba nie o to chodzi, nie?

Cytat:Takie wzajemne wsparcie jest mile widziane - mam nadzieję, że również dla was.

Jak widać, wsparcie to nie jest mile widziane - wszyscy którzy myślą trochę inaczej lub mają inne zdanie, są powoli marginalizowani i usuwani z forum. Przypina się im łatki pieniaczy i trolli. A potem banuje.

To może czarny obraz forum, ale - mówię to co, mi przeszkadza. Mam nadzieję, że nie będzie to potraktowane jako kolejny powód do urazy i kość niezgody.
Pytanie tylko - czy te osoby, które są usuwane w rzeczywistości mówią prawdę - czy tylko "swoją prawdę" - niekoniecznie zgodną z nauczaniem Kościoła - lub wręcz ze zdrowym rozsądkiem ... :coo:
czy te osoby - banowane często po serii kłótni, awantur i po kilku ostrzeżeniach - po prostu nie próbują wymóc na nas, na Katolikach swojego punktu widzenia ...
Nauka Chrystusa jest niezmienna od zarania - zmieniają sie jedynie czasy w jakich jest głoszona ...
"For" na których opluwa się religię i naszą Wiarę jest wiele.
A tak niewiele tych, na których możemy sobie porozmawiać naprawdę szczerze o naszej Wierze ... :cry: :cry: :cry:

[ Dodano: Wto 06 Wrz, 2005 ]
Dzięki za propozycję, Aydamusku Uśmiech
Na razie staramy się "rozkręcić" naszą akcję na której - jak sądzę - wszyscy wierzący skorzystają.
Ja osobiście byłbym wdzięczny za umieszczenie informacji o akcji na Twoim portalu.
Chodzi bowiem o to, by jak najwięcej Kapłanów mogło skorzystać z tej akcji - ubogacając wiedzę zarówno własną - jak i naszą (forumowiczów).
Pozdrawiam Uśmiech
Stron: 1 2 3 4 5
Przekierowanie