Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net

Pełna wersja: Psalmy - ktory jest dla was najpiękniejszy?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Psalmy to szczególne pieśni wychwalające Boga, co ważne - zostały ułozone przez króla izraelskiego Dawida i stanowią część Pisma Świętego, Moze macie swoje wybrane psalmy, które często czytacie lub słuchacie. Które psalmy są dla was najpiękniejsze?

Zapraszam do dyskusji


Pozdrawiam
Osobiści mam dwa psalmy, które uwielbiam, takie, którymi najłatwiej mi się modlić do Stwórcy.
Pierwszym z nich jest psalm 23: "Bóg pasterzem i gospodarzem".
Wskazuje on na ojcostwo Boga i na Jego nieskończoną miłość do całego rodzaju ludzkiego(choć mowa w nim tylko o jednym człowieku). Człowiek potrzebuje tejże miłości od Boga. Bóg rozwiewa nasze lęki, napełnia nas spokojem i pomaga bezpiecznie przebrnąć przez ziemską wędrówkę z dala od wrogów.
Drugi z nich, który zazwyczaj stosuję przy rachunku sumienia, to psalm 52: "Wezwanie i prośba pokutnika". Także popularny psalm, który wywiera niesamowitą atmosferę. Jest zarówno prośbą o przebaczenie, jak i obietnicą szczerej poprawy. Jeśli dokładnie zgłębić jego treść zauważymy, że daje możliwość bardzo głębokiego kontaktu z Bogiem, do którego wracamy wyrzekając się grzechu i szatana.
Najbardzie lubie śpiewć psalmy na nieszporach
a najbardziej psalm 113.

Chwalcie, o dziatki. Najwyższego Pana,*
niech Mu jednemu cześć będzie śpiewana.
Niech Imię Pańskie przebłogosławione,*
na wszystkie wieki będzie pochwalone.
Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada,*
niechaj świat Boską chwałę opowiada.
Pan ma narody wszystkie pod nogami,*
Jego się chwała wznosi nad gwiazdami.
I któż się z Panem tym porówna? który,*
wysoko siedząc, z swej niebieskiej góry,
I co na niebie i co jest na ziemi,*
Oczyma widzi nieuchronionymi.pascha.org.pl
On ubogiego z nędzy wyprowadzi*
i z książętami na ławie posadzi.
On niesie radość dla niepłodnej matki,*
miłe w jej domu rozmnażając dziatki.
Chwała bądź Bogu w Trójcy Jedynemu,*
Ojcu, Synowi, Duchowi Świętemu;
Jak od początku była tak i ninie,*
I na wiek wieków niechaj zawsze słynie.
Dla mnie najpiękniejszymi psalmami są : Psalm 51 (wezwanie i prosba pokutnika - nie wiem Ajfenie czy się nie pomyliłeś z tym Psalmem 52?)oraz Psalm 27 (Pan moją światłością).
Pierwszy pokazuje mi moje grzechy a drugi pokazuje mi drogę do zbawienia. Jest wiele innych wspaniałych Psalmów, ale te są dla mnie najpiękniejsze. I bardziej odpowiadaja mi Psalmy śpiewane,gdzie można naprawdę dać z siebie wszystko by Boga wychwalać.

Warto też pamiętać, że Psalmy są równie ważne co czytania z Pisma Świętego - należą bowiem do tej samej księgi jaką jest Biblia.

Pozdrawiam
" De profundus" /Psalm 130/
Ten psalm jest piekny i jednocześnie mnie przeraża...człowiek tak został pogrążony w otchłani cierpienia, w chandrze, że ...juz bardziej nie może być w wiekszym dole....
;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;(

Oby takich "dołów było jak najmniej... Przytulanie
Dla mnie na razie cały czas i niezmiennie tym psalmem jest Psalm 18:

On wyciąga [rękę] z wysoka i chwyta mnie,
wydobywa mnie z toni ogromnej;
Wyrywa mnie od przemożnego nieprzyjaciela,
od mocniejszych ode mnie, co mnie nienawidzą.
Napadają na mnie w dzień dla mnie złowrogi,
lecz Pan jest moją obroną,
wyprowadza mnie na miejsce przestronne;
ocala, bo mnie miłuje.
Ps. 145:1-21
1. Hymn Dawida. Wywyższać cię będę, Boże mój, Królu, I błogosławić imieniu twemu na wieki,
2. Co dzień błogosławić ci będę I wysławiać imię twoje na wieki.
3. Wielki jest Pan i godzien wielkiej chwały, A wielkość jego jest niezgłębiona.
4. Pokolenie pokoleniu głosi dzieła twoje, Opowiada o potędze twojej.
5. Głosić będą wspaniałą chwałę majestatu twego I cudowne sprawy twoje.
6. Mówić będą o potędze strasznych dzieł twoich, Opowiadać o wielkości twojej.
7. Zwiastować będą pamięć wielkiej dobroci twojej, A sprawiedliwość twoją radośnie opiewać.
8. Łaskawy, i miłosierny jest Pan, Nierychły do gniewu i pełen łaski.
9. Dobry jest Pan dla wszystkich, A miłosierdzie jego jest nad wszystkimi jego dziełami.
10. Niech dziękują ci, Panie, wszystkie dzieła twoje, A wierni twoi niech ci błogosławią!
11. Niech mówią o chwale królestwa twego I niech opiewają potęgę twoją,
12. Aby oznajmiać ludziom potęgę twoją I wspaniałą chwałę królestwa twego!
13. Królestwo Moje jest królestwem wiecznym, A panowanie twoje trwa przez wszystkie pokolenia.
14. Pan podtrzymuje wszystkich upadających I podnosi wszystkich zgnębionych.
15. Oczy wszystkich w tobie nadzieję mają, A Ty im dajesz pokarm ich we właściwym czasie,
16. Otwierasz rękę swą i nasycasz do woli wszystko, co żyje.
17. Sprawiedliwy jest Pan na wszystkich drogach swoich I łaskawy we wszystkich dziełach swoich,
18. Bliski jest Pan wszystkim, którzy go wzywają, Wszystkim, którzy, go wzywają szczerze.
19. Spełnia życzenie tych, którzy się go boją, A wołanie ich słyszy i wybawia ich.
20. Pan strzeże wszystkich, którzy go miłują, Ale wszystkich bezbożnych wytraci.
21. Niech usta moje głoszą chwałę Pana I niech wszelkie ciało błogosławi imię jego święte Na wieki wieków!
(BW)
:jupi:
Jednym z nich jest Psalm 121
Wznosze me oczy ku gorom, skądże nadjedzie ratunek...
Nie pozwoli zachwiac sie Twej nodze.. Pan od zła Cie strzeze, czuwa nad twym wyjsciem i przyjsciem etc...
Ps 2:1-12
1. Dlaczego narody się buntują, czemu ludy knują daremne zamysły?
2. Królowie ziemi powstają i władcy spiskują wraz z nimi przeciw Panu i przeciw Jego Pamazańcowi:
3. Stargajmy Ich więzy i odrzućmy od siebie Ich pęta!
4. Śmieje się Ten, który mieszka w niebie, Pan się z nich naigrawa,
5. a wtedy mówi do nich w swoim gniewie i w swej zapalczywości ich trwoży:
6. Przecież Ja ustanowiłem sobie króla na Syjonie, świętej górze mojej.
7. Ogłoszę postanowienie Pana: Powiedział do mnie: Tyś Synem moim, Ja Ciebie dziś zrodziłem.
8. Żądaj ode Mnie, a dam Ci narody w dziedzictwo i w posiadanie Twoje krańce ziemi.
9. Żelazną rózgą będziesz nimi rządzić i jak naczynie garncarza ich pokruszysz.
10. A teraz, królowie, zrozumcie, nauczcie się, sędziowie ziemi!
11. Służcie Panu z bojaźnią
12. i Jego nogi ze drżeniem całujcie, bo zapłonie gniewem i poginiecie w drodze, gdyż gniew Jego prędko wybucha. Szczęśliwi wszyscy, co w Nim szukają ucieczki.
(BT)
Przekierowanie