Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net

Pełna wersja: Czytelnia Ekumeniczna !
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Zapraszam do czytelni gdzie poruszana jest tematyka ekumeniczna, rozłamowa...

:arrow: EKUMENIZM

W naszych dyskusjach czesto teksty moga sie przydać aby zacytować coś :!:
Cytat
Cytat: O ile pomieszanie ekumenizmu z dialogiem międzyreligijny jest bardziej charakterystyczne dla dziennikarstwa prasowego, czy telewizyjnego, o tyle w naszym charyzmatycznym gronie dochodzi do pomieszania ekumenizmu z żywiołową partyzantką, która polega na tym, że w ogóle przestajemy zadawać sobie pytanie, kto jest jakiego wyznania, kto Kościół opuścił, czy do niego powrócił, w ogóle wzruszamy ramionami na takie problemy i mówimy: przecież panuje ekumenizm! Nie będziemy pytać o osobiste losy wyznaniowe!

Z podanego linka przytaczam fragment o ekumenizmie !
Dziwi mnie ten dokument.. Sprowadza się on w zasadzie do jednego..
Ekumenizm ma służyć nawracaniu a dokładniej na przywracaniu ludzi zbłakanych owieczek) do Kościoła Rzymsko Katolickiego. Aby się tak dokładnie przyjrzeć historii to nawet kościół prawosławny (zwany przez katolikow kościołem siostrzanym) nigdy nie tworzył jedności z kościołem rzymskim. Takie stawianie sprawy jak w tym artykule . Nie tylko nie prowadzi do czystego ekumenizmu czyli uznania siebie nawzajem.

Uznania, że bracia prawosławni , i protestanci to też chrześcijanie to też w pewnym sensie kościoły chrystusowe..
Że zdenominowane nad tym trzeba boleć..
Tak dla przypomnienia w 325 roku naszej ery jest 5 stolic apostolskich na równych prawach..

Na początek witam wszystkich znanych i nieznajomych ( widze kilka znajomych nicków z innych forów) , dlatego też nie chce się wdawać w ostrą polemikę..
Pozdrawiam Serdecznie wszystkich
A nade wszytko witam serdecznie wszytkich cenzorów ( to jest moderatorów i adminów)
godunow napisał(a):Dziwi mnie ten dokument.. Sprowadza się on w zasadzie do jednego..

Który dokument Ciebie dziwi, bo jest ich kilka :roll: A to co wkleiłeś raczej w kontekście całego arytkułu może być ocenione.

godunow napisał(a):Takie stawianie sprawy jak w tym artykule . Nie tylko nie prowadzi do czystego ekumenizmu czyli uznania siebie nawzajem.

Nie sądzę, to dość radykalny wniosek jaki wyciągnąłeś. W takiej perspektywie ktoś kto mówi o jedności zaczynałby od poniżenia innych.

godunow napisał(a):Uznania, że bracia prawosławni , i protestanci to też chrześcijanie to też w pewnym sensie kościoły chrystusowe..

Kościół Chrystusowy jest jeden tak jak Ty. Raczej ktoś inny nie może być w pewnym sensie Tobą, jak już to jakoś pochodzić od Ciebie. Jak możesz rozszeż swoje przemyślenia odnośnie tego.

godunow napisał(a):Tak dla przypomnienia w 325 roku naszej ery jest 5 stolic apostolskich na równych prawach..

A czy było 5 papieży na równych prawach????
Ekumenizm którego Autorem jest dr Andrzej Siezieniewski . Dodam tylko tyle. Ksiądz w tym artykule daje do zrozumienia . Rozmowa dialog ekumeniczny ma wtedy tylko sens , gdy druga strona (czytaj nie katolicy) uznają rację katolików . Co w konsekwencji będzie skutkować porotem odłączonych na łono Kościoła Katolickiego
Cytat
Cytat: Kościół Chrystusowy jest jeden tak jak Ty. Raczej ktoś inny nie może być w pewnym sensie Tobą, jak już to jakoś pochodzić od Ciebie. Jak możesz rozszeż swoje przemyślenia odnośnie tego.
Ja wolę używać terminologii Dziejów Apostolskich gdzie mowa jest o wielu kościołach Chrystusowych. . Nie ma kościołów w ( Dziejach) ani Janowych ani Pawłowych wszystkie natomiast są Chrystusowe. Dzisiaj mamy tych kościołów w pewnym sensie denominacje..
Pytasz
Cytat: A czy było 5 papieży na równych prawach????
Dziwi mnie Twoje pytanie . Wątpię abyś nie znał historii pytanie uważam za rodzaj prowokacji niż niewiedzy

. A dla przypomnienia to w roku 325 Sobór w Nicei ustanawia prerogatywy biskupów na stolicach apostolskich . Słowo papież w tamtym czasie na pewno nie odnosi do biskupa Rzymu. Który na mocy tego Soboru jest równy pozostałym Biskupom Stolic Apostolskich . Rzym jest wymieniony na tym Soborze jako jedna z wielu Stolic Apostolskich Anie jedyna

Pozdrawiam
godunow napisał(a): Ekumenizm ma służyć nawracaniu a dokładniej na przywracaniu ludzi zbłakanych owieczek) do Kościoła Rzymsko Katolickiego.

Tak rzeczywiscie jest bracie Godunow i Bogu nalezy dzikowac, ze taki ruch powstal.
godunow napisał(a):
Cytat: A czy było 5 papieży na równych prawach????
Dziwi mnie Twoje pytanie . Wątpię abyś nie znał historii pytanie uważam za rodzaj prowokacji niż niewiedzy

. A dla przypomnienia to w roku 325 Sobór w Nicei ustanawia prerogatywy biskupów na stolicach apostolskich . Słowo papież w tamtym czasie na pewno nie odnosi do biskupa Rzymu. Który na mocy tego Soboru jest równy pozostałym Biskupom Stolic Apostolskich . Rzym jest wymieniony na tym Soborze jako jedna z wielu Stolic Apostolskich Anie jedyna

Ja natomiast nie znam historii na tyle. czy ktoś mógłby dać mi namiary na jakieś pewne informacje na ten temat??
Monika na apologetyce jest cały artykuł właśnie o tym :wink:

Anonymous

Zygmunt napisał(a):Ekumenizm ma służyć nawracaniu a dokładniej na przywracaniu ludzi zbłakanych owieczek) do Kościoła Rzymsko Katolickiego.

czym więc ekumenizm się różni od prozelityzmu?
Cytat:Tak rzeczywiscie jest bracie Godunow i Bogu nalezy dzikowac, ze taki ruch powstal.


Lepiej Zygmuncie rozejżyj się w koło i zajmij zbłonkanymi owieczkami w KrK bo na mój skromny osąd jest tam całe rzesze ludzi którzy nigdy o Jezusie nie słyszeli , a to że ktoś należy czy nie należy do (jak to ktoś pięknie nazwał) boko-ludzkiej instytucji ("matka koścół") o niczym nie świadczy.

Dla treningu polecam tekst :osiem mitów na temat chrześcijaństwa
Niom, niezły artykuł. Powinien przeczytać to semper i reszta, którzy cały czas porównują tych co się nazywali chrześcijanami, a z życiem chrześcijańskim nie mieli nic wspólnego, z prawdziwymi chrześcijanami.
„Unitatis redintegratio” - Dekret Soboru Watykańskiego II

Jednym z zasadniczych zamierzeń Drugiego Watykańskiego Świętego Soboru Powszechnego jest wzmożenie wysiłków do przywrócenia jedności wśród wszystkich chrześcijan. Bo przecież Chrystus Pan założył jeden jedyny Kościół, a mimo to wiele jest chrześcijańskich Wspólnot, które wobec ludzi podają się za prawdziwe spadkobierczynie Jezusa Chrystusa. Wszyscy wyznają, że są uczniami Pana, a przecież mają rozbieżne przekonania i różnymi podążają drogami, jak gdyby sam Chrystus był rozdzielony. Ten brak jedności jawnie sprzeciwia się woli Chrystusa, jest zgorszeniem dla świata, a przy tym szkodzi najświętszej sprawie przepowiadania Ewangelii wszelkiemu stworzeniu.


Całość tekstu można przeczytać w CZYTELNI
Cytat:Wszyscy wyznają, że są uczniami Pana, a przecież mają rozbieżne przekonania
i co według Ciebie powinniśmy z tym problemem zrobić?
Przekierowanie