Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net

Pełna wersja: Cała Biblia i tylko Biblia - mój paradygmat
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Po naszych rozmowach nasunęło mi się takie pytanie:
Kiedy zastanawiacie się, czy przyjąć, czy też odrzucić jakąś naukę, co jest Waszym autorytetem :?:
krzysiek_enoch napisał(a):co jest Waszym autorytetem

Chyba nie co, tylko kto.

=>BÓG<= :jupi:
Nauczanie Kościoła, założonego przez Jazusa, oparte na Biblii i Tradycji Uśmiech
Autor rozwaza czy zasada sola scriptura jest biblijna. A ja sie zgadzam z jego wnioskami.

http://www.analizy.biz/marek1962/solascriptura.htm
Moim autorytetem jest i będzie sam Chrystus, ponieważ jego postępowanie to droga do zbawienia, do życia wiecznego.

Pozdrawiam
TOMASZ32 napisał(a):Moim autorytetem jest i będzie sam Chrystus, ponieważ jego postępowanie to droga do zbawienia, do życia wiecznego.

Pozdrawiam

Amen!

A Chrystus założył Kościół...
Olgaa napisał(a):A Chrystus założył Kościół...

I owszem ale czy nazwał go katolicki :-k dla mnie to troche naciągane.
Cichociemny napisał(a):
Olgaa napisał(a):A Chrystus założył Kościół...

I owszem ale czy nazwał go katolicki :-k dla mnie to troche naciągane.

Rozbijamy sie o nazwy... katolicki znaczy tyle co powszechny.
Moniczka napisał(a):Autor rozwaza czy zasada sola scriptura jest biblijna. A ja sie zgadzam z jego wnioskami.

http://www.analizy.biz/marek1962/solascriptura.htm
A czy zgadzasz się z jego tezą, że "był czas gdy nie było Biblii a był kościół" :?:
Bo moim zdaniem to nieprawda.
Kurczę, przecież Kościół założył Chrystus,a Biblia to jednocześnie ST i NT. Nie wiem w tej chwili co o tym myśleć... ale jestem baaardzo zmęczona, zastanowie sie jutro nad tym...
krzysiek_enoch napisał(a):A czy zgadzasz się z jego tezą, że "był czas gdy nie było Biblii a był kościół"

ja się zgadzam. nie mam teraz czasu na sformułowanie dłuższej odpowiedzi, więc przypomnę Ci tylko, że zanim została usatlona Biblia we współczesnym kształcie, a nade wszystko- tuż tuz po śmierci Chrystusa Kościół trwał w Jego nauce, ale jeszcze nie spisanej. zgadzasz się? dopiero w trakcie tworzenia Listów i Ewangelii zaczęło się formować coś w rodzaju spisanej nauki Pana. wtedy Kościół trwał i żył, i śmiem twierdzić, że bardziej się rozwijał.
słowo uczy, przykład pociąga.
No to rozumowanie do mnie dociera... Jakby nie patrzeć, NT powstał po Chrystusie Duży uśmiech - historycznie, chronologicznie Uśmiech
krzysiek_enoch napisał(a):A czy zgadzasz się z jego tezą, że "był czas gdy nie było Biblii a był kościół"
Bo moim zdaniem to nieprawda.

A może nam powiesz dlaczego nie ma w Biblii Apokalipsy Piotra a dlaczego jest Apokalipsa św. Jana??? Dlaczego nie ma ewangelii Tomasza a jest ewangelia wgś. Marka?
krzysiek_enoch napisał(a):
Moniczka napisał(a):Autor rozwaza czy zasada sola scriptura jest biblijna. A ja sie zgadzam z jego wnioskami.

http://www.analizy.biz/marek1962/solascriptura.htm
A czy zgadzasz się z jego tezą, że "był czas gdy nie było Biblii a był kościół" :?:
Bo moim zdaniem to nieprawda.

Czas kiedy w pierszych wiekach nie było jeszcze kanonu NT ale przed spisaniem jakiegokolwiek tekstu NT - była "Tradycja ustna " w Kościele, i właśnie niejako na niej powstawały poszczególne księgi Ewangelii.

[ Dodano: Pią 30 Wrz, 2005 14:21 ]
Rozwój kanonu Nowego Testamentu

ok. 51-125:
W okresie siedemdziesięciu lat zostały napisane wszystkie księgi Nowego Testamentu - a w tym czasie powstały także inne, niekanoniczne pisma chrześcijańskie - na przykład Didache (ok. 70 roku), 1 List Klemensa (ok. 96), List Barnabasza (ok. 100) oraz siedem listów Ignacego Antiocheńskiego (ok. 110).

ok. 140-160:
Marcjon, rzymski przedsiębiorca, naucza o istnieniu dwóch Bogów: Jahwe - okrutnego Boga Starego Testamentu, i Abba - dobrego ojca z Nowego Testamentu. Marcjon odrzuca Stary Testament jako Pismo Święte, a z Nowego Testamentu uznaje tylko 10 listów św. Pawła i 2/3 Ewangelii św. Łukasza (jako antysemita, usuwa wszystkie wzmianki o narodowości Jezusa). "Nowy Testament" Marcjona jest pierwszym zbiorem ksiąg - zmusza to Kościół do zajęcia stanowiska odnośnie "trzonu" kanonu: czterech Ewangelii i Listów św. Pawła.

ok. 200:
Pozostałe księgi kanonu nie są jeszcze ostatecznie "oficjalnie" zaakceptowane, choć wydaje się, że panuje powszechna zgoda co do ich natchnionego charakteru: według jednego z zestawień pochodzących z Rzymu (fragment Muratoriego, ok. 200 r.), Nowy Testament składa się z 4 Ewangelii, Dziejów Apostolskich, 13 Listów św. Pawła, 3 (z 7) Listów powszechnych (1 i 2 J, Jud) oraz Apokalipsy : św. Jana i św. Piotra

ok. 230:
Orygenes wymienia m.in. List do Hebrajczyków i List św. Jakuba jako księgi kanoniczne.

367:
Najwcześniejsza lista ksiąg Nowego Testamentu, dokładnie taka sama jak współczesna, zapisana przez Atanazego, biskupa Aleksandrii, w jego liście z okazji Wielkanocy roku 367. Ta sama lista zostanie powtórzona jeszcze kilkakrotnie w IV wieku, m.in. podczas synodu w Kartaginie.

904:
Papież Damazy w liście do jednego z biskupów wymienia wszystkie księgi Nowego Testamentu (ich kolejność jest taka sama, jak współcześnie).

1442:
Kościół potwierdza we Florencji kanoniczność 27 ksiąg Nowego Testamentu, nie orzekając o niezmienności kanonu..

1536:
W swoim przekładzie Nowego Testamentu z języka greckiego na niemiecki Luter przesuwa 4 księgi Nowego Testamentu (List do Hebrajczyków, List św. Jakuba, List św. Judy i Apokalipsa św. Jana) na koniec Biblii, uznając, że są mniej kanoniczne niż pozostałe.

1546:
Podczas Soboru Trydenckiego Kościół Katolicki potwierdza raz na zawsze kanoniczność 27 ksiąg Nowego Testamentu.
Wojtek37 napisał(a):Czas kiedy w pierszych wiekach nie było jeszcze kanonu NT ale przed spisaniem jakiegokolwiek tekstu NT - była "Tradycja ustna " w Kościele, i właśnie niejako na niej powstawały poszczególne księgi Ewangelii.
Zauważ, że Biblia to nie tylko NT :!:
W pierwszym wieku Biblia była na etapie powstawania nowych zwojów, które wierzący rozpoznawali jako Słowo Boże.
A Tradycja ustna istniała u Żydów już daleko przed okresem apostolskim.

[ Dodano: Pią 30 Wrz, 2005 16:28 ]
Gregoriano napisał(a):A może nam powiesz dlaczego nie ma w Biblii Apokalipsy Piotra a dlaczego jest Apokalipsa św. Jana??? Dlaczego nie ma ewangelii Tomasza a jest ewangelia wgś. Marka?
Na pewno nie z tego powodu, że Kościół Rzymsko-Katolicki ich oficjalnie nie zaakceptował.

[ Dodano: Pią 30 Wrz, 2005 16:30 ]
Aslan napisał(a):zanim została usatlona Biblia we współczesnym kształcie, a nade wszystko- tuż tuz po śmierci Chrystusa Kościół trwał w Jego nauce, ale jeszcze nie spisanej. zgadzasz się?
Po raz kolejny przypominam, że Biblia to nie tylko NT
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Przekierowanie