Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Gorzkie Żale - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Liturgia (/forumdisplay.php?fid=36)
+--- Wątek: Gorzkie Żale (/showthread.php?tid=317)

Strony: 1 2 3


Gorzkie Żale - Rasta - 13-02-2005 18:37

Co to jest za nabożeństwo Gorzkie Żale :?: Czy mogę się dowiedzieć coś więcej na ten temat :?:


- Lola - 13-02-2005 21:36

Gorzkie Żale to popularne w Polsce nabożeństwo pasyjne (zbiór pieśni o męce Pańskiej śpiewanych w kościołach w Polsce podczas Wielkiego Postu), połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym. Pochodzi ono z początków XVIII w. - po raz pierwszy odprawiono je w 1707 r.

Nazwa Gorzkie żale pochodzi od pierwszych wyrazów pieśni: „Gorzkie żale przybywajcie, serca nasze przenikajcie”.

bardzo lubię to nabożeństwo - śpiewy, a przede wszystkim Jezusa wystawionego w Najświętszym Sakramencie....
czekam na nie cały rokUśmiech dziś już byłam - polecam każdemu


- Daidoss - 13-02-2005 22:30

Muszę przyznać się :oops: że ile zyję to nie pamiętam żebym był na Gożkich Żalach. Ale postaram się za tydzień pójśc i zoabaczyc co to jest.


- Gregoriano - 13-02-2005 22:37

Gorzkie żale to mały wypasss. Trzeba chyba na następnej Odnowie do tego zachęcić, bo jest do czego!


- Smyracz - 13-02-2005 22:40

Mnie babcia zaprasza kazdego roku na to, ale podobnie jak daidoss jeszce nie bylem na tym. Jakos nie mam pojecia co to jest i nie ciagnie mnie do tego.


- Gregoriano - 13-02-2005 22:50

Smyracz napisał(a):Mnie babcia zaprasza kazdego roku na to, ale podobnie jak daidoss jeszce nie bylem na tym. Jakos nie mam pojecia co to jest i nie ciagnie mnie do tego.

Jasne twój wybór. Jednak osobiście polecam, bo warto pochylić się nad męką Jezusa. Pomedytować nad Jego przybiciem do krzyża, Jego biczowaniem.... Gdy spojrzymy na Jego cierpienie łatwiej będzie nam przyjąć nasze.


- Smyracz - 13-02-2005 22:53

Ale ja nie odrzucam, ze tam nie pojde i juz. Bo wsumie do kosciola chodze. I moze rzeczywiscie pojsc zobaczyc co to jest. To jest tylko w niedziele czy codziennie sa gorzkie zale ?? I tylko sie spiewa tam, czy litannia przed sakramentem.
A swoja droga powiem, ze dziwne to jest, ze tak sie malo wie o tych gorzkich zalach.


- Offca - 13-02-2005 23:03

Chyba tylko w niedziele.


- Gregoriano - 13-02-2005 23:10

Gorzkie żale to śpiew, będący lamentacją - jakimś wewnętrznym płaczem nad męczonym Jezusem. Do tego dochodzi jeszcze kazanie pasyjne. Całośc nabożeństwa odbywa się przy wystawionym Najświętszym sakramencie.

Nie mówi sie o aż tak o Gorzkich żalach, bo to nie Eucharystia. Nie ma jakiegoś wymogu aby tam być. Jednak ja polecam.


- Daisy - 13-02-2005 23:37

Jq jak ja lubie to nabożeństwo!! Chode na nie co roku i zawsze (nie wiem dlaczego) ale bardzo mocno je przeżywam. Dzisiaj sie nawet popłakałam.... :cry: DAJĄ dużo do refleksji nad życiem i nad nami samymi....


- Oskar - 14-02-2005 11:36

Ja niestety chba tez nigdy na tym nie bylam Smutny Mam postanowienie chodzic w tym roku, mialam byc juz wczoraj, ale niestety zamiast na Gorzkich Zalach wyladowalam z goraczka w lozku. Niezle sie zaczelo.


- Tomek ptak - 14-02-2005 18:17

Jak dla mnie Piękne Nabożeństwo Uśmiech POLECAM!!!!!!!


- Futrzak - 14-02-2005 21:03

Jeszcze w zeszłym roku chdziłem na Gorzkie Żale raczej z przymusu. W tym roku jest zupełnie inaczej. Już po pierwszym nabożeństwie (a było to w Paradyżu) po prostu zakochałem się w Gorzkich Żalach. Uwielbiam to. Naprawdę można nieźle się nad męką Pana zastanowić. Chociaż u mnie w kościele organista zawsze robi kaszanę z tego Smutny Ale bez organisty jest świetnie.


- Jólka - 15-02-2005 00:46

no mnie az wstyd sie przyznac, ale tez jeszcze nie bylam... ale postaram sie poprawic, chociaz nie bardzo mi to ostatno wychodzi... :oops: (jesli chodzi o praktyki poza niedzielna msza /i czwartkowa na wydziale)


- Offca - 16-02-2005 00:11

Ja byłam raz rok temu, ale jakoś nie za bardzo mi się wtedy podobało. Może po prostu ten jeden raz nie wystarczy...