Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Pielgrzymka do błogosławionych relikwii w Pratulinie. - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Imprezy (/forumdisplay.php?fid=31)
+--- Wątek: Pielgrzymka do błogosławionych relikwii w Pratulinie. (/showthread.php?tid=3462)



Pielgrzymka do błogosławionych relikwii w Pratulinie. - Kyllyan - 12-04-2008 13:16

PIELGRZYMKA GREKOKATOLIKÓW I PODLASKICH UNITÓW DO ŚWIĘTYCH RELIKWII MĘCZENNIKÓW OJCÓW NASZYCH Z PRATULINA 30.05.2008-1.06.2008.

Piątek 30 maja 2008.

8:00 Boska Liturgia św. Jana Złotoustego sprawowana w cerkwi neounickiej w Kostomłotach przed wyruszeniem w świętą pielgrzymkę do błogosławionych relikwii w Pratulinie.
19:00 Uroczysta wieczernia a po niej biesiada i modlitwy wszystkich uczestników i gości w ośrodku Caritas braci naszych rzymsko-katolików w Neplach.


Sobota 31.05.2008.

8:00 Modlitwy poranne i wymarsz do świętych relikwii Ojców naszych męczenników greko-katolików w Pratulinie.
12:00 Uroczysta suma- Boska Liturgia św. Jana Złotoustego sprawowana przez Czcigodnego Ojca Mitrata Stefana Batrucha proboszcza parafii greckokatolickiej w Lublinie. Homilię wygłosi czcigodny ksiądz proboszcz zaprzyjaźnionej parafii św. Michała Archanioła w Białej Podlaskiej Henryk Jakubowicz.
Powrót do Kostomłot- obiad i czas wolny.

21:00 Apel Jasnogórski- łączymy się z całym Kościołem świętym katolickim w modlitwie o Boże błogosławieństwo dla nas.
Po apelu festiwal piosenki religijnej i nie tylko…zespołów młodzieżowych obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, bizantyjsko-białoruskiego z Brześcia oraz rzymsko- katolickiego z diecezji Siedleckiej.
Zabawa do białego rana.

Niedziela 1. 06.2008.

11:30 Uroczysty akatyst do świętych Ojców naszych Męczenników z Pratulina.
12:00 Uroczysta suma odpustowa przy relikwiach świętych męczenników unickich z Pratulina na którą jak i na całe uroczystości zapraszamy wszystkich greko-katolików, przyjaciół Kostomłot i naszych braci w wierze rzymsko-katolików.
Ks. Zbigniew Nikoniuk i ks. Andrzej Danieluk.

Koniec cytatu. Dokładny link do tej wiadomości:

http://83.13.222.122/~kostomloty/news.php?readmore=11


- Rachel - 13-04-2008 13:44

O Neple Uśmiech piękne miejsce. Tam własnie narodził się bł. Wincenty Lewoniuk , ten od meczenników Uśmiech

Zaskoczyło mnie to , że to tak rozwalone jest. Ale z drugiej strony jak jest wspomnienie bł. to zjeżdzają się do katedry siedleckiej i jest Msza święta w rycie chyba staro-cerkiewno-słowieńskim... chyba bo ja tego nie potrafiłam określić. Ogólnie to z Kostomut przyjeżdzają, bo to jednyna parafia unicka.


- Kyllyan - 13-04-2008 14:22

Kostomloty to jedyna w Polsce parafia greko-katolicka rytu bizantyjsko - slowiańskiego. Co znaczy, że liturgia jest odprawiana w jezyku cerkiewno-słowiańskim. Pozostałe parafie UKGK odprawiaja w jezyku ukraińskim.


- Rachel - 13-04-2008 14:29

Tak samo jak np. w kościele prawosławnym. Bo jak uczestniczyłam w nabożeństwie na Grabarce, to śpiew był własnie w języku s-c-s.


- Kyllyan - 13-04-2008 14:47

Język staro-cerkiewno-słowiański istnieje jedynie w pismie. Dzis już nikt nie wie jak on brzmiał. Dlatego mowimy, że dziś liturgia jest odprawiana w jezyku cerkiewno slowiańskim
Sprawa ma si e podobnie jak z łaciną Oczko


- Rachel - 13-04-2008 14:53

Kyllyan napisał(a):Sprawa ma si e podobnie jak z łaciną
Przecież, są jeszcze miejsca gdzie jest odprawiana msza święta po łacinie np. w katedrze siedleckiej :mrgreen:

Aha, ale dla mnie s-c-s jak c-s to jest w brzmieniu identyczny Uśmiech


- Kyllyan - 13-04-2008 15:00

Nie rozumiemy sie. Chodzi o to, że Juliusz Cezar pewnie by sie z Benedyktem XVI po łacinie nie dogadał.


- Rachel - 13-04-2008 15:01

Kyllyan napisał(a):Nie rozumiemy sie. Chodzi o to, że Juliusz Cezar pewnie by sie z Benedyktem XVI po łacinie nie dogadał.
To się zgadzam. powinnam dopisać, że chodzi mi o łacinę średniowieczną - zapewne z dodatkowymi przeróbkami. Uśmiech
Cezar tylko klasyczną znał.
To teraz chyba już się rozumiemy ... mam tę nadzieje Uśmiech


- Kyllyan - 13-04-2008 15:05

No, a staro-cerkiewno słowiański do cerkiewno-slowiańskiego to jak łacina klasyczna do sredniowiecznej