Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Indeks ksiąg zakazanych - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Nasza wiara (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Wątek: Indeks ksiąg zakazanych (/showthread.php?tid=387)



Indeks ksiąg zakazanych - Konrad Ruzik - 13-01-2007 21:15

,,14 czerwca 1966 papież Paweł VI, po Soborze Watykańskim II, uznał Indeks za dokument historyczny i przestał on obowiązywać wiernych. Groźba ekskomuniki za czytanie książek niedozwolonych została odwołana. Zaprzestano jego publikacji, jednak dotychczasowe indeksy nie zostały uchylone ani anulowane. Obecnie Kongregacja Nauki Wiary, powstała w miejsce dawnego Świętego Oficjum, może wskazywać dzieła szkodliwe dla wiary lub moralności, jednak potępienie przez nią jakiejś pozycji nie wiąże się z nałożeniem sankcji kościelnych na autora lub czytelników''(wikipedia).Moje pytanie jest takie:Czy wobec tego że dotychczasowe indeksy nie zostały uchylone,to rzeczywiście groźba ekskomuniki za czytanie książek niedozwolonych została odwołana?


- Ks.Marek - 14-01-2007 01:02

Konrad Ruzik napisał(a):,,14 czerwca 1966 papież Paweł VI, po Soborze Watykańskim II, uznał Indeks za dokument historyczny i przestał on obowiązywać wiernych.
A może jakiś link, jakieś bardziej konkretne dane? Bo póki co, to mam kilka zastrzeżeń.


- Konrad Ruzik - 14-01-2007 14:12

Ten tekst pochodzi z Wikipedii,z hasła ,,Indeks ksiąg zakazanych''.Innych danych nie mam.


- Ks.Marek - 14-01-2007 17:31

Konrad Ruzik napisał(a):Ten tekst pochodzi z Wikipedii,z hasła ,,Indeks ksiąg zakazanych''.Innych danych nie mam.
W takim razie nie ma dyskusji. Przynajmniej z mojej strony. Nie uważam Wikipedii za obiektywne źródło wiedzy. Poza tym, w tym konretnym przypadku wiadomośc nie może byc poddana weryfikacji. Mnie zaś nie chce się szukać konkretów. Nie mam chwilowo na to czasu i ochoty też.


- Konrad Ruzik - 14-01-2007 20:00

OK.Tak na marginesie:jestem człowiekiem wierzącym.Jeśli poruszam jakiś problem,to tylko w celu wyjaśnienia pewnych wątpliwości.Nie chcę w żadnym razie atakować Kościoła i naszej wiary.


- Annnika - 14-01-2007 23:56

Konradzie,"wiki" to nie jest dobre źródło informacji, skoro każdy zarejestrowany tam uzytkownik może dowolnie tworzyc hasła , bez większej weryfikacji danych Smutny


- Teofil - 15-01-2007 00:04

Annnika napisał(a):Konradzie,"wiki" to nie jest dobre źródło informacji, skoro każdy zarejestrowany tam uzytkownik może dowolnie tworzyc hasła , bez większej weryfikacji danych Smutny
Jeśli artykuł dotyczy jakiejś znanej sprawy i istnieje w Wikipedii dostatecznie długo, by zwolennicy wielu punktów widzenia mogli się z nim zapoznać i zeedytować naruszające obiektywność i rzetelność artykułu treści, to dochodzimy do poziomu zwykłych encyklopedii, nie licząc tego, że dane mogą być znacznie obszerniejsze. O anglojęzycznej Wikipedii można już powiedzieć bez kozery, że przewyższa jakąkolwiek drukowaną lub komercyjną interaktywną encyklopedię.