Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Obowiązkowe elementy łacińskie w liturgi? - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Liturgia (/forumdisplay.php?fid=36)
+--- Wątek: Obowiązkowe elementy łacińskie w liturgi? (/showthread.php?tid=5015)

Strony: 1 2


Obowiązkowe elementy łacińskie w liturgi? - Dawid - 03-02-2010 22:05

Witam!

Doszły mnie słuchy, że nasz kochany Benedykt XVI chce wprowadzić w liturgii obowiązkowe elementy łacińskie, a także - Komunię na klęcząco i krzyż na ołtarzu.
Słuchy doszły i wzbudziły nadpobudliwe pragnienie zaczerpnięcia więcej i więcej - co, jak, dlaczego, kiedy i od kiedy?!

Temat z cyklu - Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie!


- Eldian - 03-02-2010 22:32

O ile się nie mylę, obowiązek krzyża na ołtarzu już jest.
A o Komunii nic nie słyszałem.


- Kyllyan - 04-02-2010 10:18

Póki co, to sa nadal tylko pogłoski.


- aleksab - 04-02-2010 23:48

Cytat:Póki co, to sa nadal tylko pogłoski.

Już nie , dla zainteresowanych i dla ciebie Dawidzie xD

http://tygodnik.onet.pl/32,0,40809,stara_nowa_msza,artykul.html


- TOMASZ32-SANCTI - 05-02-2010 10:57

Ach te zmiany. Napewno są one potrzebne. Jednak tak myślę, że bez zmiany naszych serc nie wiele te zmiany w liturgii dadzą. Jeśli sami nie będziemy dbać o czystość naszego sacrum jakim jest nasza dusza, nasze serce to nawet gdy wprowadzi się wszelkie zmiany w Liturgii to i tak może dochodzić do lekceważenia sacrum, do niszczenia obrazu mszy świętej. Wraz z tymi zmianami potrzeba zmian w człowieku, aby widać było zmiany w zachowaniu się podcza Eucharystii, aby widać było szacunek dla sacrum. Narazie te zmiany chyba nie wiele dadzą. Może tylko uradują tych, którzy sa fanatykami tradycyjnych mszy.


- Annnika - 05-02-2010 16:01

Jak onet coś publikuje to jestem mega ostrożna. To, co w artykule to dla mnie nadal pogłoski.


- TOMASZ32-SANCTI - 05-02-2010 16:15

To lepiej sprawdzać na katolickich serwisach. Jest ekai oraz Radio Watykańśkie, tam zamieszczają raczej prawdziwe potwierdzone wiadomości z Kościoła.


- Dawid - 05-02-2010 20:15

Annnika, też mam taki stosunek do publikacji onetu, ale jak widać - to wszystko zostało prędzej napisane dla Tygodnika Powszechnego, więc onet, jakoby to tylko "przepisał". Sądzę, że coś leży na rzeczy i to już raczej >>doniesienia<< niż - "pogłoski" czy "plotki".


- Rachel - 06-02-2010 23:46

Mi jak na razie wystarczy znajomość Ojcze Nasz po łacinie :wink: 8-[


- Dawid - 07-02-2010 14:46

Swoją drogą wątpię, aby te zmiany były aż tak daleko posunięte jak sugeruje Tygodnik Powszechny.


- spioh - 07-02-2010 15:21

gdyby Kościół zadbał o wypełnienie tego co sam ustalił na ostatnim Soborze, nie było by problemu czy będzie teraz coś na stałe czy w ogóle i co po łacinie w liturgii. (chodzi mi o zapis w konstytucji o liturgii, że duchowni mają zadbać o to by parafianie znali liturgię w wersji łacińskiej, tak by bez problemu mogli w niej uczestniczyć - nie zacytuję dokładniej bo nie mam pod ręka dokumentu Język )


- Dawid - 07-02-2010 18:37

Myślę, że na reformę wpływ raczej ma "samowolka" w Liturgii dokonywana przez niektórych kapłanów na zachodzie - kompletne utracenie sacrum we mszy i brak umiejętności odnalezienia w Kościele miejsca na misterium Mszy oraz na radosne uwielbienie. To moja opinia.


- spioh - 07-02-2010 22:24

myślę, że jest w tym sporo racji.


- TOMASZ32-SANCTI - 07-02-2010 22:54

Dawid napisał(a):Myślę, że na reformę wpływ raczej ma "samowolka" w Liturgii dokonywana przez niektórych kapłanów na zachodzie - kompletne utracenie sacrum we mszy i brak umiejętności odnalezienia w Kościele miejsca na misterium Mszy oraz na radosne uwielbienie. To moja opinia.

Myślę, że nie tylko sama samowolka, wogóle szacunek dla sacrum, dla miejsca, które jest przeznaczone do sprawowania kultu i niestety to także dotyczy naszego kraju - nie możemy czuć się lepsi od innych, gdyż u nas tez dochodzi do sytuacji, gdzie brakuje tego szacunku dla Liturgii, dla miejsca sprawowania kultu. Potrzeba jest zmian i dobrze, że ktoś te zmiany chce wprowadzać. Jednak trzeba sie nad nimi też głęboko zastanowić, aby nie były to zmiany oparte tylko na konkretnym wzorzekonkretnej grupy a więc jeśli np tradycjonaliści domagają się zmian to one są wprowadzane według ich oczekiwań. Tutaj mam wrażenie, że papież jest ukierunkowany właśnie na tradycjonalizm. Nie mam nic przeciwko liturgii po łacinie, jakies elementy mogą być używane, ale też aby nie zamieniać przebiegu całej mszy według tradycyjnego rytu.
Tak mi sie bynajmniej wydaje. :roll:


- Dawid - 08-02-2010 00:49

Osobiście sądzę, że nie miałoby sensu w tym momencie latynizowanie NOM i upodabnianie go do rytu trydenckiego. Jeśli zmiany miałby być tak daleko posunięte, to chyba rozsądniejszym rozwiązaniem byłoby przetłumaczenie na języki ojczyste rytu trydenckiego i wprowadzenie go jak formy "zwyczajnej". Ale ja liturgistą nie jestem, zresztą zaufania do doniesień o tak gruntowej rekonstrukcji też nie mam. Co do reformy w materii - zmniejszenia samowolki i odbudowy sacrum przez mistyczność - jestem oczywiście za. Sądzę, że NOM trzeba dopracowywać, ono - musi ewulować, jak przez ponad 500 lat było z rytem trydenckim.
A dodanie czy zamienienie jakiś elementów polskich na łacińskie - myślę, że to ma głęboki sens, tylko nie można przesadzić. To tak jak z sałatką - najlepsza jest ta, która ma dodatki, ale sałata jednak w sałatce najważniejsza :-)