Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net
Pakt z szatanem - Wersja do druku

+- Forum Ewangelizacyjne e-SANCTI.net (http://e-sancti.net/forum)
+-- Dział: Religia w Świecie (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Nasza wiara (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Wątek: Pakt z szatanem (/showthread.php?tid=5408)Pakt z szatanem - Pokora - 06-01-2011 20:39

Czy zawarcie paktu z szatanem w myślach ma takie samo znacznie jak napisanie cyrografu własną krwią?

Z rok temu zawarłem pakt z szatanem w myślach. To nie była moja inicjatywa - pakt zawarł się bez mojego pozwolenia.

Jestem w jego sidłach? :o


- Shou - 06-01-2011 20:58

To raczej powinno być pytanie skierowane do kapłana. Pewien Karmelita Bosy powiedział mi, że myśli to jeszcze nie grzech - nawet te bluźniercze (o ile się na nie nie godzisz czy nie wcielasz ich w życie). Może w tym przypadku także, jak sam zresztą zaznaczasz, nie miałeś na to wpływu, być może owe myśli pochodziły od złego ducha - ty je jedynie słyszałeś. Jeżeli się z tym nie godzisz i je odrzucasz to wg mnie skutków to nie powinno nieść za sobą żadnych.
Najbezpieczniej będzie jednak jeżeli wyznasz to na spowiedzi i pogadasz o tym z Kapłanem w konfesjonale.


- omyk - 06-01-2011 21:47

Nie ma takiego samego znaczenia jak podpisanie własną krwią, niemniej w przypadku zdrowego człowieka niewątpliwie jest grzechem. Natomiast Pokora, pisałeś już wcześniej o swoich zaburzeniach, także raczej interpretowałabym to z tej strony patrząc - tym bardziej, że nie da rady zawrzeć paktu "niecelowo", bez własnej zgody. Na tym polega grzech, że dajemy przyzwolenie pokusie. Jeśli przyzwolenia nie ma - nie ma też grzechu. Natomiast dla spokoju sumienia przy spowiedzi po prostu powiedz wszystko, włącznie z informacją o swoich zaburzeniach, i będzie problem z głowy Uśmiech

Shou: Nie jest prawdą, że w myślach nie można zgrzeszyć - owszem, można, i to bardzo. "...że bardzo zgrzeszyłem, myślą...".


- Shou - 06-01-2011 22:27

omyk ale przypadkowa, chwilowa, ulotna niezależna od nas to jeszcze nie grzech. Grzech zaczyna się dopiero wtedy gdy się z tą myślą zgadzamy, jest ona celowa, akceptowana przez Nas czy specjalnie podtrzymujemy grzeszny temat myśli.


- omyk - 06-01-2011 22:40

A, o to Ci chodzi Uśmiech jak najbardziej, jeśli coś się pojawia niezależnie od naszej woli, a my to odrzucamy, to jest to zwykła pokusa.


- Shou - 06-01-2011 22:45

No właśnie o tym cały czas myślałem omyka. OUśmiech