Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy dziewczęta moga być ministrantkami??TAK czy NIE????
Autor Wiadomość
Anonymous
Unregistered

 
Post: #16
 
Lola napisał(a):z ludźmi jest tak, że jak im dasz palec, to pożrą, albo będą walczyć o całą rękę...

w końcu stworzeni na podobieństwo boskie!


Lola napisał(a):t nie najważniejszy problem w Kościele,

Dlaczego ta kwestia od razu ma urastać do rangi problemu? Jeśli ktoś chce, i czuje blusa to dlaczego przeganiać go z ołtarza? Dlatego? bo kościół ma większe problemy?
22-02-2006 19:23
Odpowiedz cytując ten post
Lola Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 595
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #17
 
ale nikt kobiet nie przegania od ołtarza :!:
oczywiście to są tylko moje obserwacje, i nie chcę tego uogólniać, ale jakoś żadna z moich koleżanek, czy ja, a staramy się angażować, również w przygotowanie Eucharystii, nie ma pragnień zostania ministrantką :]
fakt, nie możemy kręcić kadzidłem, czy kilku innych rzeczy :diabelek: ale czy to aż takie istotne?

...Alles was zählt,
ist die Verbindung zu Dir
und es wäre mein Ende,
wenn ich diese Verbindung verlier...
22-02-2006 19:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #18
 
Dla Ciebie widocznie kwestia dupereralna, dla innych to może być bardzo ważne.
22-02-2006 19:40
Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #19
 
Lola napisał(a):fakt, nie możemy kręcić kadzidłem

Jak to nie? U mnie w jednej z parafii w trakcie np. uroczystości wielkopiątkowych zdarzało mi się widzieć jak kadzidłem kręcą lektorki... :-k

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
22-02-2006 19:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lola Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 595
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #20
 
Uśmiech heh widzisz Offca widocznie jestem niedoinformowana :wink:
albo moja parafia nienowoczesna Szczęśliwy

tak, semper to może być dla mnie tak jak jak to ująłeś "duperela" tak jak dla Ciebie czy innych to co dla mnie będzie ważne dla Ciebie będzie bezsensowną gadaniną :roll:

Ty akurat jesteś dobrym przykładem odmienności poglądów na tym forum 8)

...Alles was zählt,
ist die Verbindung zu Dir
und es wäre mein Ende,
wenn ich diese Verbindung verlier...
22-02-2006 19:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #21
 
Dla mnie służenie dziwecząt jako ministrntek nie jest niczym złym, jeśli pragną służyć to bardzo dobrze. Najważniejsze aby nie skupiały swoim postepowaniem i ubiorem uwagi wiernych na sobie, jeśli się zachowują jak trzeb to jak najbardziej jest to dobre. Natomiast byłbym przeciwny,aby kobiety pełniły posługę kapłana - musiałby chyba sam Bóg tego chcieć,abym mógł to przyjąć.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
22-02-2006 22:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lubsia Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 62
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #22
 
Czy dziewczyny mogą być ministrantkami ??
Hmmmm.....
A po co ??? Skoro są chłopcy to po co jeszcze my mamy sie pchać do prezbiterium???
W Koścele w czasie liturgii jest wiele miejsc w których kobiety mogą sie realizować tylko nie wszyscy zdają sobie z tego sprawe???

Po pierwsze zastanówmy się dlaczego kobiety chcą służyć przy ołtarzu??
Chcą służyć Bogu czy chcą sie pokazać i zwrócic na siebi uwagę??
Jeśli chodzi nam o służbę Bogu to nie musi to być zaraz służba w prezbiterium. Śpiew w zespole czy scholce to też nie jest jedyne miejsce w którym kobiety mogą odnaleźć swoje mijsce w czasie liturgii!! Nie wiem czy słyszeliście o takiej osobie jak PRECENTORKA!!! Jest to osoba której role można porównać z rola ceremoniaża w czasie Eucharystii, tylko z tą różnicą że odpowiada ona za służbę poza prezbiterium (co wiąże sie z tym ze moze troszke mniej jest zauważalna, ale czy o to chodzi?? ), a uwieżce roboty jest dużo - dary, komentarz, modlitwa wiernych, służba ładu etc.!!! No i każdą z tych małych czynności może wykonywać kobieta, bo sama precentorka tego wszystkiego sama nie jest w stanie zrobić!!!
Mozna by jeszcze było pisać i pisać...
Więc jesli chcemy służyć to po co zaraz zastępować chłopców (jeśli są na parafii - bo jesli nie am to inna gadka)! Zróbmy lepiej rzeczy które są dla nas przeznacznone!!

Pozdrawiam Uśmiech :aniol:

Chwy? mnie i nie?, niech niebo bli?ej b?dzie
Tak bardzo chc? w ramionech skry? si? Twych.
23-02-2006 14:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #23
 
Lubsia napisał(a):Więc jesli chcemy służyć to po co zaraz zastępować chłopców (jeśli są na parafii - bo jesli nie am to inna gadka)! Zróbmy lepiej rzeczy które są dla nas przeznacznone!!

Ze co ? Chłopcy służą przy ołtarzu, a dziewczyny się tam pchają?


Lubsia napisał(a):Chcą służyć Bogu czy chcą sie pokazać i zwrócic na siebi uwagę??
Jeśli chodzi nam o służbę Bogu to nie musi to być zaraz służba w prezbiterium.

Nie musi to fakt. Jak człowiek chce służyć Bogu to nie musi nawet chodzić do kościoła. Ale skoro nie musi to nie oznacza, że nie może. Podobnie jak Lola skoro Tobie ministranctwo żeńskie się nie podoba to na ministrantkę nie idź a innym pozwól zdecydować o tym jak oni chcą spełniać się w życiu kościoła. Dla jednej zaszyt będzie wypucowanie księdzu butów lubb wyporanie gaci dla innej śpew w chórze, a jeszcze inna widzi sienbie przy ołtarzu. Wolna wola.
23-02-2006 14:45
Odpowiedz cytując ten post
Gonzo Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,042
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #24
 
semper_malus napisał(a):odobnie jak Lola skoro Tobie ministranctwo żeńskie się nie podoba to na ministrantkę nie idź a innym pozwól zdecydować o tym jak oni chcą spełniać się w życiu kościoła.

przeciez Ona nie mowila ze jej sie to nie podoba tylko sie wypowiadala ze sa tez inne poslugi jakie moga spelniac dziewczyny w zyciu Kosciola wiec prosze Cie samper nie przeinaczaj tego na swoj tok myslenia bo tak nie jest Oczko

a ja uwazam tak jak Lubsia ze mozan robic co innego i tu nie chodzi o rodzenie dzieci i siedzenia przy garach to moze tylko Twoj stareotyp Samper jakos Ci pozostal w glowie bo kobiety teraz sie zmianiaja Oczko
23-02-2006 22:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #25
 
Gonzo napisał(a):a ja uwazam tak jak Lubsia ze mozan robic co innego i


Można robić co innego nie oznacza, że obligatoryjnie trzeba to robić. Może dla ileś tam dziewuch właśnie te "co innego" to służenie do mszy.
23-02-2006 22:54
Odpowiedz cytując ten post
Lola Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 595
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #26
 
semper wyhamuj swoje porównania, ok :?: :!: :!:
bo wg mnie są delikatnie mówiąc przesadne, dlaczego dla Ciebie to że nie jtm za tym by dziewczyny były ministrantkami oznacza, że jestem za tym by kobiety były popychadłami, nadawały się tylko do rodzenia dzieci, czy...obrażasz mnie

a z tym spełnianiem w życiu kościoła o którym piszesz, to dla mnie bezsens, to takie na siłę szukanie czegoś nowego, pchanie sie tam, gdzie to zupełnie niepotrzebne, podczas gdy wiele innych posług jest zaniedbanych, to chyba jakis kompleks takich dziewczyn - koniecznie chcę być tam gdzie mężczyźni robic to co oni

...Alles was zählt,
ist die Verbindung zu Dir
und es wäre mein Ende,
wenn ich diese Verbindung verlier...
23-02-2006 23:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #27
 
Lola napisał(a):a z tym spełnianiem w życiu kościoła o którym piszesz, to dla mnie bezsens, to takie na siłę szukanie czegoś nowego


Dlaczego na siłę? Czy to nie może płynąć z potrzeby serca, czy z miłości do Boga?

Dlaczego od razu zakładasz złą wolę?
23-02-2006 23:59
Odpowiedz cytując ten post
Lola Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 595
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #28
 
nie myślałam o tym w takich kategoriach - zła czy dobra wola
chyba raczej w kategorii nudy :roll: i niedostrzeżenia tego, że można realizować Bożą wolę gdzie indziej
(nie piszę o sytuacjach gdy faktycznie nie ma chłopaków do służenia na mszy)

...Alles was zählt,
ist die Verbindung zu Dir
und es wäre mein Ende,
wenn ich diese Verbindung verlier...
24-02-2006 00:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Arab Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 66
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #29
 
Więc wydaje mi się, że dziewczyna przy ołtarzu to nic złego. Ale osobiście jestem temu przeciwny. Uśmiech Tutaj nie chodzi o kwestie ważności w Kościele Katolickim, czy to chlopak czy dziewczyna, Chodzi o to, że Kobiety mają wiele innych wąznych czynności poza prezbiterium. Dziewczyny w parafiach pełnią służbę ładu, ślużbę darów, użyczają swojego pięknego głosu podaczas śpiewu psalmów, aklamacji itp. W ten właśnie sposób służą. Chłopcy zaś są ministrantami, bo to spośród najczęściej nich wyrastają nowi kapłani. Każdy chłopiec stojący przy ołtarzu przechodzi odpowiednie kształcenie w sprawach liturgii. Starsi ministranci jeżdża na kursy przygotowujące lepiej do pomocy przy ołtarzu, do pomocy w parafii. Teraz chciałbym przytoczyć jeden cytat z Ewangelii w którym to właśnie chłopiec usługuje Panu Jezusowi: "Jeden z uczniów Jego, Andrzej, brat Szymona Piotra, rzekł do Niego: «Jest tu jeden chłopiec, który ma pięć chlebów jęczmiennych i dwie ryby, lecz cóż to jest dla tak wielu?» Jezus zatem rzekł: «Każcie ludziom usiąść!»" No i to na tyle Uśmiech
11-03-2006 18:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #30
 
Dziewczyny mają takie samo prawo być ministrantkami, jak chłopaki. Mówi o tym Bp Antoni Długosz z Częstochowy.

http://zycie.czest.pl/index.php?show=0303200601
11-03-2006 18:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów