Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autor Wiadomość
Obserwator Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 143
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: -1
Post: #46
 
M. Ink. * napisał(a):popieram zdanie, że porównywanie Hostii do spermy to chore porównanie, ponieważ nasuwa myśl o spermatofagii

Głodnemu chleb na myśli. Duży uśmiech

"Z otchłani wyszedłszy dzierżę teraz do niej klucz i wielki łańcuch w ręku"
26-10-2009 20:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #47
 
Ink - ja nie komentowałam porównania Hostii do spermy, uważam, że to pomyłka Hebronki lub katechety (mniej prawdopodobne).

Cytat: To naturalne.
No właśnie Oczko To nie ohyda, tylko natura.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
26-10-2009 21:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
lidia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 440
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #48
 
omyk napisał(a):Czyli rozumiem, że jajo kurze do Jezusa nie przystoi, a tym bardziej komórka jajowa, tak? A Maryja miała jajniki?

Może brzmi przesadnie, ale wybacz, biologia to dla mnie piękna i Boża sprawa. Jezus nie był nadczłowiekiem. Bóg - to prawda, ale stał się człowiekiem. Pewnie dla Ciebie to szczyt perwersji, ale Jezus to mężczyzna, więc sperma + Jezus --> jak najbardziej.
Omyku, biologia, anatomia i człowieka to są ciekawe tematy i człowiek jest tak zbudowany, że kobiety maja jajniki a mężczyźni plemniki to nie znaczy, że taktowne jest nazywać spermunią lub plemniczku np. w małżeństwie , ponieważ można to uznać za obraźliwe i poniżające z tej racji, że jest to cząsteczka nas a nie cały człowiek o jakimś imieniu.
Nie wiem czy już rozumiesz o co mi chodzi Uśmiech
26-10-2009 22:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #49
 
Nie za bardzo. Nikt nie proponuje takich zdrobnień. Padło tylko i wyłącznie porównanie głoszonego Słowa Bożego do nasienia, podobnie jak można głoszenie porównać do siania, co sam Jezus czynił. Dokładnie to samo porównanie, tylko raz przykład wzięty ze świata zwierzęcego, a raz - ze świata roślin. Tyle, że na Siewcę siejącego ziarno nikt się nie oburza.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
26-10-2009 22:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
lidia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 440
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #50
 
No dobra Ty tak rozumiesz Omyku, ale Ciała i Krwi Jezusa nie można przyrównywać do spermy i w żaden sposób nie da się wytłumaczyć tego racjonalnie.
27-10-2009 11:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #51
 
lidia napisał(a):Ciała i Krwi Jezusa nie można przyrównywać do spermy i w żaden sposób nie da się wytłumaczyć tego racjonalnie.
popieram; ale może faktycznie - jak mówi omyk - była to błędna interpretacja słów katechety

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
27-10-2009 14:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #52
 
Przecież nikt Ciała i Krwi nie porównywał do nasienia. Czytajcie uważnie- prawdopodobnie Hebronka źle zapamiętała słowa katechetki, albo ta źle zapamiętała słowa Ojców Kościoła (nie pamiętam w tej chwili których) którzy porównywali głoszenie Dobrej Nowiny do spermy Ducha Świętego. Nie do Ciała.
I jeśli to kogoś gorszy to trzeba mieć pretensję do Ojców.
Słowo Boże - jego głoszenie - jest nasieniem (po grecku: sperma), które wnika w duszę słuchacza i wydaje owoc. ...np nawrócenie. Nie ma w tym nic zdrożnego.
Należy dodać, że zawsze głoszenie odbywa sie w asystencji Ducha Świętego.
A więc to sformułowanie : nasienie Ducha Świętego (gr. sperma Pneumaticos) jest jak najbardziej na miejscu.
Czy jakbyć usłyszała - owoc D. Św. - też byłabyś zgorszona?
Ale jeszcze owoc nie powstał. Dopiero słowo zostało posiane (rzucone nasienie)i u tego, kto je przyjmie z czasem zaowocuje np w dobre uczynki. Najpierw nasienie a potem owoc.
Np dziecko jest owocem miłości swoich rodziców.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
27-10-2009 15:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #53
 
Dziwi mnie, że porównanie nawet Ciała CHrystusa do spermy budzi w co poniektorych zgorszenie. Przecież przyjmowanie tegoż Ciała ma na celu danie/podtrzymanie/wspomożenie życia w wierze, jest więc właśnie nasieniem, które wydaje owoc.

Niestety, seks obecnie ciagle jest dla wielu tematem tabu, a określenia z tej dziedziny również. Może dlatego tak to niektórych gorszy...
27-10-2009 16:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #54
 
sant napisał(a):Przecież nikt Ciała i Krwi nie porównywał do nasienia.
Hebronka napisał(a):z kolei mój katecheta porównał Hostię do spermy ..
cóż...

sant napisał(a):Czytajcie uważnie
nie tylko czytajcie, ale i słuchajcie...

a jak było na tej katechezie - pewnie już nie docieczemy :/


Drizzt napisał(a):Dziwi mnie, że porównanie nawet Ciała CHrystusa do spermy budzi w co poniektorych zgorszenie.
mnie z kolei w najmniejszym stopniu nie dziwi Twój brak zdziwienia

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
27-10-2009 16:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #55
 
Inky - juz na poprzedniej stronie napisałem:
Cytat:Hebronka napisał/a:
z kolei mój katecheta porównał Hostię do spermy ..

Chyba coś źle zrozumiałaś. Albo katecheta.
i wyjasniłem:
Cytat:Niektórzy ojcowie Kościoła owszem do spermy, czyli nasienia porównywali przepowiadanie. Że kerygmat jast spermą Duchą Świętego- czyli czymś co zapładnia, do wiary. Nasieniem.
Ale że hostia? - Hostia jest ciałem J. Chrystusa.

I dlatego napisałem że nikt tego nie powiedział. Bo sądziłem że sprawa się wyjaśniła.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
27-10-2009 16:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #56
 
Cytat:Ostatnio zmieniony przez sant Dzisiaj 15:32, w całości zmieniany 4 razy
cztery zmiany, a zostało jak było Duży uśmiech

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
27-10-2009 20:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #57
 
Tak - bo chciałem coś wyjaśnić w związku iż podałeś mój tekst trochę wyrwany z kontekstu. Na kolorowo podałem całość, zmieniałem, w końcu zrezygnowałem. Wolałem w nowym poście i trochę inaczej. Jednak ingerencja w czyjś post nie jest za bardzo etyczna. Wybacz Inky.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
28-10-2009 09:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #58
 
sant napisał(a):Wybacz Inky.
Tym razem wybaczam.

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
28-10-2009 13:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów