Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oliwka vs MInk'y
Autor Wiadomość
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #16
 
[glow=olive]Mroczny[/glow]
Poniewaz taaak duzo napisałeś podziele to na partycje?
w pierwszej odniose sie do słuszne nie słuszne.

Wiem ,że nie istnieja słuszne podstawy ,ale wiesz jak to jest ..dla zachowania "czystosci" ...
wkażdym bądź razie dziekuje za pocieszenie i ojej aż za taką cene?

Cytat:nie płacz... bo mi smutno myślę, że nikt Cię nie wyrzuci - bo i za co? jak Cię wyrzucą z forum, to ja też już na dobre się z nim pożegnam... wyrzucanie z katolickiego FORUM osób pragnących DYSKUTOWAĆ o Bogu to ekstremalne przegięcie
>>>>
no własnie przecież my sie trzymamy tematu jak najbardziej no nawet na pograniczu sztuki. :mrgreen:

dobrze nie bedę ronic łez bo patrząc na ciebie /motik/ zaczne buczec.

Płaczcie z płaczącymi ... :cry:
to narazie tyle , taraz musze zaczepnąć Mądrości bo zaczyna sie Bina #-o
dobranoc.

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
29-10-2006 21:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #17
 
Śmierdzi mi tu fundamentalizmem. Ale niech tam. Cierpliwości się poucze.

Chochma - Mądrość, Bina - Rozum i Daat - Poznanie lub Wiedza. Są to 3 hipostazy Boga wg kabały żydowskiej. Owa `mądrość - chochma - pojawia się często w księgach sapiencjalnych. Bina zaś mogłaby być utożsamiona z Duchem Świętym, albo też z ekonomią zbawczą Boga. Pojawiają się te sefiroty w ruchu chasydzkim. Za dużo tam emanacjnizmu, co napawa mnie obawa przed popadnięciem w gnoze.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
29-10-2006 22:20
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #18
 
Ks.Marek napisał(a):Chochma - Mądrość, Bina - Rozum i Daat - Poznanie lub Wiedza
o :!: dzięki za pomoc Uśmiech

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
29-10-2006 22:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #19
 
M. Ink. * napisał(a):
Ks.Marek napisał(a):Chochma - Mądrość, Bina - Rozum i Daat - Poznanie lub Wiedza
o :!: dzięki za pomoc Uśmiech

jak mawiali starożytni Polacy: Il n`ya pas de quoi :mrgreen:

Teolog dla teologa powinien być jak kość dla psa: zawsze cos do poobgryzania, żeby w brzuchu nie kruczyło Duży uśmiech

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
29-10-2006 22:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #20
 
powracając do dyskursu z Oliwką:

oto jakie ciekawostki mozna znaleźć na powyższy temat w internecie... Oliwko czy opierasz się właśnie na takiej wizji świata?

oto kilka 'smakołyków' dla koneserów:

Cytat:źródło jw.

Bina (hebr.inteligencja) — trzecia –> sefira; ma nature zenska; patronuje lewej, zenskiej kolumnie sefirotycznego drzewa zycia. Ostatnia z trzech sefir ukrytych, stanowiacych domene absolutnej boskosci, ponizej niej rozpoczyna sie siedem sefir budowy. B. stanowi archetyp wielosci; lono swiata stworzonego. Jej liczba jest 50 — numeryczna wartosc slowa kol— wszystko, calosc, swiat. Jej litera zashe. W procesie kreacji, poprzez ruch w trzech kierunkach, zalazkowy punkt staje sie w niej palacem, konstytuujac trójwymiarowa przestrzen. Zasiane ziarno staje sie kielkiem. Tajemne pokrewienstwo wiaze ja z najnizsza sefiramalchut. Zwiazki tych dwu sefir ujawniaja w strukturze swiata role pierwiastka zenskiego. B. nazywa sie ogniem zstepujacym, gdymalchut— ogniem wstepujacym. W swietym tetragramatonie JHWH (jud,he,waw,he) jest tozsama z pierwszymhe, podczas gdyhedrugie, oznacza sefiremalchut. Reprezentuje najwyzszy punkt struktury sefirotycznej, do którego droga modlitw i kontemplacji, za pomoca swej najwyzszej duszyneszema,czlowiek moze dotrzec.

Chochma (hebr.madrosc) — druga sefira. Zawiera w sobie zasade istnienia; patronuje jednosci swiata. Jej litera jestjud, najmniejsza litera alfabetu, uosabiajaca geometryczny punkt. Jej liczba 10, liczba odpowiadajaca tej literze — synonim calosci. Wraz z –>bina, tworzy podstawowy uklad biegunów: meskie — zenskie. C. — madrosc — synonim meskiego pierwiastka kosmicznego, pozostaje zawsze zlaczona zbina— inteligencja — istota zenskosci. Zwiazane z nia imie Boga Jach (JH— pierwsza dwuliterowa czesctetragrammatonuJHWH), wskazuje na nierozlacznosc tego zwiazku (H— jest litera sefirybina). Gdziekolwiek pojawi sie dwójnia, pierwszy krok od jednosci ku wielosci, zawsze obciazony cieniem grozby dualizmu dobra i zla, lagodzona bedzie ogromnym, sakralnym autorytetem tej biegunowej pary.

Daat (hebr.wiedza) — jedenasta –> sefira. Stanowi dostepny aspekt najbardziej nieuchwytnej z sefir korony —keter, jej skierowany ku stworzeniu wyraz. Wyraza równowage miedzy –>chochma, a –>bina. Oznacza wiedze w znaczeniu gnozy, wtajemniczenia. Jest wyrazem zdolnosci systemu do transgresji, przekraczania wytyczonych granic (jedenasta — a jednoczesnie nalezaca do dziesieciu).

Sefiry (hebr.sefirot) — dziesiec glównych elementów kabalistycznego Drzewa Zycia. Wg kabaly najwiekszym cudem jest fakt objawienia — dostepnosc Boga naszemu poznaniu. Ów cud dokonuje sie dzieki pewnym aspektom Boga, jego stwórczym mocom, Slowom, czy tez Wypowiedzeniom zwanych sefirami. Jest ich wedlug tradycji dziesiec. Tworza strukture wszystkiego, co poznawalne. Polaczone z soba kanalami, ukladaja sie w organizm Drzewa Zycia. Jego korzenie tkwia w –>e(j)n sof— Nieskonczonym, rozgaleziaja sie ku dolowi w trzy równolegle kolumny: prawa — meska, odpowiadajaca kosmicznej zasadzie milosci — –>chesed, lewa — zenska, przyporzadkowana zasadzie surowego prawa — –>dini srodkowa, uosabiajaca element równowagi i mediacji, by skupic sie w s. najnizszej –>malchut, stanowiacej biegun Boga niepoznawalnego — i reprezentujaca obecnosc Boga w swiecie stworzonym. Mistyczny organizm Drzewa Zycia, prowadzi boskie swiatlo w dól, ku stworzeniu, zasilajac je esencja bytu, zas swiatlo przetworzone we wnetrzu s. i czesciowo odbite, dzieki obecnosci w nich elementówdin, wraca do Boga. Cokolwiek i gdziekolwiek sie zdarzy, nawet w najnizszym swiecie, nie pozostaje bez wplywu na caly organizm.[…]

+ na temat kabalistycznego drzewa życia znalezione na jakiejś astrologicznej stronce:

Cytat:Centralnym symbolem kabały jest tzw. Drzewo Życia, czyli diagram obrazujący w schematyczny sposób powstanie i budowę wszechświata, a także atrybuty Boga. Symbol ten składa się z dziesięciu kółek zwanych sefirotami i dwudziestu dwóch linii łączących, zwanych "drogami mistycznymi".
Serofity są ponumerowane od 1 do 10, a drogi mistyczne od 11 do 32 i początkowo symbolizowały dziesięć cyfr i dwadzieścia dwie litery alfabetu hebrajskiego, które w sumie mogą opisać cały wszechświat. Drzewo Życia przedstawia również kolejne emanacje boskie, z których dziesiąta jest naszym materialnym światem, a pozostałe to światy wyższe, stopniowo coraz bliższe nierozpoznawalnego Boga.

Tekst pochodzi z II tomu MANDALI ŻYCIA napisanej przez Leszka Weresa.

Zob. też tekst w Wikipedii

Kabala chrzescijanska — idee kabaly wczesnie trafiaja do swiata chrzesc. Dzieje sie to pod koniec XIII w. za sprawa konwertytów piszacych pseudoepigraficzne teksty apologetyczne (Paul de Heredia, Awner z Burgos). W XV w Pico della Mirandola inicjuje przeklady wielu tekstów kabalistycznych na lac. i powoduje zainteresowanie sie nimi szerokiego kregu ludzi renesansu. Pico sadzi, ze kabala daje klucz do prawdziwej teologii Trójcy Sw. i problemu wcielenia. Pod jego wplywem hebraista Johannes Reuchlin podejmuje studia nad kabala i publikuje dziela na jej tematDuży uśmieche verbo mirifico(1494) iDe arte cabalistica(1517). Reuchlin rozwija w duchu chrzescijanskim teorie boskiego imienia, za jego najdoskonalsza forme uwazatetragrammaton:JHWH, uzupelniony o litere szin oznaczajaca logos JHWSzH, wokalizowany Jehoszua— Jezus. Nieco pózniej Guillam Postel (1510-1581) tlumaczy ZohariSefer Jecira, i wydaje je po lacinie, wczesniej nawet niz ukazaly sie drukiem w oryginale. W XVII w. Christian Knorr von Rosenroth publikuje kompendium Kabbala denudata, udostepniajac lacinskiej Europie idee –> kabaly lurianskiej. Od tego czasu watki, inspirowane kabala, staja sie wlasnoscia powszechna mistyków europejskich m.in. Jakuba Boehmego, Angelusa Silesiusa, Louisa Claud de Saint Martina, oddzialuja na historyków, filozofów i historiozofów, inspiruja nie tylko teologów, lecz takze pisarzy i poetów. Ta droga poprzez inspirujacy wplyw Józefa Oleszkiewicza trafiaja takze np. do dziel Mickiewicza. […]

no proszę... a to Adaś niegrzeczny Duży uśmiech
w każdym razie jedno jest pewne ... szukanie zbawienia w wiedzy o świecie ducha [a nie w Bogu] może skończyć się rozczarowaniem ...

powiedz mi Oliwko, skoro twierdzisz, że nie bawisz się w kabałę, to co myślisz o powyższych rozróżnieniach?

:hm:

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
29-10-2006 23:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #21
 
Ks.Marek napisał(a):Teolog dla teologa powinien być jak kość dla psa: zawsze cos do poobgryzania, żeby w brzuchu nie kruczyło
rozbrajające porównanie :mrgreen:

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
29-10-2006 23:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #22
 
Oliwka napisał(a):Płaczcie z płaczącymi ... :cry:
to na razie tyle , teraz musze zaczerpnąć Mądrości bo zaczyna sie Bina

Oliwko: Mój Bóg Jezusa Chrystusa to ten, który nie dość, że się Objawił jako Nowy Adam, to jeszcze pozostawił Słowo Życia a sam siebie dał jako Pokarm na Zycie wieczne.
Jezus nie uskuteczniał sefirotów, nie odnosił się do jakiegoś bliżej nieokreślonego Rozumu, lecz nauczał o kulcie w Duchu i Prawdzie.

A tak na marginesie, powiedz mi, co wiesz na temat zjawiska pod tytułem:
Kościół Adwentystów Siódmego Dnia Stworzenia :?: :?:

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
30-10-2006 23:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #23
 
Cytat:Mroczny

Oliwka napisał(a):1Jan5/20
dlaczego używasz słowa "bina"? większość tłumaczeń [niezależnych od siebie!] wskazuje na 'zmysł' rozumu:

[quote]
źródło tekstu

A wiemy, iż Syn Boży przyszedł i dał nam zmysł, abyśmy poznali onego prawdziwego Boga, i jesteśmy w onym prawdziwym, to jest w Synu jego, Jezusie Chrystusie; tenci jest prawdziwy Bóg i żywot wieczny. (BG)

Wiemy także, że Syn Boży przyszedł i obdarzył nas zdolnością rozumu, abyśmy poznawali Prawdziwego. Jesteśmy w prawdziwym Bogu, w Synu Jego, Jezusie Chrystusie. On zaś jest prawdziwym Bogiem i Życiem wiecznym. (BT)

Wiemy też, że Syn Boży przyszedł i dał nam rozum, abyśmy poznali tego, który jest prawdziwy. My jesteśmy w tym, który jest prawdziwy, w Synu jego, Jezusie Chrystusie. On jest tym prawdziwym Bogiem i życiem wiecznym. (BW)

Wiemy także, że Syn Boży przyszedł i dał nam zrozumieć i poznać Prawdziwego (Boga). My jesteśmy w tym Prawdziwym - w Jego Synu, Jezusie Chrystusie. On jest prawdziwym Bogiem i Życiem wiecznym. (BP)

My zaś wiemy, że Syn Boży przyszedł i obdarzył nas zdolnością umysłu, żebyśmy mogli poznać prawdziwego. I jesteśmy w jedności z tym prawdziwym poprzez jego Syna, Jezusa Chrystusa. To jest prawdziwy Bóg i życie wieczne. (PNS) [...]

greki niestety nie znam Smutny
>>>>>>
Dlaczego uzywam Bina? bo jest zaskoczeniem dla mnie osobiscie.
Czytajac Biblje myslałam ,że rozum to rozum ,chociaz jakos dziwnie jedno drugiemu zaprzeczało ale rozum to rozum.
Okazuje sie ,że tak nie jest ,ze jest Rozum który powinnismy przyjąć Rozum bez ,którego nie będziemy mogli Poznać Jedynego Prawdziwego.
Owszem tak jak podałes wyżej słowo to jest różnie tłumaczone -problem w tym ,ze CI co wiedza ,że jest tu mowa o Rozumie ale nie tym naszym codziennym szekel ale jest to DAR
Kto mi to powiedział ? kto wyjaśnił ,ze mój rozum NIENADAJE sie do Poznania Prawdy ,
"nie polegaj na włąsnym rozumie " nakłon serce do rozumu?" Wiele jest napisano ,ale nie o sama literę tu chodzi ale Co kryje litera jaki Duch?
Kiedy juz zobaczyłam ,ze to jest Rozum/Bina ,to modliłam i błągałam bym TEN Rozum otrzymała .
Zobaczyłam ,ze panny mądre to wcale nie mądre/chachma ale Panny Bina/Rozum
a więc są to Panny ,które maja Co?- Oliwe one nie szukały Oliwy one oczyszczały lampy
Natomiast GŁUPIE to te bez Bina/Rozum, a przecież dały z zsiebie niemal wszystko -chodziły Głosiły wyganiały demony czyniły znaki wołałay Panie ,Panie --ale ...ale nie miały w sobie TEGO ,co Pan dawał nie miały w sobie Jego Obecności a tą jest Jego Bina.
Jaki tego koniec ,ano taki ,ze jako naczynia bez Oliwy/Bina nie weszły One usłyszały

Idźcie precz NIEZNAM WAS , widzisz niby tak niewiele znaczące /dla niektórych/ B I N A
a tak Ogromne odrzucenie . wolałabym sie nieurodzic niz usłyszeć ,że On mnie niezna bo ja nieprzyjełam Jego Bina/Rozumu ,któy daje Poznanie.
Apostoł Paweł powiedział ,ze tajemnice są Objawiane świętym Jego

Oliwka napisał(a):
Cytat:Kto wie o jakie Bina chodzi ?
hmm, tego powinni uczyć ci co Głoszą Słowo

Tak oni powinni powiedzieć jakie konsekwencje ich czekaja jesli nie przyjma Bina


uczą, że w tym fragmencie chodzi o zdolności poznawcze człowieka, dane nam przez Boga jako jedna z władz duszy, już w momencie stworzenia człowieka; dlaczego miałbym nie ufać tym, którzy w ten sposób tłumaczą oryginalne teksty Pisma? [zważ, że nie chciałbym ulegać żadnym spiskowym teoriom dziejów...] :-k
Ależ tu nie chodzi -chyba o teorie spikowe A może nie wiem Pan WIE.
Jednak ja nigdy nie słyszałam o znaczeniu Bina .


Cytat:
Oliwka napisał(a):Apostoł Paweł powiedział Głosimy Mądrość Boza wśród DOSKONAŁYCHto by znaczyło ,ze pojmą to DOSKONALI , dlatego dobrze jest Osiagnąć DOSKONAŁOSĆ.
W Ef znajdujemy takie słowa:

"Aż dojdziemy wszyscy razem [...] do człowieka doskonałego [...] [Chodzi o to], abyśmy już nie byli dziećmi, którymi miotają fale i porusza każdy powiew nauki, na skutek oszustwa ze strony ludzi i przebiegłości w sprowadzaniu na manowce fałszu." [Ef4,13n]

potwierdza to więc tezę, że doskonałość autor Ef pojmuje przede wszystkim w kategoriach poznawczo-intelektualnych; powracam zatem do problemu: dlaczego mielibyśmy używać terminu 'bina', skoro określenie 'rozum' czy 'umysł' wydają się jak najbardziej trafne ...
?

Bycie DOSKONAŁYM podobnie jak z mieć czy nie mieć Bina ,jest równie ważne .
Pierwsze co można odpowiedzieć o " jesteś doskonały/a" CO JA ,nigdy takie słowa mówia wszyscy .Ja i doskonała ,tez cos?
Ale , ale tak mówi człowiek ,który patrzy na siebie swoimi oczami -cielesnymi smiertelnymi.
Czy tak nas widzi Ojciec Niebiański ,czy tak nas Uczy Duch Prawdy?
co na to powiedzieli JAHszua i Jego Uczniowie apostołowie .
Kto jest człowiekiem DOSKONAŁYM i na CZYM polega Doskonałość.



Cytat:
Oliwka napisał(a):Jak zauwazyłam niebyło chetnych do rozważenia DOSKONAŁOSCI w sensie Biblii
obawiam się, że 'rozważeniem w sensie Biblii' nazywasz - w istocie - przyjęcie Twojej opcji... i prawdopodobnie dlatego właśnie nie było chętnych do 'rozważań'
Obawiam się ,że pomawiasz mnie o cos czego nie czynie.
Cytat:
Oliwka napisał(a):Powiadasz ,że kościół zachęca do bycia świetymi , ano zachęca tylko ,ze to człowiek decyduje KTO jest świety
jeśli dobrze pamiętam, to jedną z głównych prawd wiary jest: "Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który dobro wynagradza, a zło karze"; poza tym Kościół naucza też o Sądzie Ostatecznym, na którym to Chrystus zadecyduje o tym, kto wstąpi do Nieba, a kto pójdzie na wieczne potępienie... [Mt 25, 31-46]

Dobrze pamietasz Bóg jest Sędzia ,a ja powiedziałam ,ze człowiek decyduje kto jest świety.
Oliwka napisał(a):
Cytat:[quote="Oliwka"]podstawy twojej Duszy i czy jesteś Wolny od niebycia ?
cóż Oliwko... co by nie mówić... to tylko Bóg jeden wie ...

Tak On Wie ,ale i ty winienes być ŚWIADOMY swego bycia ,czy nie bycia.


Cytat:
Oliwka napisał(a):Masz słuszność Mesjasz jest ZNAKIEM ,któremu s p r z e c i w i a ć sie będą .Ale CO ,to znaczy?---ja też pytam
ja wiem co to znaczy, Oliwko... aktualnie piszę o tym pracę naukową, której początek tytułu brzmi: "Muzyczna i czasopiśmiennicza twórczość antychrześcijańska..."
A co wspólnego ZNAK z muzyka :roll:
Cytat:niebezpiecznie jest tłumaczyć fragmenty Pisma w oderwaniu od całości...
zawsze niebezpieczne
Cytat:
Oliwka napisał(a):dlaczego uważasz ,ze niechce uwierzyc w Prawde ?juz wierzę.
wyrażam wątpliwość co do tego czy Twoja wiara obejmuje całą prawdę, czy tylko jej fragment...

A jak wyrazisz ową wątpliwość - wskazówka jakaś?
Oliwka napisał(a):
Cytat:raczej popatrzmy na Jan8/31--37 ,który mówi o Wyzwoleniu - od czego?
wyzwolenie od grzechu...
Pieknie --a jesteś WOLNY =D>
Cytat:
Oliwka napisał(a):Chociaż moze powinnismy sie trzymac tylko Doskonałości?
to byłaby jedynie część prawdy...
no to idźmy na całosc :jupi:
Cytat:
Oliwka napisał(a):napisano ; jesli Korzeń Świety TO-- i g a l ę z i e .
gałęzie ontycznie są już święte mocą chrztu

Oliwka napisał(a):Jego Ciałem są TYLKO ci ,którzy są JEDNO z Głowa -
Oblubienica - czysta swięta bez skazy i zmarszczki - DOSKONAŁA -Niepokalana .-
dzisiaj TAK sie naucza ,że NIKT niema odwagi tak o sobie powiedzieć
nikt nie ma pewności, że po etapie progresu moralnego nie nastąpi etap regresu; przyznanie się do swej słabości [concupiscentia] jest pokorą, a nie zaprzeczeniem prawdzie

Nie ma pewności ? a dlaczego jesli On trzyma i powiedział NIKT nie wyrwie z Reki mojej-przyznanie sie do słabości jest pokora ale czy ty nie mylisz słabosci o której Paweł mówił --szczyce się ze słabości moich-- i grzchu o którym powiedziano ---kto grzeszy z diabła jest
.

Cytat:
Oliwka napisał(a):Widzisz jakie to inne, od tego co mówił Paweł?
obawiam się, że widzisz dziurę w całym... nie ma w tym inności; jest natomiast Twoja interpretacja, która wydaje mi się nie do końca precyzyjna

Prosze bardzo sprecyzuj ale biblijnie.
Cytat:
Oliwka napisał(a):a to dotyczy -- Sara Isaj 51/
1 Słuchajcie Mnie, wy, co się domagacie sprawiedliwości*,
którzy szukacie JHVH Wejrzyjcie na SKAŁE z której was wyciosano,
i na gardziel studni, z której was wydobyto.
2 Wejrzyjcie na Abrahama, waszego ojca,
i na Sarę, która was zrodziła.
Bo powołałem jego jednego,
lecz pobłogosławiłem go i rozmnożyłem.
DeuteroIzajasz to prorok działający w okresie niewoli babilońskiej; jego słowa skierowane są do Żydów, Izraelitów żałujących za winy swych ojców i pragnących powrotu do Judei;
Cytat:Abraham i Sara to dziadkowie Jakuba [syn Izaaka, brat Ezawa], czyli Izraela właśnie; DeuteroIzajasz mówiąc do 'dzieci Abrama i Saraj' ma po prostu na myśli Izraelitów

Uwazasz ,że to dotyczy TYLKO Żydów? przecież w Abrahamie błogosławieni sa- wszystkie
narody i obrzezani i nie obrzezani .Liczy sie obrzezka Serca .

Oliwka napisał(a):1P 3:6 BT "Tak Sara była posłuszna Abrahamowi, nazywając go panem. Stałyście się jej dziećmi, gdyż dobrze czynicie i nie obawiacie się żadnego zastraszenia."
Cytat:określenie 'dziećmi' może być tu interpretowane jako zwykła przenośnia
niesądze :roll:
Cytat:
Oliwka napisał(a):Mamy tu i Skałe z której nas/mnie Wyciosano i zgodnie ze słowami Pawła podano ,ze W Mesjaszu JAHszua należe do potomstwa Abrahama i Sary
które słowa masz teraz na myśli? czy Rz 9-11 ???
owszem ale nie tylko.
Cytat:
Oliwka napisał(a):teraz ja zapytam ,dlaczego Sara jest taka wazna?
ponieważ jest żoną Abrahama i urodziła Izaaka - 'dziecię Obietnicy' [por. Rz 9,8]

Abraham miał inne dzieci wielu synów ,ale JHVH powiedział ,ze tylko Ten z Sary-Icchak -
jest TYM który bedzie sie liczył ,dlatego ważne jest czy my jestesmy jak Icchak - co znaczy Jego imie?

Cytat:jest również 'typem' ('figurą') wydarzeń przyszłych... późniejszych: nowotestamentalnych

niemniej :!: jej ważności zdecydowanie nie powinnaś przeceniać
nie ja nie przeceniam ja DOCENIAM.

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
31-10-2006 14:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #24
 
Cytat:Śmierdzi mi tu fundamentalizmem. Ale niech tam. Cierpliwości się poucze.

Chochma - Mądrość, Bina - Rozum i Daat - Poznanie lub Wiedza. Są to 3 hipostazy Boga wg kabały żydowskiej. Owa `mądrość - chochma - pojawia się często w księgach sapiencjalnych. Bina zaś mogłaby być utożsamiona z Duchem Świętym, albo też z ekonomią zbawczą Boga. Pojawiają się te sefiroty w ruchu chasydzkim. Za dużo tam emanacjnizmu, co napawa mnie obawa przed popadnięciem w gnoze.
No prosze ,Podoba misie Bina jako Duch Swiety . ekonomia zbawcza to jakis biznes?
>>>>
Cytat:
Ks.Marek napisał(a):
Oliwka napisał(a):Płaczcie z płaczącymi ... :cry:
to na razie tyle , teraz musze zaczerpnąć Mądrości bo zaczyna sie Bina

Oliwko: Mój Bóg Jezusa Chrystusa to ten, który nie dość, że się Objawił jako Nowy Adam, to jeszcze pozostawił Słowo Życia a sam siebie dał jako Pokarm na Zycie wieczne.
Jezus nie uskuteczniał sefirotów, nie odnosił się do jakiegoś bliżej nieokreślonego Rozumu, lecz nauczał o kulcie w Duchu i Prawdzie.

Dp pierwszej czesci wypowiedzi zgadzam sie a co do--Jezus nieuskuteczniał .....i nie odnosił sie do nieokreslonego Rozumu to?
niezgadzam sie Właśnie JAHszua powiedziała o Pannach Bina/Rozumnych, i to winni Objaśniac ci co nauczaja, i tu i tam,

Cytat:A tak na marginesie, powiedz mi, co wiesz na temat zjawiska pod tytułem:
Kościół Adwentystów Siódmego Dnia Stworzenia :?: :?:
>>>>>>>>
:mrgreen: zjawiska? jest to boczna nawa katolicyzmu =D>
>>>>
kot to zwierze lubiace CISZE , taki obrazek to sadyzm [-X

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
31-10-2006 14:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #25
 
Ellen G. White napisał(a):Moc Chrystusa, ukrzyżowanego Zbawiciela, dająca życie wieczne, oto co powinno się przedstawiać oczom ludzkim. Powinno się wyjaśniać ludowi, że Stary Testament jest taką samą prawdziwą Ewangelią w obrazach symbolicznych, jaką jest Nowy Testament rozwijający przed światem jej nieodparta moc. Nowy Testament nie przynosi żadnej nowej religii, Stary Testament zaś nie jest żadną religią zniesioną czy zastąpioną przez Testament Nowy.

Nowy Testament jest jedynie rozwinięciem, ciągiem dalszym Starego Testamentu.

Abel wierzył w Chrystusa. Tak samo został zbawiony mocą Chrystusa, jak Piotr i Paweł. Enoch był tak samo naśladowcą Chrystusa, jakim był umiłowany Jezusa uczeń Jan. Enoch prowadził życie bogobojne. Nie widziano go już więcej, gdyż Bóg zabrał go do siebie. Jemu to powierzone zostało poselstwo o drugim przyjściu Chrystusa. "Henoch, siódmy po Adamie patriarcha, tak o nich prorokował: Oto nadchodzi Pan ze swymi świętymi zastępami, aby sądzić wszystkich" (Juda 14). Poselstwo głoszone przez Enocha i przeniesienie proroka do nieba były dla wszystkich współczesnych dowodami przemożnymi i przekonywającymi. Także Matuzalem i Noe mogli tymi dowodami przekonywająco argumentować, że sprawiedliwi mogą być przeniesieni do nieba.

Ten Bóg, z którym chodził Enoch - to nasz Pan i Zbawiciel Jezus Chrystus. Był On wówczas światłością świata tak samo, jak jest dzisiaj. Również wtedy ludzie nie byli pozbawieni nauczycieli, którzy uczyli drogi żywota, gdyż Noe i Enoch byli chrześcijanami. Ewangelia została wyłożona w przykazaniach podanych w trzeciej księdze Mojżeszowej. Wówczas było wymagane ścisłe posłuszeństwo, tak jak jest dzisiaj również wymagane.

Najważniejsza jednak jest kwestia zrozumienia znaczenia i doniosłości Słowa Bożego!

Czasami ktoś może zapytać: jaki jest powód niedostatecznego życia duchowego w zborze? Odpowiedź brzmi: pozwalamy naszym myślom dać się odciągnąć od Słowa Bożego. Gdyby ono było codziennym pokarmem dla duszy członków, gdyby traktowano je z powagą i czcią, nie byłoby potrzeby bezustannie powtarzać boskich objawień. Przyjmowano by proste oświadczenia Pisma Świętego i zdecydowanie postępowano według nich.
Oliwko, znasz tę Panią Ellen?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
31-10-2006 15:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #26
 
M. Ink. * napisał(a):powracając do dyskursu z Oliwką:

oto jakie ciekawostki mozna znaleźć na powyższy temat w internecie... Oliwko czy opierasz się właśnie na takiej wizji świata?

oto kilka 'smakołyków' dla koneserów:

źródło jw.


powiedz mi Oliwko, skoro twierdzisz, że nie bawisz się w kabałę, to co myślisz o powyższych rozróżnieniach?

Byłam zobaczyłam no i ...
wszystko to ciekawe ,nie powiem , moge jedynie podziwiać tych co sie tym zajmuja.
Co domnie to moze i chciałaby COS wiedziec bo lubie tajemnice ,ale kabała jest tak okryta tajemnica ,ze to jest dla pewnych kręgów.
Ja przeczytałam mała książeczke i to z wielka nieufnościa ,bo dość sie nasłuchałam jakie to
Złe i takie tam.
Jednak czytajac zobaczyłam ,ze pewne rzeczy czuje ,ale inaczej je nazywam .
M.ink to co podałeś i pytasz --jesli nie bawisz sie kabała, to ?.Ale co ja mam rozróżniac i poco?
Przedewszystkim patrzę na to napisano w Biblii ,chociaz zdaje sobie sprawe ,że jest "spreparowana" odpowiednio .
pewne rzeczy Usuniete inne dodane , ale ogólnie jesli sie TĘSKNI do Osobistego Poznania
Jezusa/JAHszua to tęsknota przyciagnie Światło.
Problem moze byc w Uwierzeniu w to co Światło przekazuje.
Ksieza znaja kabałę a innym zakazuja.
e,takie tam,
>>>>>>>

Marek pytasz o Ellen czy ja znam
to co wkleiłes trzyma sie Słowa czytałam też" Wielki bój" i jakieś małe broszurki .
Jesli bedziesz mnie w ten sposób sprawdzał to ja wiele czytała kiedy szukałam zeby Poznac

[ Komentarz dodany przez: Ks.Marek: Wto 31 Paź, 2006 17:33 ]
OliwkoProszę Cię:
1. Używaj właściwie tagów cytując oponentów w poszczególnych wątkach
2. Skup sie na zawartości twoich wypowiedzi: tam jest cała masa błędów ortograficznych. Każdemu może się zdarzyć jakiś tam błąd, ale ty to już przesadzasz

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
31-10-2006 16:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #27
 
Oliwka napisał(a):Dlaczego uzywam Bina? bo jest zaskoczeniem dla mnie osobiscie.
Czytajac Biblje myslałam ,że rozum to rozum ,chociaz jakos dziwnie jedno drugiemu zaprzeczało ale rozum to rozum.
Okazuje sie ,że tak nie jest ,ze jest Rozum który powinnismy przyjąć Rozum bez ,którego nie będziemy mogli Poznać Jedynego Prawdziwego.
Owszem tak jak podałes wyżej słowo to jest różnie tłumaczone -problem w tym ,ze CI co wiedza ,że jest tu mowa o Rozumie ale nie tym naszym codziennym szekel ale jest to DAR
Kto mi to powiedział ? kto wyjaśnił ,ze mój rozum NIENADAJE sie do Poznania Prawdy ,
"nie polegaj na włąsnym rozumie " nakłon serce do rozumu?" Wiele jest napisano ,ale nie o sama literę tu chodzi ale Co kryje litera jaki Duch?
Kiedy juz zobaczyłam ,ze to jest Rozum/Bina ,to modliłam i błągałam bym TEN Rozum otrzymała .
Zobaczyłam ,ze panny mądre to wcale nie mądre/chachma ale Panny Bina/Rozum
a więc są to Panny ,które maja Co?- Oliwe one nie szukały Oliwy one oczyszczały lampy
Natomiast GŁUPIE to te bez Bina/Rozum, a przecież dały z zsiebie niemal wszystko -chodziły Głosiły wyganiały demony czyniły znaki wołałay Panie ,Panie --ale ...ale nie miały w sobie TEGO ,co Pan dawał nie miały w sobie Jego Obecności a tą jest Jego Bina.
Jaki tego koniec ,ano taki ,ze jako naczynia bez Oliwy/Bina nie weszły One usłyszały

Idźcie precz NIEZNAM WAS , widzisz niby tak niewiele znaczące /dla niektórych/ B I N A
a tak Ogromne odrzucenie . wolałabym sie nieurodzic niz usłyszeć ,że On mnie niezna bo ja nieprzyjełam Jego Bina/Rozumu ,któy daje Poznanie.
Apostoł Paweł powiedział ,ze tajemnice są Objawiane świętym Jego
bina, bina, bina...
kombinujesz i kręcisz a nasza wiara jest prosta: jest Bóg i Jego łaska
łaska czyli dar

zważ, że czcimy Boga, a nie łaskę

Oliwka napisał(a):Ależ tu nie chodzi -chyba o teorie spikowe A może nie wiem Pan WIE.
Jednak ja nigdy nie słyszałam o znaczeniu Bina .
dla mnie spiskową teorią dziejów jest zarzut, że księża przed całym światem ukrywają jakąś tajemną prawdę, którą rzekomo tylko oni znają i nikt więcej;

jakiś tajny kod Leonarda; jakieś archiwa Watykanu; jakaś ewangelia napisana przez Jezusa; jakieś bina...

księża mają taką samą Ewangelię jak wszyscy: Dobrą Nowinę o Królestwie i to jest ich najważniejsza tajemnica: tajemnica wiary

Oliwka napisał(a):Bycie DOSKONAŁYM podobnie jak z mieć czy nie mieć Bina ,jest równie ważne .
Pierwsze co można odpowiedzieć o " jesteś doskonały/a" CO JA ,nigdy takie słowa mówia wszyscy .Ja i doskonała ,tez cos?
Ale , ale tak mówi człowiek ,który patrzy na siebie swoimi oczami -cielesnymi smiertelnymi.
Czy tak nas widzi Ojciec Niebiański ,czy tak nas Uczy Duch Prawdy?
co na to powiedzieli JAHszua i Jego Uczniowie apostołowie .
Kto jest człowiekiem DOSKONAŁYM i na CZYM polega Doskonałość.
pewnie już o to pytałem, więc jeszcze raz: jesteś doskonała?

Oliwka napisał(a):Obawiam się ,że pomawiasz mnie o cos czego nie czynie.
mam nadzieję, że tego nie czynisz ... nawet podświadomie

Oliwka napisał(a):Dobrze pamietasz Bóg jest Sędzia ,a ja powiedziałam ,ze człowiek decyduje kto jest świety
człowiek nie może o tym decydować; mając świadomość Sądu Ostatecznego, wiemy, że decyduje o tym jedynie Bóg

jeśli próbujesz podważać sens procesów kanonizacyjnych, to robisz to dość nieudolnie

Oliwka napisał(a):Tak On Wie ,ale i ty winienes być ŚWIADOMY swego bycia ,czy nie bycia.
posiadam świadomość istnienia

Oliwka napisał(a):A co wspólnego ZNAK z muzyka
Chrystus jest znakiem, któremu sprzeciwiają się nawet w muzyce


Oliwka napisał(a):A jak wyrazisz ową wątpliwość - wskazówka jakaś?
zacznijmy od najoczywistszego ogólnika: nikt jeszcze nie poznał całej prawdy i jest to niemożliwe dla ograniczonego umysłu ludzkiego

Oliwka napisał(a):no to idźmy na całosc
to znaczy...? :-k

Oliwka napisał(a):Prosze bardzo sprecyzuj ale biblijnie.
sprecyzowałem w tym samym poście; więc powtórzę:

MInk'y napisał(a):
Oliwka napisał(a):Jakze to tak Głowa Swięta a Ciało ladaczne?
popełniasz podstawowy błąd w interpretacji OBRAZU; mój profesor od teologii fundamentalnej mawiał: "analogia nie rodzi genealogii";

powracając jednak do obrazu: moc Głowy [świętość] przezwycięża słabość ciała [grzeszność] ten proces zwykliśmy nazywać Odkupieniem

Oliwka napisał(a):napisano ; jesli Korzeń Świety TO-- i g a l ę z i e .
gałęzie ontycznie są już święte mocą chrztu

Oliwka napisał(a):Jego Ciałem są TYLKO ci ,którzy są JEDNO z Głowa -
Oblubienica - czysta swięta bez skazy i zmarszczki - DOSKONAŁA -Niepokalana .-
dzisiaj TAK sie naucza ,że NIKT niema odwagi tak o sobie powiedzieć
nikt nie ma pewności, że po etapie progresu moralnego nie nastąpi etap regresu; przyznanie się do swej słabości [concupiscentia] jest pokorą, a nie zaprzeczeniem prawdzie
czy 'sprecyzowanie biblijne' ma polegać na podaniu fragmentów w Piśmie, gdzie jest mowa o grzechu pierworodnym, Odkupieniu, chrzcie gładzącym grzechy, włączeniu do Ciała Chrystusa, przebaczeniu grzechów i wymazaniu win, pokorze i powrocie do grzechu ???

napiszę Ci coś innego: mylisz się, jeśli uważasz, że OBRAZ jest tożsamy z RZECZYWISTOśCIą, którą wyobraża...

Oliwka napisał(a):Nie ma pewności ? a dlaczego jesli On trzyma i powiedział NIKT nie wyrwie z Reki mojej
powiedział też o powracających demonach zastających 'uprzątnięte mieszkanie' i 'stan tego człowieka robi się jeszcze gorszy niż poprzedni' mimo, że Jezus 'ręką swoją' wypędził złe duchy...

Oliwka napisał(a):-przyznanie sie do słabości jest pokora ale czy ty nie mylisz słabosci o której Paweł mówił --szczyce się ze słabości moich-- i grzchu o którym powiedziano ---kto grzeszy z diabła jest.
nie mylę, gdyż mówiąc: 'przyznanie się do słabości jest pokorą', mam na myśli wyznanie, że jesteśmy ludźmi grzesznymi, skłonnymi do grzechu i chroniącymi się przed grzechem dzięki łasce Bożej

Paweł mówiąc o słabościach, z których się szczyci, miał na myśli męczeństwo dla Ewangelii

Oliwka napisał(a):Uwazasz ,że to dotyczy TYLKO Żydów? przecież w Abrahamie błogosławieni sa- wszystkie
narody i obrzezani i nie obrzezani .Liczy sie obrzezka Serca .
uważam, że zastępowanie Maryi Sarą jest nadużyciem interpretacyjnym, ponieważ to nie Sara urodziła Zbawiciela, ale Maryja; ponadto uważam, że DeuteroIzajasz zwracając się do Izraelitów w cytowanym przez Ciebie fragmencie miał na myśli ich, a nie wszystkie narody świata; dopiero Paweł alegorycznie rozszerzył znaczenie tego fragmentu na nieIzraelitów

Oliwka napisał(a):niesądze
jednak bardziej niż Tobie ufam tym, którzy wykładali mi teologię

Oliwka napisał(a):Abraham miał inne dzieci wielu synów ,ale JHVH powiedział ,ze tylko Ten z Sary-Icchak -
jest TYM który bedzie sie liczył ,dlatego ważne jest czy my jestesmy jak Icchak - co znaczy Jego imie?
Izaak był najważniejszy, bo to on był ojcem Jakuba [Izraela] a co znaczy jego imię :coo:
nie wiem; czy doszukujesz się w tym imieniu jakichś znaczeń tajemnych i ukrytych: tak jak w 'bina'?

Cytat:nie ja nie przeceniam ja DOCENIAM.
jeśli usiłujesz postawić Sarę na miejscu Maryi to przeceniasz; Sara nie była matką wcielonego Boga

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
01-11-2006 01:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #28
 
Oliwka napisał(a):chciałaby COS wiedziec bo lubie tajemnice ,ale kabała jest tak okryta tajemnica ,ze to jest dla pewnych kręgów
zamiłowanie do tajemnic, rzeczy niejasnych i ukrytych...

Oliwka napisał(a):zdaje sobie sprawe ,że jest "spreparowana" odpowiednio .
pewne rzeczy Usuniete inne dodane
księża chcą zawładnąć światem, więc obmyślili w tym celu manipulowaną ewangelię... spiskowa teoria dzejów okryta mgłą tajemnicy...

Oliwka napisał(a):Ksieza znaja kabałę a innym zakazuja.
księża znają kabałę, magię, zaklęcia, tajne chwyty i karate; ale to też jest owiane mroczniejącą mgłą tajemnowatości....

Oliwka napisał(a):Ale co ja mam rozróżniac i poco?
ale tu się wszystko wyjaśnia: nagły przebłysk światła; wstaje nowy dzień skąpany w słońcu i tajemnicza mgła pryska

Oliwko jeśli popełniasz tak rażące błędy w interpretacji mych słów, to nie dziwię się sposobowi w jaki interpretujesz nas - katolików, a zwłaszcza księży

Twoja interpretacja jest błędna, gdyż mówiąc: 'co myślisz o powyższych rozróżnieniach?' nie mówiłem o Twoich rozróżnieniach, ale o rozróżnieniach terminologicznych zawartych na podanej stronie

mam propozycję Oliwko: zanim weźmiesz się za 'bina' zacznij wcześniej używać we właściwy sposób rozumu i rozumieć oczywiste słowa...

Cytat:2. Skup sie na zawartości twoich wypowiedzi: tam jest cała masa błędów ortograficznych. Każdemu może się zdarzyć jakiś tam błąd, ale ty to już przesadzasz
podpisuję się pod tym: przydałaby się Twoim chaotycznym wypowiedziom odrobina porządku; niemniej wyraźnie widać, że ostatnie posty idą w coraz lepszym kierunku... doskonalisz się w pisaniu postów, Oliwko :hm:

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
01-11-2006 01:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #29
 
Mroczny
No dobrze ,ponieważ tak niejasno piszę bede sie ograniczać ,żeby swoja niejasnoscia nie sprawiać ci kłopotu.
Napisałam o Bina a ty skwitowałeś
Cytat: bina,bina,bina
- oraz jakos tak ,że
Cytat:kombinuje i kręce a wasza wiara jest prosta:Bóg i Jego łaskaczyli dar.
Czcze Boga a łaska to Jego Obecność.
Co do zarzutu ,ze -
Cytat:ksieża ukrywaja ,jakąś tajemnice itd,to


nie odnosze tej teorii tylko do księzy ,ale do tych Uczonych w Piśmie różnych gałezi denominacji.A to czy ukrywaja czy sami nie wiedzą to juz inna sprawa .Przecież oni sami moga nie mieć Poznania -Objawienia .

>>>>>
Cytat:jakiś tajny kod Leonarda; jakieś archiwa Watykanu; jakaś ewangelia napisana przez Jezusa; jakieś bina...
księża mają taką samą Ewangelię jak wszyscy: Dobrą Nowinę o Królestwie i to jest ich najważniejsza tajemnica: tajemnica wiary
>>>>>
A co jest ta Tajemnicą WIARy/?
>>>>>>>
Cytat:pewnie już o to pytałem, więc jeszcze raz: jesteś doskonała?
>>>jakiej odpowiedzi oczekujesz ?.>>>>>>
Cytat:
Cytat:Oliwka napisał/a:
Dobrze pamietasz Bóg jest Sędzia ,a ja powiedziałam ,ze człowiek decyduje kto jest świety
człowiek nie może o tym decydować; mając świadomość Sądu Ostatecznego, wiemy, że decyduje o tym jedynie Bóg
jeśli próbujesz podważać sens procesów kanonizacyjnych, to robisz to dość nieudolnie
>>>>>>
nic nie robie nieudolnie ponieważ nie mieszam sie do tego kto co/?
ale obstaje ,że to człowiek decyduje - i to nieudolnie--

>>>>>>
Cytat:zacznijmy od najoczywistszego ogólnika: nikt jeszcze nie poznał całej prawdy i jest to niemożliwe dla ograniczonego umysłu ludzkiego .
>>>>>
Dobry chwyt na zapore ;nie wysilaj sie bo i tak nie poznasz "
a jednak Pan JAHszua/Jezus powiedział ;Poznacie Prawde i Prawda was Wyzwoli.
a ten Lud jest głupi i nic o mnie nie wie.-
>>>>
chyba ze zacznie sie uczyc ; jezus powiedział ;oj wy ograniczeni wy myslicie ,że możecie poznac Prawde ! na co wy sie porywacie to nie dla takich głupków jak wy to dla warstw wysoko postawionych inteligentnych ,a wy do roboty"--brrr
Cytat:>>>>>
Cytat:Oliwka napisał/a:
no to idźmy na całosc
to znaczy...?

>>>>>>musialbys wrócić do poprzedniego twojej wypowiedzi - nie pamietam.

>>>>>>>
Cytat:
Cytat:Oliwka napisał/a:
napisano ; jesli Korzeń Świety TO-- i g a l ę z i e .

gałęzie ontycznie są już święte mocą chrztu
>>>>>>
jaki chrzest masz na mysli ? czy pokropienie woda niemowlaka?
niemogacego powiedziedzieć ,--jestem swiadomy swego istnienia---
ty mówisz ,ze jesteś świadomy , ale nie wiesz czy jeseś Wolny od niebycia?--
Cóz daje chrzest ,czy daje zanurzenie w śmierć Jezusa .Czy zanurzony jest Świadomy w co sie zanurza po co i co ZYSKA?
jesli gałęzie są świate mocą chrztu to poco człowiek Rozważa o świetości innych .
>>>>>
Cytat:czy 'sprecyzowanie biblijne' ma polegać na podaniu fragmentów w Piśmie, gdzie jest mowa o grzechu pierworodnym, Odkupieniu, chrzcie gładzącym grzechy, włączeniu do Ciała Chrystusa, przebaczeniu grzechów i wymazaniu win, pokorze i powrocie do grzechu ???
>>>>

Moze ten powrót do grzechu jest najbardziej kontrowersyjny , no bo jak to jest skoro został ZGŁĄDZONY ,to skad sie wziął ponownie?
Cytat:napiszę Ci coś innego: mylisz się, jeśli uważasz, że OBRAZ jest tożsamy z RZECZYWISTOśCIą, którą wyobraża...
>>>>>>>

aby cię rozumieć bez domysłów , prosze rozwiń Obraz i Rzeczywistosć.

>>>>>>
Cytat:
Cytat:Nie ma pewności ? a dlaczego jesli On trzyma i powiedział NIKT nie wyrwie z Reki mojej

powiedział też o powracających demonach zastających 'uprzątnięte mieszkanie' i 'stan tego człowieka robi się jeszcze gorszy niż poprzedni' mimo, że Jezus 'ręką swoją' wypędził złe duchy...

>>>>Bardzo dobre spostrzeżenie .Wielu nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczenstwa nierozpoznania swego "STANU" /i ja to rozważałam/
Jak to jest ,że Jestem juz taki czysty ,wolny ,przyozdobiony A tu ..ni z tąd ni z owąd staje sie jeszcze gorszy niz przed tym uprzątnieciem .I wraca świnia do błota a pies do wymiocin."

>>>>>
Cytat:Paweł mówiąc o słabościach, z których się szczyci, miał na myśli męczeństwo dla Ewangelii

>>>>właśnie tak ,a ty mówisz tez o grzechu.

>>>>>>
Cytat:uważam, że zastępowanie Maryi Sarą jest nadużyciem interpretacyjnym, ponieważ to nie Sara urodziła Zbawiciela, ale Maryja; ponadto uważam, że DeuteroIzajasz zwracając się do Izraelitów w cytowanym przez Ciebie fragmencie miał na myśli ich, a nie wszystkie narody świata; dopiero Paweł alegorycznie rozszerzył znaczenie tego fragmentu na nieIzraelitów
>>>>>>
Czy ja zastapiłam Miriam Sara ? czy powiedziałam ,ze Sara urodziła Zbawiciela? naduzycia ? ja sie dopuszczam ,ale zmilcze .
JHVH Sam zwraca na to uwagę On SAM mówi -od ICHCAKA potomstwo moje."--dlaczego kładzie taki nacisk na Icchaka ,Paweł mówi o tym ,ale umyka to Biblistom .
Cytat:Izaak był najważniejszy, bo to on był ojcem Jakuba [Izraela] a co znaczy jego imię
nie wiem; czy doszukujesz się w tym imieniu jakichś znaczeń tajemnych i ukrytych: tak jak w 'bina'?
>>>>>>>
:jupi: doszukuje sie .
Cytat:jeśli usiłujesz postawić Sarę na miejscu Maryi to przeceniasz; Sara nie była matką wcielonego Boga
Juz wypowiedziałam sie ,ze nie stawiam ,nie w tym rzecz.Miriam to Miriam , jest Obrazem jak mamy przyjać Słowo -z łagodnościa , które moze Zbawic dusze nasze. Słowo w nas ma tak wzrastać az dojdzie do Pełni dojrzałości ,to znaczy bedzie mogło wydać Orginał Siebie Samego -Owoc 30krotny---100krotny.
Słowo w nas dojrzewa i jest Światłem Świecącym w ciemnym miejscu -serca - Paweł powiedział --Mesjasz w was Ukształtowany.
WMiriam Bóg dotrzymał Obietnicy ,którą dał Dawidowi /o ile pamietam/wywyzszył Cały Ród.
Sara i Abraham sa wazni ze wzgledu na Icchaka i tu mozna by powiedzieć ,że Sara jest nad Abrahamem ,ponieważ to Icchak jest tym decydujacym z Sary a nie inna kobieta Abrahama .
>>>>>>>
ponizszego postu nie bede rozważać bo byc moze niesprawnie powycinałam a nie chce mi sie wracać by sprawdzac.
>>>>>
Cytat:Oliwko jeśli popełniasz tak rażące błędy w interpretacji mych słów, to nie dziwię się sposobowi w jaki interpretujesz nas - katolików, a zwłaszcza księży
>>>>>
mozliwe ,bo zaduzo ich jest ,ale co do interpretacji was katolików -ksiezy to nie podejmuje sie interpretowac twojej interpretacji. #-o

>>>>>>
Cytat:mam propozycję Oliwko: zanim weźmiesz się za 'bina' zacznij wcześniej używać we właściwy sposób rozumu i rozumieć oczywiste słowa...
dlaczego uważasz ,ze niewłasciwie uzywam rozumu ? według jakiej normy a to czego nierozumiem to co to jest?
Cytat:
Cytat:Cytat: Marka
2. Skup sie na zawartości twoich wypowiedzi: tam jest cała masa błędów ortograficznych. Każdemu może się zdarzyć jakiś tam błąd, ale [shadow=red]ty to już przesadzasz [/shadow]
podpisuję się pod tym: przydałaby się Twoim chaotycznym wypowiedziom odrobina porządku; niemniej wyraźnie widać, że ostatnie posty idą w coraz lepszym kierunku... doskonalisz się w pisaniu postów, Oliwko

_________________
Szkoda ,że Marek siebie nie widzi ,co sie jemu zdarza #-o moje wypowiedzi sa chaotyczne dla tych co chcą by takie były.
No cóz podpis to podpis- zobowiazuje Smutny

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
01-11-2006 17:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #30
 
Oliwka napisał(a):Czcze Boga a łaska to Jego Obecność
myślę, że oprócz Boga czcisz wątpliwe tajemnice w stylu 'bina'
łaska ostatecznie jest samodarowaniem [obecnością] Boga; pozostaje pytanie czym ona jest nie-ostatecznie

Oliwka napisał(a):nie odnosze tej teorii tylko do księzy ,ale do tych Uczonych w Piśmie różnych gałezi denominacji.
tak czy inaczej: rzeźbisz spiskową teorię dziejów a la kod leonarda

Oliwka napisał(a):A to czy ukrywaja czy sami nie wiedzą to juz inna sprawa
jak inna, to pogadamy kiedy indziej Oczko

Oliwka napisał(a):co jest ta Tajemnicą WIARy/?
np. wcielenie, odkupienie, zmartwychwstanie, wniebowstąpienie

Oliwka napisał(a):jakiej odpowiedzi oczekujesz ?
wszystko mi jedno: jestem przygotowany na każdą

Oliwka napisał(a):obstaje ,że to człowiek decyduje
skoro uważasz, że to człowiek decyduje, to polecam fragment Mt 25,31-46

Oliwka napisał(a):Dobry chwyt na zapore ;nie wysilaj sie bo i tak nie poznasz "
a jednak Pan JAHszua/Jezus powiedział ;Poznacie Prawde i Prawda was Wyzwoli.
a ten Lud jest głupi i nic o mnie nie wie.-
czy mówił, że poznamy całą prawdę i że będziemy mieli wiedzę równą Bogu? :-k z tego co wiem, to nie

poza tym Paweł doda: po części tylko poznajemy, po części prorokujemy [1Kor 13,9]

Oliwka napisał(a):jezus powiedział ;oj wy ograniczeni wy myslicie ,że możecie poznac Prawde ! na co wy sie porywacie to nie dla takich głupków jak wy to dla warstw wysoko postawionych inteligentnych ,a wy do roboty"--brrr
a tu o co Ci chodzi? czyżby próba ironii z próżności ludzkiej? :-k

Oliwka napisał(a):jaki chrzest masz na mysli ? czy pokropienie woda niemowlaka?
niemogacego powiedziedzieć ,--jestem swiadomy swego istnienia---
ty mówisz ,ze jesteś świadomy , ale nie wiesz czy jeseś Wolny od niebycia?--
Cóz daje chrzest ,czy daje zanurzenie w śmierć Jezusa .Czy zanurzony jest Świadomy w co sie zanurza po co i co ZYSKA?
chodzi o sakrament chrztu gładzący grzech pierworodny i włączający we wspólnotę Kościoła Chrystusowego;

działanie chrztu dotyczy osoby; oczywiście istniejącej osoby, gdyż nie chrzci się osób nie istniejących; jeśli uważasz, że istnienie jest zależne od jego świadomości, to odmawiasz prawa do istnienia większej części istniejącego wszechświata [który nie jest świadomy swego istnienia]

Cytat:jesli gałęzie są świate mocą chrztu to poco człowiek Rozważa o świetości innych
po to ma rozum, żeby rozważać

Oliwka napisał(a):Moze ten powrót do grzechu jest najbardziej kontrowersyjny , no bo jak to jest skoro został ZGŁĄDZONY ,to skad sie wziął ponownie?
Jan powie, że jeśli twierdzimy, iż nie mamy grzechu to sami siebie oszukujemy i nie trwamy w prawdzie [por. 1J 1,8]

chrztem zgładzony został grzech pierworodny, nie została zgładzona skłonność do grzechu [pożądliwość], nie zostały zgładzone pokusy, nie zostały zgładzone grzechy osobiste popełnione po chrzcie;

gdyby jakikolwiek grzech został całkowicie zgładzony to nie byłoby dziś sensu mówić o walce duchowej...

Oliwka napisał(a):cię rozumieć bez domysłów , prosze rozwiń Obraz i Rzeczywistosć.
w kontekście naszej dyskusji:
obrazem jest ciało ludzkie
rzewistością jest Bóg i Lud Boży pielgrzymujący stale ku Niemu

Oliwka napisał(a):właśnie tak ,a ty mówisz tez o grzechu.
oczywiście, zgodnie ze słowami:

Cytat:KKK 1426

Nowe życie otrzymane w sakramentach wtajemniczenia chrześcijańskiego nie wyeliminowało jednak kruchości i słabości natury ludzkiej ani jej skłonności do grzechu, którą tradycja nazywa pożądliwością. Pozostaje ona w ochrzczonych, by podjęli z nią walkę w życiu chrześcijańskim z pomocą łaski Chrystusa

Oliwka napisał(a):Czy ja zastapiłam Miriam Sara ? czy powiedziałam ,ze Sara urodziła Zbawiciela? naduzycia ? ja sie dopuszczam ,ale zmilcze .
JHVH Sam zwraca na to uwagę On SAM mówi -od ICHCAKA potomstwo moje."--dlaczego kładzie taki nacisk na Icchaka ,Paweł mówi o tym ,ale umyka to Biblistom .
dla chrześcijan NT jest ważniejszy niż ST
Bóg 'wskazywał' [wybierał] różne osoby - w tym Izaaka; jednak Izaak nie jest aż tak ważną postacią w Biblii; o wiele ważniejsi są Abraham, Jakub, Józef Egipski, Mojżesz, Dawid, Salomon i wielu innych;

Izaak właściwie nie zrobił niczego nadzwyczajnego; po prostu jest synem i ojcem istotnych postaci w procesie kształtowania narodu izraelskiego

Oliwka napisał(a):Sara i Abraham sa wazni ze wzgledu na Icchaka i tu mozna by powiedzieć ,że Sara jest nad Abrahamem ,ponieważ to Icchak jest tym decydujacym z Sary a nie inna kobieta Abrahama .
Abraham jest wyżej stawiany od Izaaka - to on jest nazywany ojcem narodu, a nie Izaak; poza tym również syn Izaaka jest istotniejszą postacią w życiu narodu, gdyż to on - Jakub - dał początek dwunastu plemionom Izraela; i to właśnie on został nazwany Izraelem;

Izaak to właściwie postać drugoplanowa; w dodatku ukazany jest jako niezdara, którego własny syn wystrychnął na dudka "kradnąc" błogosławieństwo pierworodnego

Oliwka napisał(a):dlaczego uważasz ,ze niewłasciwie uzywam rozumu ? według jakiej normy a to czego nierozumiem to co to jest?
widzę, że nie za bardzo zrozumiałaś tekst mojego wcześniejszego posta, zachęcam więc do ponownej analizy tegoż fragmentu:

Cytat:Twoja interpretacja jest błędna, gdyż mówiąc: 'co myślisz o powyższych rozróżnieniach?' nie mówiłem o Twoich rozróżnieniach, ale o rozróżnieniach terminologicznych zawartych na podanej stronie

Oliwka napisał(a):Szkoda ,że Marek siebie nie widzi ,co sie jemu zdarza #-o moje wypowiedzi sa chaotyczne dla tych co chcą by takie były
Marka zostawmy Markowi, a Twoje wypowiedzi rzeczywiście noszą znamiona chaotyczności; choć należy jednocześnie podkreślić, że z postu na post jest coraz to lepiej...

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
02-11-2006 00:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów