Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dlaczego Jezus zstápil do piekiel.....???
Autor Wiadomość
Iraklif Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 17
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #1
Dlaczego Jezus zstápil do piekiel.....???
Dlaczego Jezus zstápil do piekiel w jakim celu i czy jest to gdzies opisane?
01-11-2004 23:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ravenloff Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 626
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
Mi się wydaje, że zstąpił do piekieł aby wybawić dusze tam cierpiące.

Alteri vivas oportet, si vis tibi vivere!
02-11-2004 09:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #3
 
:arrow: Jezus Chrystus "zstąpił do niższych części ziemi. Ten, który zstąpił, jest i Tym, który wstąpił" (Ef 4, 9-10). Symbol Apostolski wyznaje w tym samym artykule wiary zstąpienie Chrystusa do piekieł i Jego zmartwychwstanie trzeciego dnia, ponieważ On sprawił, że w misterium Jego Paschy z głębi śmierci wytrysnęło życie:

Jezus Chrystus, Twój Syn zmartwychwstały, który oświeca ludzkość swoim światłem i z Tobą żyje i króluje na wieki wieków. Amen 468 .


CHRYSTUS ZSTĄPIŁ DO PIEKIEŁ

632 Liczne wypowiedzi Nowego Testamentu, według których Jezus został wskrzeszony "z martwych" (Dz 3, 15; Rz 8, 11; 1 Kor 15, 20), zakładają, że przed zmartwychwstaniem przebywał On w krainie zmarłych /por. Hbr 13, 20/. Takie jest pierwsze znaczenie, jakie przepowiadanie apostolskie nadało zstąpieniu Jezusa do piekieł; Jezus doświadczył śmierci jak wszyscy ludzie i Jego dusza dołączyła do nich w krainie umarłych. Jezus zstąpił tam jednak jako Zbawiciel, ogłaszając dobrą nowinę uwięzionym duchom.

633 Krainę zmarłych, do której zstąpił Chrystus po śmierci, Pismo święte nazywa piekłem, Szeolem lub Hadesem, ponieważ ci, którzy tam się znajdują, są pozbawieni oglądania Boga. Taki jest los wszystkich zmarłych, zarówno złych, jak i sprawiedliwych, oczekujących na Odkupiciela, co nie oznacza, że ich los miałby być identyczny, jak pokazuje Jezus w przypowieści o ubogim Łazarzu, który został przyjęty "na łono Abrahama". "Jezus Chrystus, zstępując do piekieł, wyzwolił dusze sprawiedliwych, które oczekiwały swego Wyzwoliciela na łonie Abrahama". Jezus nie zstąpił do piekieł, by wyzwolić potępionych, ani żeby zniszczyć piekło potępionych, ale by wyzwolić sprawiedliwych, którzy Go poprzedzili.

Narazie tylko tyle. Jest to wytłumaczenie z Katechizmu Kościoła Katolickiego, dość jasne, ale jakby co to pytaj dalej, odpowiemy! :wink:

Cytat:Mi się wydaje, że zstąpił do piekieł aby wybawić dusze tam cierpiące.

Chyba nie do końca tak! Możnabyłoby na podstawie tego dojśc do wniosku, że Jezus poszedł tam po wszystkich a jedanak nie. Jego wejśće w otchłań miała na celu ogłoszenie Dobrej Nowiny sprawiedliwym aby zabrać ich do nieba. Ale tylko sprawiedliwym, którzy byli godni bycia w niebie i tego chcieli. Z powyższego tekstu KKK chyba jasno to wynika...

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
02-11-2004 09:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Iraklif Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 17
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
Gregoriano to chyba dobrze rozumiem ze Jezus zstápil do piekla oglosic dobrá nowine(czyli ze smierc zostala pokonana)dla tych sprawiedliwych ktorzy umarli przed Jezusem i sá w piekle, bo wczesniej chyba wszyscy szli do piekla?
06-11-2004 13:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
Wyadaje mi sie , ze tak. Ze Ci ci umarli przed Nim poszli di piekla. I Jezus zstapil tam aby zatriumfowac. Uśmiech
06-11-2004 14:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
Iraklif napisał(a):Gregoriano to chyba dobrze rozumiem ze Jezus zstápil do piekla oglosic dobrá nowine(czyli ze smierc zostala pokonana)dla tych sprawiedliwych ktorzy umarli przed Jezusem i sá w piekle, bo wczesniej chyba wszyscy szli do piekla?

Tak, wszyscy szli do Szeolu - tak kiedyś nazywano piekło. Tylko jak napisałem to nie oznacza, iż w piekle byli sprawiedliwi. Byli co prawda odłaczeni od Boga, ale to zdaje się było inne miejsce niż "typowe piekło". Natomiast tak śmierć została pokonana, szczególnie śmierć w rozumieniu jako odłączenia od Boga! :wink:

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
07-11-2004 16:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Olgaa Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 242
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
Nie do piekła, tylko do piekieł. Zstąpił DO PIEKIEŁ by wybawic tych którzy chcieli przyjąc Boze zbawienie, ("sprawiedliwych") ale nie mogli wejśc do Nieba bo przed przyjściem Jezusa było to niemożliwe. Nie chodzi o wybawienie tych potpionych w piekle, którzy Boga nie chcieli przyjąc.
23-06-2005 14:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #8
 
O mateńko, w piele kiedyś ludzie żyli po śmierci? :shock: No to chyba dobrze, że urodziłam się po Jezusie... :shock: Ale też mi się wydaje, że nie było to to samo piekło o którym mówimy dzisiaj - piekło=>miejsce potępionych.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
23-06-2005 15:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Olgaa Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 242
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #9
 
Nie w piekle. Specjalnie podkreśliłam "w piekłach". Nie wiem dokłąnie o co chodzi i jak to mogło wyglądac ale to nie bylo piekło. To raczej stan oczekiwania na Niebo.
Tak to przynajmniej rozumiem.
23-06-2005 16:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #10
 
Chrystus zstąpił do piekieł
Nowy Testament potwierdza, że po śmierci — a jeszcze przed swoim zmartwychwstaniem — Pan Jezus przebywał w krainie zmarłych. Krainę zmarłych Stary Testament nazywa „piekłem” (otchłanią), Szeolem, ponieważ ci, co się tam znajdują, nie mogą oglądać Boga. Taki jest los wszystkich zmarłych, złych i sprawiedliwych, którzy oczekiwali na Odkupiciela. Grecy owo miejsce zmarłych nazywali Hadesem. Oczywiście, nie znaczy to, że los złych i dobrych po śmierci jest taki sam. W przypowieści o bogaczu i ubogim Łazarzu Jezus pokazuje, że Łazarz został przyjęty „na łono Abrahama” (Łk 16,22-26).

Po co Pan Jezus po śmierci zstąpił do piekieł? Po to, aby wyzwolić dusze sprawiedliwych, które oczekiwały Odkupiciela. Jezus nie zstąpił do piekieł, by wyzwolić potępionych, ani żeby zniszczyć piekło potępionych, ale aby wyzwolić sprawiedliwych, którzy Go poprzedzili - głosi nowy katechizm (KKK 633).

Stał się akt dziejowej sprawiedliwości. Wszyscy sprawiedliwi, którzy żyli na świecie od stworzenia świata do narodzenia Chrystusa, po śmierci Jezusa zostają przez Niego wprowadzeni do nieba. Oni pierwsi skorzystali z łaski zbawienia i odkupienia wysłużonej przez Jezusa. Anonimowy autor starożytnej homilii na Wielką Sobotę pisał:

Wielka cisza spowiła ziemię (...) Cisza wielka, bo Król zasnął, ziemia się przelękła i zamilkła, bo Bóg zasnął w ludzkim ciele, a wzbudził tych, którzy spali od wieków (...) Idzie, by odnaleźć pierwszego człowieka, jak zgubioną owieczkę. Pragnie nawiedzić tych, którzy siedzą zupełnie pogrążeni w cieniu śmierci; by wyzwolić z bólów niewolnika Adama, a wraz z nim niewolnicę Ewę, idzie On, który jest ich Bogiem i Synem Ewy (...)

„Zbudź się, który śpisz! Nie po to bowiem cię stworzyłem, byś pozostawał spętany w Otchłani. Powstań z martwych, albowiem jestem życiem umarłych”.

Tak oto Jezus — po swej śmierci — zbawił wszystkich sprawiedliwych, którzy żyli przed Jego narodzeniem od stworzenia świata. Otworzył im bramy nieba.

I nie należy mylić Piekła z miejscem, gdzie dusze nie potępionych oczekiwali na Mesjasza, bo właśnie tam Nasz Pan zszedł.

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
23-06-2005 19:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ks. Arkadiusz Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 147
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #11
 
Można jeszcze zuważyć,że nie wszystkie dusze były w tym stanie. Eliasz 2Krl 2,11 i prawdopodobnie Mojżesz. To by tłumaczyło ich pojawienie sie na Górze Przemienienia.

[Obrazek: klip0jr.png] -a mnie ?wi?to??!!!

Pokolenie jp2
23-06-2005 23:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #12
 
ks. Arkadiusz napisał(a):Można jeszcze zuważyć,że nie wszystkie dusze były w tym stanie. Eliasz 2Krl 2,11 i prawdopodobnie Mojżesz. To by tłumaczyło ich pojawienie sie na Górze Przemienienia.

Dokładnie. Oto fragment ewangelii Łukasza:

:arrow: A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim. Byli to Mojżesz i Eliasz. Ukazali się oni w chwale i mówili o Jego odejściu, którego miał dokonać w Jerozolimie. Łk 9, 30-31

Ukazali się w chwale. Chwała, hebrajski kabot należna jest tylko Bogu i temu, komu Bóg dozwoli w nią wejść. Póki co ten fragment stwarza dla mnie pewne ciekawe niejasności. Czy owe ukazanie się w chwale, dodajmy Boga oznacza już przebóstwienie. Co do Eliasza to możemy powiedzieć Bóg go wziął do Nieba ale Mojżesz? Dlaczego on pokazał się w chwale? Rozumuje w ten sposób: ukazać się w chwale może tylko osoba przebóstwiona, która do tej chwały została dopuszczona. Czy zatem Eliasz i Mojżesz byli zbawieni przez Zmartwychwstaniem? Czy może to miało tylko pokazać nasze przeznaczenie? Bóg tylko chciał przez nich to pokazać, choć oni sami jescze nie mieli pełnego dostępu do kabot Boga?

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
24-06-2005 07:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #13
 
W piekle pewnie ciekawsze towarzystwo i nie mógł się powstrzymać :twisted: :hm: :roll2:
22-07-2005 16:47
Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #14
 
Już za życia Mojżesz był obdarzony Bozą Chwałą:
I wtedy to Izraelici mogli widzieć twarz Mojżesza, że promienieje skóra na twarzy Mojżesza. A Mojżesz znów nakładał zasłonę na twarz, póki nie wszedł na rozmowę z Nim.

Porównajmy to z:
Wobec przeogromnej chwały okazało się w ogóle bez chwały to, co miało chwałę tylko częściową. Jeżeli zaś to, co przemijające, było w chwale, daleko więcej cieszy się chwałą to, co trwa. Żywiąc przeto taką nadzieję, z jawną swobodą postępujemy, a nie tak, jak Mojżesz, który zakrywał sobie twarz, ażeby synowie Izraela nie patrzyli na koniec tego, co było przemijające. [2Kor 3,10-13]

Oznacza to, że już s ST obdarownie Bożą chwałą było możliwe, ale pełnię chwały daje dopiero Jezus Zmartwychwstały.
Albowiem Bóg, Ten, który rozkazał ciemnościom, by zajaśniały światłem, zabłysnął w naszych sercach, by olśnić nas jasnością poznania chwały Bożej na obliczu Chrystusa. [2Kor 4,6]

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
22-07-2005 17:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Olgaa Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 242
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #15
 
semper_malus napisał(a):W piekle pewnie ciekawsze towarzystwo i nie mógł się powstrzymać :twisted: :hm: :roll2:

Niebo to szczęście i brak cierpienia (oczywiscie uogolniam, to cechy drugorzedne), jak uwazasz ze w piekle przyjemniej to sam wybierasz nieszczescie. A potem znow bedziesz pisal ze jakby Bóg chcial, to by nas uszczesliwil. Jak sam chcesz do piekla to co, ma cie za noge trzymac i na sile wziac do Nieba?
22-07-2005 18:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów