Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Niektórych psia kultura
Autor Wiadomość
Augustus Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 356
Dołączył: Mar 2009
Reputacja: 0
Post: #1
Niektórych psia kultura
W kulturze Zachodu nie ma piękniejszego dzieła literackiego niż Biblia. Dla filologów pozostanie zawsze tym pięknym dziełem, w którym występuje ogromna ilość rożnych gatunków literackich. Nie ma drugiego takiego dzieła literackiego, które przemyciłoby do polszczyzny taką dużą ilość związków frazeologicznych. Bez znajomości Biblii możemy zapomnieć o zrozumieniu wielu innych dzieł literackich, które zrodziła świecka kultura literacka. Dlaczego o tym piszę? Otóż dowiedziałem się, że są pewne środowiska, które z chęcią pozbyłyby się tematów lekcyjnych ze słowem 'Biblia'. Więcej nawet. Te niektóre środowiska chciałyby pozbyć się uczenia literatury do romantyzmu włącznie. Trzeba by było zapomnieć np. o: Bogurodzicy, Posłuchajcie bracia miła, Psałterzu Dawidów, Dziadów, Irydiona i wielu pięknych dzieł literackich, które kształtowały dzieje kultury i literatury polskiej. Podobno zrodziła się myśl, żeby upodobnić nauczanie - uczenia się do fińskiego modelu nauczania, które porzuciło literaturę dawną. Chodzi bowiem o to, żeby wyzbyć się rozmyślania o przeszłości i skupić się na teraźniejszości i ewentualnej przyszłości. Najgorsze jest to, że, ci niektórzy, kłaniają się w pas takiej masówie jak Harry Potter :shock: Cóż takiego wybitnego jest w masówce, że niektórzy woleliby ją, a chcieliby się pozbyć literatury pięknej? Czyż to nie jest jawna manipulacja z tą teraźniejszością i przyszłością? Chyba niektórzy są głupsi niż sama ustawa przewiduje? Źródła informacji nie mogę podać, ale zdaje się być wiarygodne, gdyż pochodzi z UWr - Wydziału Filologicznego.

Wiara zaś jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy (...) Przez wiarę poznajemy, że słowem Boga wszechświat został tak stworzony, iż to, co widzimy, powstało nie z rzeczy widzialnych. Hbr 11, 1-3 BT
09-04-2009 00:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
Co jest złego w "masówie"? "Masówa" jest i niech będzie, w końcu trudno od każdego wymagać, żeby zaczytywał się Kantem czy Heglem, wsłuchiwał się w awangardowy jazz czy klasykę lub z ekstazą oglądał filmy Bergmana czy Almodovara...
Gorzej gdy "masówa" jest nam na siłę wciskana, no ale jak na razie jakiegoś musu nie ma zeby odbierać szajs obecny w 90% w mediach.

Do co "piękności" Biblii - tu akurat się wybitnie nie zgodzę. No... NT owszem, zawiera uniwersalne przesłanie, ale Stary? Te rzezie, pożogi, morderstwa i dewiacje seksualne? Dla mnie, mimo, że nie jestem wrazliwy specjalnie - nic tam pięknego...

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
09-04-2009 06:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #3
 
Augustus napisał(a):Dla filologów pozostanie zawsze tym pięknym dziełem, w którym występuje ogromna ilość rożnych gatunków literackich.

Cóż każdy kto pisał miał inny styl, wniosek jest taki,że armia ludzi pisała Biblie.
Szkoda tylko, że między piszącymi nie było pełnej spójności w światopoglądzie.
Do dziś odczuwamy tego skutki, setki interpretacji tego samego zdania.
A potem kłótnie, fanatyzm i wojny.

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
09-04-2009 09:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
Ponadto nie podoba mi się okreslenie "psia kultura". Tak jakby według szanownego kolegi Augustusa liczyło się tylko to co przepełnione górnolotną filozofią i piorun wie czym jeszcze - a reszta to pożywka dla małej duchem tłuszczy, roboli, intelektualnych zer itd.
Czy to, że ja uwielbiam takich "Kiepskich", a nie cenię Biblii traktując ją jako chaotyczny zbiór tekstów różnych autorów (moja subiektywna ocena, uprasza się o nie rzucanie gromów i anatem) - od razu kwalifikuje mnie do tej dolnej, gorszej grupy ludzi?

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
09-04-2009 09:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Augustus Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 356
Dołączył: Mar 2009
Reputacja: 0
Post: #5
 
A to jest złego w masówie, że ona ma potrzebę stymulowania Id. Ja, ja, ja i nikt więcej. Jeśli się nie stymuluje Id, to ono zaczyna wydzierać się i piszczeć jak rozpieszczony bachor, któremu potrzebna jest superniania. Najgorsze jest, kiedy człowieka coś ukłuje i w końcu zwróci się do Superego. Wówczas wszyscy cierpią. Id cierpi, ponieważ się go nie stymuluje, Superego cierpi, ponieważ nigdy się go nie stymulowało i ono nie ma siły na jakikolwiek ruch, ponieważ każdy ruch to dla niego kolejny, bolesny zakwas. Człowiek sam zaczyna cierpieć, ponieważ cała tragedia rozgrywa się w nim. Człowiek mocniejszy przeżyje ten ból, a słaby wróci do stymulowania Id.

Helmutt, nie spodziewałem się od ciebie więcej, niż napisałeś. ST brutalniejszy jest od Piły, Masakry teksańskiej i wielu podobnych dzieł. Są ludzie, którzy słusznie boją się ST, ponieważ jak Bóg gniewa się na zło, to wtedy pozostaje niektórym zgrzytanie zębów i nic więcej. Widać gołym okiem, że to co napisałem jest prawda. Ludzie ulegają tym środowiskom. Wystarczy połechtać ich Id i wszyscy są zadowoleni.

PS. Helmutt, a mnie nie interesują twoje upodobania. Prawda jest bolesna, wiem.

pafni, nie byłoby problemu, kiedy ludzie powiedzieliby prawdę. Jest jeden Autor Biblii. Fakt, mówi się, przykładowo, że autor Listu do Hebrajczyków jest nieznany. Ale czy to istotne jaka ręka ludzka pisała literki? Pomysłodawca na literki Jest jeden i cała Biblia ma jednego Autora, Który wykazał się majstersztykiem piśmienniczym.

Wiara zaś jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy (...) Przez wiarę poznajemy, że słowem Boga wszechświat został tak stworzony, iż to, co widzimy, powstało nie z rzeczy widzialnych. Hbr 11, 1-3 BT
09-04-2009 18:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #6
Re: Niektórych psia kultura
Augustus napisał(a):W kulturze Zachodu nie ma piękniejszego dzieła literackiego niż Biblia.
Nie ma bardziej użytecznego dzieła, nie piękniejszego.

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
09-04-2009 18:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Augustus Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 356
Dołączył: Mar 2009
Reputacja: 0
Post: #7
 
Poloniusz: Cóż czytasz, mości książę?
Hamlet: Słowa, słowa, słowa.


W. Szekspir

Każde piękno jest użyteczne, ale nie każdy użytek jest piękny. Problem w tym, że jeśli człowiek zaniedba piękno, to użytek zaczyna jałowieć. Leży użytek odłogiem i jego piękno staje się srebrzyste, przezroczyste, żadne! (pięknie sobie wymyślił Staff)

Wiara zaś jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy (...) Przez wiarę poznajemy, że słowem Boga wszechświat został tak stworzony, iż to, co widzimy, powstało nie z rzeczy widzialnych. Hbr 11, 1-3 BT
09-04-2009 19:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #8
 
Nie każda rzecz będzie piękną dla każdego.

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
09-04-2009 20:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #9
 
Augustus napisał(a):pafni, nie byłoby problemu, kiedy ludzie powiedzieliby prawdę. Jest jeden Autor Biblii. Fakt, mówi się, przykładowo, że autor Listu do Hebrajczyków jest nieznany. Ale czy to istotne jaka ręka ludzka pisała literki? Pomysłodawca na literki Jest jeden i cała Biblia ma jednego Autora, Który wykazał się majstersztykiem piśmienniczym.

Jeden autor a tyle religii.
Czy czasem ktoś nie dodał czegoś od siebie?
Czy mętlik z tym związany jest prawdą?

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
09-04-2009 20:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Augustus Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 356
Dołączył: Mar 2009
Reputacja: 0
Post: #10
 
heysel napisał(a):Nie każda rzecz będzie piękną dla każdego.

Oczywiście. Są rzeczy nieużyteczne. A skoro są nieużyteczne, to jakie w nich piękno?

pafni napisał(a):Jeden autor a tyle religii.
Czy czasem ktoś nie dodał czegoś od siebie?
Czy mętlik z tym związany jest prawdą?

Nie dobrze jest, kiedy człowiek nie zadaje sobie pytań. Kiedy sobie nie zadaje, to może pomyśleć: po cóż mi zadawać pytania, jak mam wszystko i niczego mi nie potrzeba? Zbędne mi zatem umartwiać się pytaniami. Kiedy człowiek szuka, to zadaje sobie pytania. Niech zadaje i niech odpowiada, byleby nie zbłądził. Jaka korzyść dla człowieka, kiedy błądzi? Żadna. Pytaj się pafni i odpowiadaj sobie. Życzę ci, aby odpowiedzi były mądre, ponieważ tylko głupich pytań nie ma, a z odpowiedziami jest różnie. Uśmiech

Wiara zaś jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy (...) Przez wiarę poznajemy, że słowem Boga wszechświat został tak stworzony, iż to, co widzimy, powstało nie z rzeczy widzialnych. Hbr 11, 1-3 BT
09-04-2009 20:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #11
 
No to sobie odpowiedziałem , tylko nie jest tak jakbym chciał aby było.

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
09-04-2009 21:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #12
 
Gdyby przyjmować biernie wszystko, co można usłyszeć o edukacji w naszym kraju , to możnaby dojść do wniosku, że każdej dziedzinie jest przeznaczone za mało godzin/uwagi.
-Matematycy, historycy, poloniści, angliści, wuefiści krzyczą, że uczniowie mają za mało matematyki i nie potrafią policzyć czegoś w praktyce, historycy, że nie ma pamięci o bohaterach, a wuefiści, że za dużo grubasków i skrzywionych.
W tym wszystkim dla kogoś takiego jak ja usunięcie "Biblii" z programu nauczania, i co się z tym wiąże, gorsze rozumienie dzieł literatury, których w większości nie pamiętam, jest raczej mało ważne.
Imho dla profilu humanistycznego jest to obowiązkowa lektura, ale dla reszty to chyba wątpię.
09-04-2009 21:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Augustus Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 356
Dołączył: Mar 2009
Reputacja: 0
Post: #13
 
pafni napisał(a):No to sobie odpowiedziałem , tylko nie jest tak jakbym chciał aby było.

To idź i czyń wg tego, co chciałbyś, aby było. Tylko nie krzywdź innych.

PS napisał(a):W tym wszystkim dla kogoś takiego jak ja usunięcie "Biblii" z programu nauczania, i co się z tym wiąże, gorsze rozumienie dzieł literatury, których w większości nie pamiętam, jest raczej mało ważne.

Czym będzie życie, skoro wiele rzeczy przestanie być ważne? Ważne tylko to, co JA chcę? Czyim mieszkaniem będzie serce, kiedy stanie się egocentryczne? A może stanie się pustkowiem, legowiskiem dzikości SwojegoJa?

Wiara zaś jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy (...) Przez wiarę poznajemy, że słowem Boga wszechświat został tak stworzony, iż to, co widzimy, powstało nie z rzeczy widzialnych. Hbr 11, 1-3 BT
09-04-2009 22:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #14
 
Augustus napisał(a):
PS napisał(a):W tym wszystkim dla kogoś takiego jak ja usunięcie "Biblii" z programu nauczania, i co się z tym wiąże, gorsze rozumienie dzieł literatury, których w większości nie pamiętam, jest raczej mało ważne.
Czym będzie życie, skoro wiele rzeczy przestanie być ważne?
Będzie życiem, w którym inne rzeczy są ważne.
Na jakiej podstawie sądzisz, że to co Tobie wydaje się, ważne jest bezwzględnie ważne, musi być ważne dla innych?
Augustus napisał(a):Ważne tylko to, co JA chcę?
ważne tylko to, co Ty i zwolennicy Biblii chcą?
Augustus napisał(a):Czyim mieszkaniem będzie serce, kiedy stanie się egocentryczne? A może stanie się pustkowiem, legowiskiem dzikości SwojegoJa?
Czemu posiadanie innego zbioru rzeczy ważnych wiążesz z egocentryzmem?
09-04-2009 22:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Augustus Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 356
Dołączył: Mar 2009
Reputacja: 0
Post: #15
 
PS, zawsze mnie zastanawiały słowa Gasseta:

Dla chwili obecnej charakterystyczne jest to, że umysły przeciętne i banalne, wiedząc o swej przeciętności i banalności, mają czelność domagać się prawa do bycia przeciętnymi i banalnymi i do narzucania tych cech wszystkim innym.

Czasem przychodzi mi taka myśl: niektórzy, w swojej nieporadności językowej, widzą w rzeczach większe wartości niż w zjawiskach. Tak marnieje w nich duch i zjawiskowość życia.

Wiara zaś jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy (...) Przez wiarę poznajemy, że słowem Boga wszechświat został tak stworzony, iż to, co widzimy, powstało nie z rzeczy widzialnych. Hbr 11, 1-3 BT
09-04-2009 22:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów