Ankieta: Czy nosisz medalik/krzyżyk jako świadectwo swojej wiary
Tak, chce pokazać innym co jest w moim życiu ważne
Tak ,ale jako formę ozdoby
Nie noszę,uważam że to jest mało istotne
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Noszenie krzyżyka/medalika, formą ewangelizacji (?)
Autor Wiadomość
Bananek Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 70
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #91
 
Ciekawe, że dla Francuzów, gdy byłam na obozie mój medalik na szyi mówił jednoznacznie o tym, że jestem Katoliczką Oczko
19-08-2009 22:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Manaika Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #92
 
Bananek, nie wiem ... ale czemu to jest coś dziwnego? medalika nie nosi się dla ozdoby przecież Oczko

[center]Najsilniejszy jest zawsze ten, kto umie złożyć dłonie do modlitwy.

Sören Kierkegaard
[/center]
20-08-2009 22:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Eldian Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 141
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #93
 
Manaika: nie powiedziałbym... niestety, ale wiele osób aktualnie nosi medalik albo krzyżyk dla ozdoby. Dlatego osobiście nosze dosyć spory krzyżyk, i raczej niespotykany wsród tych które się nosi dla ozdoby (konkretniej - krzyż św. Benedykta).

Ostatnio złapałem się na tym, że podczas spotkania integracyjnego nowej klasy jedna kolezanka miała zawieszony krzyżyk i się zastanawiałem czy ona nosi go dla ozdoby czy z powodu wiary...
.
20-08-2009 23:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Manaika Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #94
 
Eldian, ja noszę taki, jaki mam na avatarze. Redemptorystowski. To prawda, że takie zjawisko istnieje i niestety propagują je nasze kochane stars, typu C. Ronaldo, zawieszając nawet o zgrozo różaniec na szyi.

[center]Najsilniejszy jest zawsze ten, kto umie złożyć dłonie do modlitwy.

Sören Kierkegaard
[/center]
20-08-2009 23:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Bananek Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 70
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #95
 
Nie jest to dla mnie dziwne, ale chodzi o to, że większość Polaków nie zauważa mojego Medalika i nie traktują tego jako poważnej deklaracji, a koleżanka (Francuska) na obozie od razu zapytała, czy jestem Katoliczką, opowiedziała mi o swojej babci i Lourdes Oczko
21-08-2009 00:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Manaika Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #96
 
Bananek, sądzę, ze w Polsce jest taka mentalność. Niby 97% deklaruje się na Chrześcijan, a tak naprawdę, mała część z nich, praktykuje. Jednak tradycje jakieś w rodzinie są zakorzenione, medaliki na komunie dostają to i noszą, tak albo dla spokoju rodziców, albo dla własnego sumienia. Ot. I taką świadomość ma większość Katolików, dlatego taki medalik, nie świadczy zawsze o głębokiej wierze. Oczko

[center]Najsilniejszy jest zawsze ten, kto umie złożyć dłonie do modlitwy.

Sören Kierkegaard
[/center]
21-08-2009 09:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marika Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 62
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #97
 
Główne pytanie w tym temacie było: Co my/ja o tym sądzę. O noszeniu medalika jako świadectwo.

To ja się wypowiem z własnej perspektywy.
Ja osobiście nie noszę krzyżyka, a profil Maryi do przedpiersia. Jest to złoty medalik, bo dostałam go na Komunię. Do tej pory zdjęłam łańcuszek może 2-3 razy nie więcej. To jest nie tyle moje świadectwo, co raczej świadomość, że Maryja jest blisko, że się powierzyłam Jej opiece, że czuwa. Tak to odbieram. A świadectwo swoją drogą. Chociaż czy to jest takie świadectwo jakie powinno być jak ktoś tu wyżej napisał- Manaika, ludzie noszą, bo dostali na Komunię, noszą bo mama tak chce, albo noszą bo ładnie to wygląda. Czyli różnie z tym bywa.

Natomiast jak ktoś nosi szkaplerz- to dla mnie jest to ewidentnym znakiem, że przynależy do Chrystusa.

A co o tym w ogóle sądzę? Myślę, że to indywidualna sprawa każdego z nas, a na resztę pytania udzieliłam odpowiedzi wyżej Oczko

"Dowodem na istnienie Boga jest dla mnie to, że nie można dowieść jego nieistnienia."
21-08-2009 13:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bashca Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 835
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #98
 
A ja np, owszem mam różaniec na palcu ale jak modle sie w drodze, to na palcach raczej Uśmiech bo juz nieraz go o mało nie zgubiłamJęzyk wiadomo czasem można sie rozproszyć i zapomnieć że sie go trzyma w rękuUśmiech) chociaż samo noszenie różańca mi samej przypomina żeby go odmawiać, dlatego na pewno nie jest on bez celu na moim palcu Uśmiech

"Dla niektórych ludzi twoje życie może być jedyną Biblią jaką przeczytają" Uśmiech
/W.J Toms/
24-08-2009 16:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marika Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 62
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #99
 
Teraz dostałam śliczny krzyżyk drewniany z GM z tekstem "Jakie masz imię" Odwołujące się do walki Jakuba z Aniołem. No i mam problem, bo chcę nosić i Maryję i krzyżyk, ale razem to się "gryzie". Nie pasuje. Ale jakoś to będę musiała pogodzić.

Taki krzyżyk myslę, że byłby genialną formą ewangelizacji. prowokowałby innych ludzi do pytania "skąd mam", a "dlaczego noszę" i takie małe świadectwo z mojej strony mogłoby pójść Uśmiech Bo do medalików ludzie są przyzwyczajeni.

"Dowodem na istnienie Boga jest dla mnie to, że nie można dowieść jego nieistnienia."
28-08-2009 21:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #100
 
Może i się gryzie, ale jakiś czas temu [chyba ponad rok albo dwa lata temu], nosiłam krzyżyk i medalik. Zależności jaki łańcuszek mi się zerwał, to raz był zestaw krzyżyk + Maryja Niepokalana a po drugiej stronie Archanioł Michał, albo krzyżyk + medalik św. Benedykta, albo krzyżyk i św. Józef Duży uśmiech a teraz cały czas noszę szkaplerz.
Dobrze, że materiał jest tak trwały :mrgreen:

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
28-08-2009 21:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aleksab Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 530
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #101
 
Rachel napisał(a):a teraz cały czas noszę szkaplerz.
Dobrze, że materiał jest tak trwały :mrgreen:

Ja w dzien mam medalik szkaplerzowy a w nocy szmatkę , bo jak mam to samo ciagle to po połowie dnia już mnie wnerwia na chwile musze zdjać i zmienić xD

"Światłość Chrystusa musi być głoszona, musi dotrzeć do wszystkich, aby przez Ewangelię światło padło na życie ludzi, aby zrozumieli jego sens i umieli je przeżywać w nadziei, która rodzi pokój i głęboką radość."

X Franciszek Blachnicki

"Życie to ostry miecz, na którym Bóg napisał: Walcz, Kochaj, Cierp "
28-08-2009 22:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #102
 
aleksab napisał(a):to po połowie dnia już mnie wnerwia
Czemu?
Ja wolę tradycyjny szkaplerz i jak przyjęłam tak noszę cały czas.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
28-08-2009 22:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aleksab Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 530
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #103
 
Bo nie byłam przyzwyczajona, że coś na szyi nosze cały czas a zresztą jak jest ponad 30 stopni to wolę medalik z wygody xD
29-08-2009 00:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marika Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 62
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #104
 
Zresztą nie lubię mieć dużo na szyi, bo czuję się jak choinka :roll:

Szkaplerz też mam, ale nie był przyjęty, bo ja tego chciałam tylko dlatego, że każdy "musiał" przyjąć i tak nie za bardzo jestem do tego przekonana właśnie po tym masowym przyjęciu. No nic. Może i do tego "dorosnę".

"Dowodem na istnienie Boga jest dla mnie to, że nie można dowieść jego nieistnienia."
29-08-2009 09:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #105
 
Nie trzeba przyjmować masowo, jest opcja przyjęcia indywidualnie. Tylko aby nie zapomnieć dlaczego się nosi szkaplerz czy też jakikolwiek medalik czy krzyżyk. Bo przyjąć to pestka, noszenie to nie lada wyczyn.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
29-08-2009 10:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów