Ankieta: Czy wierzysz w reinkarnację?
Tak
Nie
Nie wiem czym ona jest
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Reinkarnacja
Autor Wiadomość
a.R.E.k. Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 13
Dołączył: Sep 2008
Reputacja: 0
Post: #196
 
Reinkarnacja to ciągłe wcielanie się w inne ciało. Wcale nie musi to dążyć to oświecenia.
I, tak, wierzę w reinkarnację.
11-09-2008 16:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #197
 
Arek, mam pytanie. Jesteś chrześcijaninem? W co wierzysz?

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
11-09-2008 21:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #198
 
omyk napisał(a):W co wierzysz?
Przecież napisał
a.R.E.k. napisał(a):I, tak, wierzę w reinkarnację.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
12-09-2008 00:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #199
 
Pytałam Arka Uśmiech

Są też "katolicy", którzy "wierzą w reinkarnację", stąd wzięło się moje pytanie (błagam, nie pisz, że katolicy nie wierzą w reinkarnację, bo wiem o tym, dałam cudzysłów).
Wszystko się jednak wyjaśniło, Arek odpowiedział na moje pytanie na pw.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
12-09-2008 14:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Narayana Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 130
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #200
 
Ja osobiście wierzę w reinkarnację. Wydaje mi się ona o wiele bardziej naturalna niż jeden, pojedynczy "test" życia na Ziemi. Dowodów podać nie mogę, po pierwsze dlatego, że nie mam takowych namacalnych, a po drugie, że wszelkie przesłanki "nienamacalne" wymagałyby baaardzo długiego wprowadzenia i przestawienia sposobu myślenia, stąd nie ma to specjalnie sensu Oczko
02-06-2009 11:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #201
 
Dla mniej już bardziej wiarygdne wydaje się chrześcijańkie "Niebo".

No bo w przypadku reinkarnacji - jak to naprawdę działa? Wcielamy się na zasadzie "ludzie w ludzi", "zwierzeta w zwierzeta"? I gdzie pomiędzy wcieleniami przebywa "dusza"? W jakiejś przechowalni, poczekalni?

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
02-06-2009 11:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Narayana Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 130
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #202
 
Helmutt napisał(a):Dla mniej już bardziej wiarygdne wydaje się chrześcijańkie "Niebo".

No bo w przypadku reinkarnacji - jak to naprawdę działa? Wcielamy się na zasadzie "ludzie w ludzi", "zwierzeta w zwierzeta"? I gdzie pomiędzy wcieleniami przebywa "dusza"? W jakiejś przechowalni, poczekalni?

Tak jak napisałem, wiele bym musiał tu wprowadzić pojęć, których zresztą i tak 99% uczestników by nie zaakceptowało, więc nie ma to specjalnie sensu Oczko
02-06-2009 11:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #203
 
No ale jak już o czymś piszemy, to ........

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
02-06-2009 11:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #204
 
naturalne? w jakim sensie? w natura jest ograniczona czasem i nic dwa razy się nie zdarza.
naturalne, że bezosobowa natura dokonuje osobowego aktu - ocenia w jakiś dziwny sposób moralność twojego postępowania i potem przydziela nagrodę lub karę w kolejnym wcieleniu?

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
02-06-2009 11:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #205
 
Zasada reinkarnacji wg mnie MUSI się wiązać z jakimś systemem religijnym, nie ma bata. Jak śpioh słusznie zauwazyła - ta moralnośc musi być jakoś oceniona - no i własnie - jak? Wg jakiego systemu norm?

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
02-06-2009 11:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Narayana Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 130
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #206
 
Hmmm, chyba muszę coś sprostować. Wy tutaj odnosicie się do reinkarnacji w rozumieniu buddyjskim, połączonej z koncepcją karmy ("nagrody" i "kary"). Ja mam na myśli nieco inny "typ" reinkarnacji.

Może przedstawię to nawiązując do pojęć chrześcijańskich (wprawdzie sam patrzę na to nieco inaczej, jednak odwołam się do tych pojęć, aby prościej było wyjaśnić - bo zasada ta sama).

Wyobraźcie sobie, ze Bóg chce zbawić wszystkich. Ale szkopuł pojawia się, gdy człowiek przeżyje życie zupełnie niegodnie, w dodatku wypierając się Boga. Wtedy Bóg zsyła jego duszę ponownie na Ziemię, stawiając przed problemami, z którymi "nie poradził" sobie wcześniej. Daje mu możliwość poprawy i naprawienia błędów. Można więc to symbolicznie przedstawić jako "czyściec na Ziemi". Kolejne wcielenia, kolejne inkarnacje jako ciągła nauka, rozwój i dążenie duszy do zbawienia.

Co do tego, gdzie przebywa dusza - według mnie popełniacie zasadniczy błąd, chcąc odnieść czysto materialne pojęcia, takie jak czas i przestrzeń, do wyższej, niematerialnej rzeczywistości "boskiej". Wpadacie w pułapkę takich właśnie pytań, chcąc uznawać, ze to, co w zaświatach ma podobne właściwości do tego, co w świecie materialnym.
02-06-2009 12:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #207
 
Narayana, i co? poza opisem w innej scenerii/w innej siatce pojęciowej nic się nie zmieniło w twoim rozumieniu/wyjaśnianiu reinkarnacji (to jakby ta sama www, tylko zmieniłeś szatę graficzną a nie treść). dalej pozostaje problem oceny czy ktoś sprostał jakiemuś zdaniu - problem kto to ocenia, wg jakiego kryterium, i co jest odnośnikiem dla człowieka, które ukaże mu ideał czyli kiedy owo zadanie ma zaliczone i nie będzie musiał go przechodzić jeszcze raz. kręcenie się w kółko. to musi być wpisane w jakiś system moralny/etyczny. a zatem i ktoś kto go układa, wg niego ocenia i wg tego co ocenił przydziela zadania.

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
02-06-2009 14:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #208
 
No i co, dopiero jak taki człowiek przezyje swoje życie "na szóstkę" to Bóg go uwaolni o dtej reinkarnacji i przyjmie do nieba?
Czy mamy rozumieć, że reinkarnacja to taki "egzamin poprawkowy" dla kogoś kto w zyciu doczesnym "dał d**y"?

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
02-06-2009 14:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Narayana Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 130
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #209
 
Ok, może porównanie nie było trafne.

Tylko czy gdy stwierdzę, że (teoretycznie) reinkarnacja to "krystalizacja" "płynnego" Absolutu w celu rozbicia samego siebie na pierwiastki i samodoświadczania - będzie to jasne? Chyba niezbyt.

Ale jeśli stoimy przy ocenianiu - a skad ja to mam wiedzieć, kto ocenia? Tu można się jedynie wzorować i domyślać na podstawie wspólnych mianowników systemów religijnych - miłości bliźniego. Ale czy to jest kryterium? Nie wiem, dowodow na to nie mam.

Swoją drogą, właśnie takiej wymiany zdań starałem się uniknąć, bo wiedziałem, ze to będą poglądy przeciw poglądom Oczko
02-06-2009 16:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #210
 
idiotyczny to system jeśli podlegasz ocenie a nie masz pojęcia za co ani przed kim odpowiadasz.

a co do wyjaśnień: jeśli wcześniejsze porównanie było nietrafne to znajdź trafniejsze - skoro sam to rozumiesz to potrafisz to też wyjaśnić. a wyjaśnienie to nie komplikowanie tylko ukazanie czegoś w prosty (niekoniecznie spłycający) sposób.

"Ja wiem dlaczego nie chce mi pani tego wyjaśnić - bo sama pani tego nie wie"
pszczółka Maja

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
03-06-2009 10:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów