NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

Błogosławiona Anna Róża Gattorno (1831-1900) – stygmatyczka

Była matką trojga dzieci. Należała do III zakonu św. Franciszka z Asyżu. Założyła zgromadzenie Córek św. Anny, Matki Maryi Niepokalanej.

 Anna Róża Gattorno urodziła się 14 października 1831 r. w Genui (Włochy) w rodzinie głęboko religijnej. Na chrzcie otrzymała imiona Róża Maria Benedykta. Miała pięcioro rodzeństwa. W 1852 r. wyszła za mąż za swego kuzyna i razem z nim wyjechała do Marsylii.

Problemy finansowe zmusiły ich wkrótce do powrotu do Genui. W tym okresie na rodzinę spadło kilka nieszczęść. Najstarsza córka straciła słuch i mowę, mąż ciężko zachorował i umarł, a po kilku miesiącach zmarło także jej trzecie dziecko.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia 1858 r. złożyła wieczyste śluby czystości i posłuszeństwa, a po wstąpieniu do III zakonu św. Franciszka w 1861 r. także ślub ubóstwa. Już w r. 1855 otrzymała pozwolenie na codzienne przystępowanie do komunii św., co nie było wówczas powszechną praktyką w Kościele.

Działała w różnych stowarzyszeniach katolickich, opiekowała się chorymi i ubogimi w szpitalach oraz w ich domach. W 1862 r. otrzymała dar stygmatów. W 1866 r. założyła własne zgromadzenie Córek św. Anny, Matki Maryi Niepokalanej. Współzałożycielem instytutu był o. Giovanni Battista Tornatore, który opracował jego regułę.

Zgromadzenie poświęcało się przede wszystkim służbie najbiedniejszym i opiece nad chorymi, samotnymi, opuszczonymi i ludźmi w podeszłym wieku. Siostry otworzyły wiele szkół dla dzieci z ubogich rodzin. Pomagały młodym dziewczętom zdobyć zawód i znaleźć pracę.

Zgromadzenie zostało zatwierdzone definitywnie w 1879 r., a jego reguła w 1892 r. W ciągu kilku lat działalność misyjna i charytatywna zgromadzenia objęła wiele krajów świata, otworzono nowe domy m.in. w Boliwii, Brazylii, Chile, Peru, Erytrei, Francji i Hiszpanii.

W Rzymie, gdzie powstał dom generalny zgromadzenia siostry otworzyły szkoły dla ubogiej młodzieży, przedszkola dla dzieci robotnic z fabryki tytoniu oraz pensjonaty dla kobiet potrzebujących pomocy i moralnego wsparcia.

Zmarła 6 maja 1900 r. W roku śmierci założycielki zgromadzenie liczyło 3 500 sióstr. Beatyfikował ją papież Jan Paweł II, 9 kwietnia 2000 r. W liturgii wspominana jest 6 maja.

opr. wp

ŹRÓDŁO : www.franciszkanie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *