100 modlitw cystersów to piękny zbiór modlitewnych tekstów powstałych w ciszy cysterskich klasztorów. Autorami są zarówno średniowieczni mnisi i mniszki, jak św. Bernard z Clairvaux, św. Amadeusz z Lozanny, św. Gertruda z Helfty, Guerric z Igny, Aelred z Rievaulx; i współcześni przedstawiciele cysterskiej rodziny, jak Thomas Merton czy Christophe Lebreton. To książka dla szukających wyciszenia, duchowego rozwoju i słów, które pomogą wyrazić wdzięczność, prośbę czy uwielbienie dla Stwórcy.
Zdaniem Oliviera Quenardela, opata z Citeaux, cysters dąży do modlitwy nieustannej. Wypływa to z Ewangelii, która nakazuje: „Nieustannie się módlcie” (1 Tes 5, 17). Duchowość cysterska zaprasza zatem człowieka do czuwania, do życia tu i teraz w Boskiej obecności, do trzymania „swej lampy wciąż zapalonej”. Cysters pragnie także, by jego modlitwa płynęła prosto z duszy. Bez gadulstwa i pustosłowia! W prostocie leży jej piękno i prawda. I jeszcze rzecz najważniejsza: za wszystkimi tymi modlitwami kryje się gleba, w której są one zakorzenione, oraz energia dająca im rozkwit i pełne owocowanie. Tą glebą i źródłem energii jest cisza – kolebka słowa, otwarte drzwi dla anioła Zwiastowania.
Ty także naucz się modlić, naucz się szukać, prosić, pukać, aż znajdziesz, aż otrzymasz i aż otworzą tobie… Pan dobrze wie, z jakiej gliny jesteś zrobiony. On jest wierny i nie pozwoli, byś był kuszony ponad twoje siły.