NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

2 lutego – Dzień Życia Konsekrowanego

2 lutego tradycyjnie obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego. Na uroczystości, które odbędą się w najbliższy wtorek w siedleckiej katedrze, wszystkie osoby konsekrowane, zaprasza Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski. Uroczystość zainauguruje o godzinie 9.30 prezentacja Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego z diecezji siedleckiej.

 Ksiądz Biskup zachęca do udziału spotkaniu, które jak pisze „pozwoli na pełniejsze doświadczenie wspólnoty osób żyjących tym samym powołaniem, w tym samym Kościele lokalnym, jakim jest nasza diecezja”.

Uroczystość zainauguruje o godzinie 9.30 prezentacja Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego z diecezji siedleckiej. Następnie zebrani wysłuchają katechezy a o godzinie 10.15 rozpocznie się celebracja Eucharystii, połączona z liturgią światła i dziękczynieniem za dar życia konsekrowanego.

Na zakończenie tradycyjnie wszyscy spotkają się na agapie w stołówce Bursy św. Stanisława Kostki. Przed uroczystością między godziną 9.00 a 9.30 będzie możliwość skorzystania z sakramentu pojednania.

Na terenie diecezji siedleckiej działa 8 zgromadzeń męskich; 18 zgromadzeń żeńskich oraz 2 Instytuty Świeckie. Zgromadzenie "Jedność" pod wezwaniem. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, ( Congregatio "Unitas" S. Theresiae a Infante Desu) oraz Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Oblatek w Polsce (Sorores Oblatae Sancti Patris Benedicti SOPB) powstały na terenie Podlasia.

Bp Kazimierz Gurda, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, przed Dniem Życia Konsekrowanego przypomina, że najważniejszą misją osób konsekrowanych „nie są zewnętrzne dzieła, ale przede wszystkim uobecnianie w świecie samego Chrystusa przez osobiste świadectwo". Zadanie to realizowane jest od powstania pierwszych zgromadzeń zakonnych (benedyktyni, franciszkanie, dominikanie). Za natchnieniem Ducha Świętego zrodziły się nowe formy życia konsekrowanego, aby móc służyć Bogu i ludziom.

Papież Pius XII Konstytucją Apostolską Provida Mater Ecclesia, z dnia 2 lutego 1947 zatwierdził nową formę życia konsekrowanego – Instytuty Świeckie. Od zgromadzeń różnią się formą, gdyż każdy członek Instytutu mieszka sam. Składają śluby – czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, oraz żyją według konkretnego charyzmatu, realizując go w świecie. Każda z podjętych form życia konsekrowanego, pochyla się nad człowiekiem ogarniając go swą modlitwą i różnego rodzaju posługą np. albertynki poprzez tworzenie jadłodajni dla ubogich.

Ze swej strony, zobowiązani jesteśmy do modlitwy w intencji osób konsekrowanych oraz prośby o nowe powołania, szczególnie w Dniu Życia Konsekrowanego, 2 lutego.

[MC]

Źróło :   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *