NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

Anioł Pański: Pycha i egoizm uniemożliwiają nam rozpoznanie i przyjęcie Jezusa

Bóg traktuje nas jak przyjaciół i ma dla nas swój plan. W człowieku istnieje jednak tendencja do niewierności i dlatego odrzuca Bożą propozycję – przypomniał Benedykt XVI rozważając przed modlitwą Anioł Pański Ewangelię dzisiejszej niedzieli. Mowa w niej o przewrotnych rolnikach winnicy, którzy decydują się na morderstwo syna, dziedzica majątku. W swej refleksji Papież zwrócił uwagę na szczególną odpowiedzialność powołanych do pracy w winnicy Pańskiej oraz konieczność odnowy wierności Chrystusowi, by przynieść oczekiwany owoc. 
„On jest «kamieniem, który odrzucili budujący» (por. Mt 21,42), ponieważ został osądzony jako nieprzyjaciel prawa i zagrożenie dla porządku publicznego, ale On sam, odrzucony i ukrzyżowany, zmartwychwstał, stając się «głowicą węgła», na której może się bezpiecznie oprzeć z całkowitą pewnością każdy człowiek i cały świat. O tej prawdzie mówi przypowieść o niewiernych robotnikach, którym gospodarz powierzył swoją winnicę, aby ją uprawiali i zbierali owoce. Właścicielem winnicy jest sam Bóg, a winorośl symbolizuje jego lud, oraz życie, które On nam daje, byśmy dzięki Jego łasce i naszemu zaangażowaniu czynili dobro” – mówił Papież.
Benedykt XVI przyznał zarazem, że współpraca z Bogiem naznaczona jest często niewiernością człowieka. Nie przeszkadza to jednak w realizacji Bożego zamysłu względem ludzkości, ponieważ wszechmoc Pana przejawia się w Jego wierności i miłości. 
„Bóg ma plan dla swoich przyjaciół, ale niestety człowiek, odpowiadając nań, ma tendencję do niewierności, co kończy się odrzuceniem tego planu. Pycha i egoizm uniemożliwiają nam rozpoznanie i przyjęcie tego najcenniejszego daru Boga – Jego Jednorodzonego Syna. «Kiedy w końcu posłał swego syna – pisze ewangelista Mateusz – rolnicy chwyciwszy go, wyrzucili z winnicy i zabili» (Mt 21, 37.39). Bóg oddał się w nasze ręce, objawił się w niezgłębionej tajemnicy słabości i okazał swoją wszechmoc w wierności zamysłowi miłości, który w końcu przewiduje także słuszną karę dla złych. (por. Mt 21,41) – stwierdził Ojciec Święty.
Papież przypomniał, że Bóg jest zawsze blisko i towarzyszy nam poprzez szczególną opiekę aniołów stróżów. Ich wspomnienie przypada dziś w kalendarzu liturgicznym Kościoła. Jako słudzy Boga aniołowie troszczą się o każdego człowieka od pierwszych chwil życia aż do śmierci. Benedykt XVI zachęcił również do październikowej modlitwy różańcowej, by ustąpiło wszelkie zło i objawiła się pełnia dobroci Boga.
Zwracając się do Polaków Ojciec Święty pozdrowił uczestników Kongresu Bożego Miłosierdzia.
Serdecznie pozdrawiam Polaków. Ze szczególnym pozdrowieniem zwracam się do organizatorów i uczestników II Międzynarodowego Kongresu Miłosierdzia Bożego, który w tych dniach odbywa się w Krakowie-Łagiewnikach. Moi drodzy, przez wspólną refleksję i modlitwę umacniajcie waszą ufność w Panu, abyście skutecznie nieśli światu radosną wieść, że „Miłosierdzie jest źródłem nadziei”. Niech Bóg wam błogosławi!

ŹRÓDŁO:

RADIO WATYKAŃSKIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *