Wspólnoty chrześcijańskie na terenach misyjnych przeżywają swą wiarę w niełatwych warunkach, nieraz za nią prześladowane.
Przypomniał o tym Papież 11 września, przyjmując w Castel Gandolfo uczestników kursu zorganizowanego przez Kongregację ds. Ewangelizacji Narodów dla niedawno mianowanych biskupów z krajów misyjnych.
„Wiem, że wspólnoty wam powierzone obecne są, można powiedzieć, na «granicach» religijnych, antropologicznych i społecznych, a w wielu przypadkach stanowią mniejszość – powiedział Papież. – W tym kontekście misja biskupa jest szczególnie zobowiązująca. Ale właśnie w takich warunkach poprzez waszą posługę Ewangelia może ukazać całą swą zbawczą moc. Nie możecie ulegać pesymizmowi ani zniechęceniu, bo to Duch Święty kieruje Kościołem i daje mu swym potężnym tchnieniem odwagę do wytrwania i poszukania nowych metod ewangelizacji, aby dotrzeć do środowisk dotąd nieznanych. Prawda chrześcijańska jest pociągająca i wymowna właśnie dlatego, że odpowiada na głęboką potrzebę ludzkiego życia, głosząc przekonująco, że Chrystus jest jedynym Zbawicielem całego człowieka i wszystkich ludzi. Głoszenie tego pozostaje dziś tak samo ważne, jak na początkach chrześcijaństwa, gdy dokonano pierwszej wielkiej ekspansji misyjnej Ewangelii” – zachęcał Benedykt XVI.
W zorganizowanym przez misyjną dykasterię kursie bierze udział około stu hierarchów, którzy niedawno przyjęli sakrę. Wśród nich jest dwóch polskich misjonarzy z Republiki Południowej Afryki: biskupi Stanisław Dziuba OSPPE z Umzimkulu
ŹRÓDŁO :