NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

Benedykt XVI w Barcelonie?

EKAI.pl

Benedykt XVI pragnie odwiedzić Barcelonę, aby dokonać konsekracji wznoszonej od 127 lat bazyliki Sagrada Familia – oświadczył podczas konferencji prasowej metropolita stolicy Katalonii, kard. Lluis Martines Sistach.

Zdaniem purpurata ewentualna wizyta mogła by nastąpić w listopadzie tego roku, kiedy ukończone zostaną prace przy wznoszeniu centralnej nawy świątyni.

Opinię kardynała – który zastrzegł, że plany papieskiej wizyty nie są jeszcze zatwierdzone – podważył jednak dziennik „La Vanguardia”. Gazeta powołując się na źródła watykańskie potwierdza zarazem, że są silne naciski, by papież odwiedził jeszcze w tym roku Barcelonę.

Monumentalna bazylika Sagrada Familia w Barcelonie jest jednym z najbardziej niezwykłych kościołów na świecie. Zgodnie z założeniami miał być to neogotycki kościół na planie krzyża. W 1882 r. rozpoczęto budowę, którą początkowo kierował architekt F. de Paul Villar. Następnie, w 1883 r. kierownictwo objął Antoniego Gaudí. Porzucił dotychczasowe plany i rozpoczął budowę według własnej wizji. Zamiast tego, co było w pierwotnych założeniach, budowla przybrała szalone wręcz futurystyczne kształty. Gaudi zmarł tragicznie w 1926 roku pod kołami tramwaju. Pochowano go w w krypcie, w której obecnie odprawia się Msze św.

Bazylika miała być swego rodzaju aktem wiary – „kazaniem w kamieniu”. Za życia Gaudiego powstała wschodnia Fasada Narodzenia z trzema portalami: Wiary, Nadziei i Miłości.

Śmierć architekta i wojna domowa wstrzymały budowę świątyni. Anarchiści, co prawda, nie zrównali świątyni z ziemią, ale zniszczeniu uległy rozrysowane modele, plany i projekty Gaudíego.

W latach 50. XX w. postanowiono wznowić budowę bazyliki. W 1987 r. rozpoczęto prace przy zachodniej Fasadzie Pasji projektu J.M. Subiracha. Na realizację czeka też jeszcze 180-metrowa wieża na skrzyżowaniu naw, mająca wyrażać chwałę Jezusa.

W 1992 r. rozpoczęto proces beatyfikacyjny Gaudíego. Zebrano wiele świadectw pobożności architekta. Istnieje też spory ruch pielgrzymkowy do jego grobu.

 

st (KAI) / kw, 2010-02-17

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *