Sława tej pokutnicy i tercjarki franciszkańskiej była tak wielka, że do Kortony przybył sam Dante Alighieri, aby poznać ją osobiście.
Małgorzata urodziła się w 1247 roku w rodzinie chłopskiej, w Laviano koło Kortony, we Włoszech. Kiedy miała 7 lat, zmarła jej matka, dwa lata później ojciec ożenił się po raz drugi. Małgorzata była źle traktowana przez macochę, dlatego w wieku 16 lat, opuściła dom rodzinny. Zamieszkała z Arseniuszem, właścicielem zamku w Montepulciano. Dziewięć lat żyła z nim bez ślubu, urodziła syna.
Pewnego razu Małgorzata przeżyła wielki wstrząs, kiedy pies natrafił w lesie na rozkładające się ciało zamordowanego Arseniusza. Nagła i tragiczna śmierć kochanka była momentem zwrotnym w jej życiu. Rodzice Arseniusza wypędzili Małgorzatę i jej syna z zamku. Kiedy chciała powrócić do domu w Laviano, wówczas spotkał ją kolejny cios. Macocha nie wpuściła jej do domu.
Aby zarobić na utrzymanie siebie i syna, Małgorzata podejmowała różne prace. W Laviano publicznie wyznała swoje grzechy, prosząc o przebaczenie tych ludzi, których skrzywdziła. Do Montepulciano przyszła boso, z ogoloną głową, żebrząc o chleb u tych, którzy dawniej byli jej służącymi.
Małgorzata praktykowała bardzo surowe umartwienia i posty, pełniła czyny pokutne, opiekowała się ubogimi i chorymi, zbudowała szpital. Prowadziła głębokie życie duchowe, podczas modlitwy doświadczała stanów mistycznych. Zwróciła się do franciszkanów w Kortonie o przyjęcie do III Zakonu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226). Po trzech latach próby, w 1277 roku, zakonnicy przyjęli ją do grona tercjarzy. Syn Małgorzaty wstąpił do zakonu franciszkanów, przyjął święcenia kapłańskie.
Sława jej życia była tak wielka, że do Kortony przybył nawet sam Dante Alighieri, poeta i tercjarz franciszkański, aby ją poznać osobiście. Umarła w opinii świętości 22 lutego 1297 roku, 23 lata od swego nawrócenia. Jej ciało w stanie nienaruszonym spoczywa w sanktuarium w Kortonie. Znajduje się tam również krucyfiks, z którego miał przemówić do niej Chrystus słowami: „Czego pragniesz ode mnie, biedaczyno?” „Tylko Ciebie, Panie” – odpowiedziała Małgorzata. W liturgii św. Małgorzata z Kortony wspominana jest 15 maja.
Św. Małgorzatę jako patronkę obrały dla swoich dzieł m.in. siostry ze Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza. Prowadzą one w Piasecznie Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii „Dom Matki Dobrego Pasterza”, w którym przebywają dziewczyny, pragnące zmienić swoje życie.
wp
Na ilustracji: Św. Małgorzata z Kortony, mal. Gaspare Traversi (ok. 1758 r.)