NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

CZY BÓG JEST W INTERNECIE ?

Religia postawiona została naprzeciw potrzebom, a niekiedy żądaniom współczesnej młodzieży. Młodzieży, która stanowi pokolenie Internetu. Czy w labiryncie witryn i gąszczu informacji łatwo odnaleźć wartościowe strony? Czy nowoczesne środki społecznego przekazu są odpowiednie do prowadzenia dialogu między Kościołem a wiernymi? Tegoroczne orędzie Papieskie, wygłoszone z okazji Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu, nawołuje do wykorzystywania Internetu w głoszeniu Ewangelii. Młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży odpowiada na apel Papieża Benedykta XVI.
24 stycznia, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Franciszka Salezego – patrona dziennikarzy – obchodzony jest Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Został on ustanowiony przez papieża Pawła VI w 1967 roku. Od tego czasu Stolica Apostolska w Watykanie, wzorem Pawła VI, uroczyście obchodzi ten dzień, wydając okolicznościowe orędzie, poświęcone tematyce mediów i środków masowego przekazu. Tegoroczne obchody przebiegają pod hasłem „Kapłan i duszpasterstwo w świecie cyfrowym: nowe media w służbie Słowa”. W nawiązaniu do owego hasła i trwającego Roku Kapłańskiego, papież Benedykt XVI skierował swoje orędzie głównie do księży, chcąc, aby w swojej ewangelizacyjnej działalności wykorzystywali nowoczesne środki przekazu, w tym Internet.

Papież z ufnością wzywał księży do świadomego zaistnienia w świecie cyfrowym. W nim właśnie „(…)czekają na kapłana nowe możliwości pełnienia właściwej posługi Słowa i Słowu” (Orędzie ŚDŚSP, 2010). Benedykt XVI słusznie upatruje w Internecie nowych sposobów głoszenia Ewangelii. Internet jest bowiem znakomitym narzędziem dotarcia do współczesnej młodzieży. Dane statystyczne mówią, że w ciągu jednego miesiąca 2008 roku, zaledwie co ósmy polski internauta, w wieku 15-24 lata, odwiedził witrynę o tematyce religijnej. Oczywiście można to tłumaczyć faktem, że starsi ludzie wykazują przywiązanie do mediów tradycyjnych (prasy drukowanej czy rozgłośni radiowych) i obawiają się nieznanego, jakie niesie ze sobą Internet. Nasuwa się jednak pytanie – co z młodzieżą, która stanowi pokolenie Internetu? Czy na drodze poszukiwania swojej tożsamości religijnej Internet stanowi wiarygodne źródło?

Papieskie orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, wymaga od kapłanów zaangażowania duszpasterskiego w tworzenie wartościowej sieci informacji. „Zadaniem tego, kto jako osoba konsekrowana działa w mediach, jest torowanie drogi nowym spotkaniom, zapewniając zawsze wysoką jakość ludzkiego kontaktu oraz troskę o osoby i ich prawdziwe potrzeby duchowe” (Orędzie ŚDŚSP, 2010). Internet nie jest zagrożeniem tak długo, jak rozumiany jest jako przestrzeń spotkania różnych kultur, rozmowy między ludźmi i dialogu Kościoła z wiernymi.aka przestrzeń powstała przy udziale środowisk KSM-owskich z całej Polski, w ramach krajowego projektu edukacyjnego Młodzi Tej Ziemi. Pomysłodawcą i koordynatorem inicjatywy jest młodzież Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej wraz z księdzem Andrzejem Lubowickim, która uruchomiła portal społecznościowy www.MlodziTejZiemi.pl.

Stanowi on źródło informacji i kontaktów, przestrzeń do wymiany doświadczeń i ciekawych pomysłów. Inicjatywa powstania portalu społecznościowego i aktywnego działania w niej duszpasterzy ma służyć ukazaniu dobra, które jest w nas i wokół nas. www.MlodziTejZiemi.pl to witryna spełniająca funkcje narzędzia komunikacyjnego, platformy informacyjnej i kontaktowej zarówno dla uczestników projektu, jak i dla wszystkich odwiedzających portal. 

Poza możliwościami, jakie oferują inne portale społecznościowe – czyli uatrakcyjnianiem własnego profilu, dodawaniem zdjęć i filmów, budowaniem sieci znajomych i korespondencji między nimi – www.MlodziTejZiemi.pl wyróżnia możliwość dodawania miejsc wspomnień i zakładania grup. Służy to powstawaniu swoistej „wartościowej mapy” z oznaczonymi miejscami pielgrzymek, zlotów i dni młodzieżowych, rekolekcji czy świątyń, co rozbudza w młodych ludziach poczucie patriotyzmu i przynależności terytorialnej. Jako liderzy grup młodzieżowych, wychowujemy dzieci i młodzież w duchu chrześcijańskiej troski o młode pokolenie. Dzięki temu tworzymy lepsze relacje z innymi, a czując w sobie większą głębię, naturalnie odnajdujemy także większy optymizm i radość, większą wolność i bezinteresowność. Utożsamiamy się z wartościami katolickimi i podejmujemy działania prowadzące do formacji duchowej młodego człowieka. Działając w ruchach i grupach młodzieżowych, staramy się łączyć nasze wspólne idee. Po co? By osiągnąć cel – zjednoczyć młodzież chrześcijańską w Polsce.

Istotą orędzia Papieża Benedykta XVI jest stwierdzenie, że Bóg jest wszędzie – nawet w Internecie! Oby młodzież poszukując w Internecie prawdziwych wartości i znaków wiary umiała wykorzystać zawarte w nim treści do odnalezienia prawdziwego oblicza Boga.

Aleksandra Stankiewicz
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej

 
Źródło :   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *