Dlatego, że jest ukryty



Autor: s. Jadwiga Woźnicka, Karmelitanka Misjonarka


www. karmis.karmel.pl

 

 

 

 

 

Koh 1,2; 2,21-23

Ps 95, 1-2.6-9

Kol 3,1-5.9-11

Łk 12;13-21

 

Czytania dzisiejszej liturgii przypominają o wartościach, jakimi winniśmy się kierować w codzienności. Życie ziemskie jest bardzo krótkie, dlatego trzeba je dobrze przeżyć. Nie warto tracić siły na rzeczy zbędne. Dobra materialne nie powinny zbytnio absorbować człowieka. Św. Paweł woła: Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi. Umarliście bowiem i wasze życie jest ukryte z Chrystusem w Bogu.

Na chrzcie świętym otrzymaliśmy nieoceniony skarb, który jest zakryty przed naszymi oczami. Warto trochę się wysilić, aby ten skarb odkryć i nim żyć. A jak to uczynić, podpowiada nam św. Jan od Krzyża w swoim dziele zatytułowanym Pieśń duchowa:

„O duszo, najpiękniejsza pomiędzy wszystkimi stworzeniami, która tak pragniesz poznać miejsce, gdzie przebywa twój Umiłowany, abyś Go mogła znaleźć i złączyć się z Nim, wiedz o tym, że ty sama jesteś schronieniem, gdzie On przebywa, ty sama jesteś Jego ustroniem i miejscem tajemnym, gdzie On się ukrywa! … Lecz może zapytasz: Skoro przebywa we mnie Ten, którego miłuje dusza moja, czemu Go nie znajduję i nie odczuwam? Dlatego, że jest ukryty, a ty nie wchodzisz również w ukrycie, by Go znaleźć i odczuć. Jeśli bowiem ktoś chce znaleźć jaką rzecz ukrytą, musi wejść w takie ukrycie, gdzie ta rzecz się znajduje. A wówczas, gdy ją znalazł, pozostaje razem z nią ukryty. Ponieważ zatem twój Umiłowany Oblubieniec jest skarbem na roli twej duszy, za który mądry kupiec “sprzedał wszystko, co miał” (Mt 13, 44), potrzeba, abyś zapomniała o wszystkim i oddaliła się od wszystkich stworzeń; wtedy, ukryta w kryjówce twego ducha, znajdziesz Oblubieńca. Gdy “zamkniesz drzwi za sobą (czyli swą wolę odnośnie do wszystkich rzeczy) i w skrytości modlić się będziesz do twego Ojca” (Mt 6, 6) i tam z Nim będziesz przebywać, wówczas, w tym ukryciu odczujesz Go, będziesz Go miłować, radować się Nim i rozkoszować się Nim będziesz więcej, niż to język może wyrazić, a zmysły odczuć…”

Zawierzmy Bogu i oddajmy wszystko w Jego ręce. Rozpocznijmy wędrówkę w kierunku naszych serc, gdzie w ukryciu przebywa Bóg. Patrzmy w niebo a ziemia nie będzie nam straszna.

 

Módlmy się:

* o radość bycia chrześcijaninem

* o otwarcie się obecność Boga w naszym życiu

* o umiejętność słuchania i pełnienia woli Bożej

* o odwagę pójścia za głosem Boga

* o dobry wypoczynek dla przebywających na wakacjach

 

 

Foto. www.ampolska.co

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *