
Entuzjaści Różańca
60 nowych osób – czcicieli Maryi, zobowiązujących się do odmawiania codziennie jednej tajemnicy różańcowej utworzyło 3 nowe koła różańcowe, tzw. Róże Różańcowe w kościele św. Dominika na warszawskim Służewcu, a zarazem Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej.
600 osób, tj tworzy obecnie Stowarzyszenie Żywego Różańca przy dominikańskim kościele na warszawskim Służewcu.
Nowi członkowie Stowarzyszenia Żywego Różańca, w różnym wieku kobiety i mężczyźni zostali uroczyście przyjęci w sobotę 17 grudnia 2012 w czasie mszy świętej o godz. 15ej oraz zostali wpisani do Księgi Stowarzyszenia.
Eucharystię sprawował i homilię wygłosił o. Stanisław Przepierski OP, opiekun kół różańcowych w parafii św. Dominika oraz asystent Żywego Różańca w Archidiecezji Warszawskiej.
W homilii o. Przepierski przedstawił historię powstawania bractw różańcowych, a następnie odrodzenie modlitwy różańcowej w grupach żywego różańca w parafiach. Podkreślił, że osoba, która podejmuje się systematycznej modlitwy różańcowej odpowiada na łaskę Bożą, „ dając się pociągnąć Niepokalanej Matce, aby chwycić się sznura różańcowego po to, żeby poznać Jezusa” .
Kaznodzieja przypomniał List Apostolski Ojca Świętego Jana Pawła II Rosarium Virginis Maria „Różaniec Dziewicy Maryi”, w którym Papież ukazuje nam drogę kontemplacji Chrystusa przez Maryję.
O. Przepierski nakreślił sylwetki patronów nowych róż, którymi są : św. Stanisław Kostka, jezuita – wielki patron Polski i czciciel Maryi, sł. B. Paulina Jaricot (1799–1862 – założycielka kół różańcowych w Lyonie w roku 1826. oraz bł. dominikański teolog, Alan z La Roche (1428 – 1475) (znany także jako Alanus de Rupe, Rupensis, Alain de la Roche), wielki czciciel Maryi.
Błogosławiony Alan w krótkim czasie upowszechnił Różaniec w całej Europie, nawołując do tworzenia bractw różańcowych oraz proponując głoszenie kazań według schematu różańcowego. W ten sposób przybliżał ludziom Matkę Najświętszą w łatwym do zapamiętania schemacie i w sposób poruszający serca.
W 1470 r. Alan wydał książkę „De utilitate Psalterii Mariae” (O używaniu Psałterza Maryi), w której wykładał sposób odmawiania Różańca przejęty z duchowości Dominika z Prus – sto pięćdziesiąt „Zdrowaś Maryjo” poprzedzielanych piętnastoma Ojcze nasz, a każda modlitwa łączona z rozważaniem jednej tajemnicy wiary: od Zwiastowania do powtórnego przyjścia Jezusa.
Opiekun warszawskich kół różańcowych podkreślił, że dzisiaj ta grupa 60 osób- wspólnota powierzyła się Maryi i jako żywa wspólnota będzie wypraszała łaski dla Polski, Europy i świata.
Obraz Matki Boskiej Niepokalanej Królowej Różańca Świętego
Kościół posiada piękny, stary liczący ca. 350 lat obraz Matki Boskiej Niepokalanej Królowej Różańca Świętego, pochodzący z przełomu XVI-XVII wieku, z Żółkwi k/Lwowa. Dzieje obrazu związane są z rodziną hetmana Stanisława Żółkiewskiego, założyciela Żółkwi oraz Dominikanami, którym wnuczka hetmana i matka króla Jana III, Teofila z Daniłowiczów Sobieska, w latach 1653-1655 ufundowała i zbudowała klasztor oraz kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia N.M.P.
Papieskiej koronacji słynącego łaskami Obrazu (koronami wykonanymi na wzór królewskiej korony Wazów) dokonał 6 października 1929 roku arcybiskup Bolesław Twardowski, metropolita lwowski. Podczas wojny korony zaginęły.
W Żółkwi obraz był umieszczony w tzw. Ołtarzu Różańcowym, nad którym pieczę sprawowało Bractwo Różańcowe.
W 1945 roku Dominikanie musieli opuścić Żółkiew i zabrali ze sobą Obraz, który przechowywali kolejno w Borku Starym koło Rzeszowa i w Krakowie , aż znalazł schronienie w kaplicy dominikańskiego klasztoru św. Józefa w Warszawie na Służewie, a w 1994 w nowo wybudowanym kościele pod wezwaniem św. Dominika. Nowe korony nałożył 9 września 1965 roku kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski, a jego następca, kardynał Józef Glemp, 1 stycznia 1997 roku, poświęcił nowe korony, będące replikami pierwszych koron z 1929 roku.
Różańcowa Pani Żółkiewska otoczona jest wielką czcią nie tylko ze strony parafian, ale również mieszkańców Stolicy i wiernych z różnych stron Polski , wśród których liczną grupę stanowią Polacy z terenów obecnej Ukrainy.
80-lecie koronacji cudownego obrazu
W 2009 r. w Sanktuarium obchodzono uroczyście 80-lecie koronacji cudownego obrazu Niepokalanej Królowej Różańca św. Ks. kard. Kazimierz Nycz (ówcześnie arcybiskup) udzielił specjalnego błogosławieństwa dla dzieł jubileuszowych. Uroczystości poprzedziły 9-miesięczna Jubileuszowa Nowenna Różańcowa, 8 dniowe misje parafialne, całoroczny cykl konferencji mariologicznych : Oto Matka Twoja.
Konferencje były kontynuowane w roku 2010, 2011 i będą miały miejsce również w roku 2012. Wykładowcami są wybitni naukowcy, jak m.in. o. prof. Grzegorz Bartosik OFM Conv, o. prof. Zachariasz Jabłoński OSPPE, o. prof. Andrzej Potocki OP, o. prof.Jacek Salij OP, ks. dr Janusz Kumala MIC.
Wykłady można odsłuchać na stronie internetowej http://www.sluzew.dominikanie.pl/otomatkatwoja/
Od 2010 roku w dniu 1 października organizowany jest tutaj WARSZAWSKI DZIEŃ MODLITWY RÓŻAŃCOWEJ.
Anna Dziemska
Źródła: relacja własna, http://www.sluzew.dominikanie.pl/index/
Fot. Anna Dziemska





