W niedzielę 2 września w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich odbyły się dożynki parafialne. W sumie nie byłoby o czym wspominać, ponieważ praktycznie w każdej parafii takie miały lub będą mieć miejsce, gdyby nie szczególne zaangażowanie miejscowych parafian.
Rozpoczęły się one adoracją Chrystusa Eucharystycznego, Żywego Chleba, zakończoną procesją. Ona też była uroczystym wprowadzeniem wieńców dożynkowych i procesją wejścia celebrowanej Mszy Świętej, w intencji dziękczynno-błagalnej za tegoroczne zbiory oraz w intencji uczniów rozpoczynających rok szkolny. Przewodniczył jej kustosz Sanktuarium, ks. Marek Kot, a Słowo Boże wygłosił o. Ryszard Kuczer, oblat, miejscowy rodak. Kaznodzieja podkreśli konieczność wdzięczności Bogu za codziennie spożywany chleb, czego pięknym wyrazem jest dzielenie się nim z bliźnimi. Szacunek dla pracy rolników, obowiązuje wszystkich, a szczególnie jest zadaniem rządzących i kierujących gospodarką. Chleb dożynkowy jako dar ofiarny przekazali celebransowi starostowie dożynek: sołtys wsi Bohukały Krzysztof Klebaniuk oraz Urszula Onufrejuk.
Po Eucharystii wieńce dożynkowe z każdej wioski przeniesione zostały przy śpiewie pieśni maryjnych na plac, gdzie parafianie pratulińscy przygotowali potrawy i wypieki charakterystyczne dla regionu. Nie zbrakło smacznych bigosów, krupników, pierożków z soczewicą i ciast – m. in sękaczy, których mogli popróbować wszyscy także, goście z licznych zakątków diecezji siedleckiej. Całości rodzinnego pikniku dopełnił występ zespołu ludowego z Rokitna śpiewającego stare pieśni i dumki, oraz gry, zabawy i konkursy, a także występy tańca artystycznego w wykonaniu miejscowej entuzjastycznej młodzieży i dorosłych. Uroczystość dożynkową zaszczycił swoja obecnością wójt gminy Rokitno, Jacek Szewczuk, który także technicznie wsparł organizację imprezy. Można było obejrzeć także wystawę rysunku miejscowej młodej artystki.
Zapraszamy do Pratulina corocznie na to wspaniałe spotkanie dożynkowe, aby za wstawiennictwem Bł. Wincentego Lewoniuka i towarzyszy męczenników głosić chwałę Boga, wypraszać łaski i za nie dziękować, ale także doświadczyć wspólnoty, którą tutaj wytwarzają wszyscy dzieląc się hojnie tym, co posiadają oraz swoimi talentami i wiarą.
Adres strony internetowej Sanktuarium: http://www.sanktuariumpratulin.pl

ks Jarosław Oponowicz.





