NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

Goście Golgoty Młodych 2012

Kościół. Jedno słowo, ale budzące wiele kontrowersji. Dla jednych „Matka”, dla innych miejsce przytłaczające, bez życia, bez oddechu. Trudno się do niego przyznać, niełatwo w nim trwać. Jak znaleźć w nim swoje miejsce. Jak w nim żyć? Jak na nowo zaczerpnąć w Kościele duchowy oddech?

Golgota Młodych 2012 jest miejscem, w którym padną odpowiedzi na te pytania. Temat tegorocznego spotkania to „Respiracja”. Nie będą jednak omawiane biologiczne aspekty oddechu, ale sposoby na to, aby odnaleźć go w Kościele. Jak to rozumieć? Oddechem chrześcijanina jest modlitwa i to o niej będziemy mówić, o „respiracio amoris”, modlitwie do Boga, która bierze swój początek w Duchu Świętym.

 

Już po raz szósty, Bracia Kapucyni z Prowincji Warszawskie zapraszają maturzystów i studentów do Serpelic nad Bugiem. W tym roku w dniach od 22 do 26 sierpnia. Jeśli czujesz, że się dusisz, przyjedź, aby wspólnie nauczyć się oddychać pełną piersią.

 

 

Zaproszono ciekawych ludzi:

1) Zespół ETNA Kontrabande: – ośmioosobowy skład muzyków z Pomorza reprezentujący muzykę z gatunku reggae-ska. Zespół swoją działalność zapoczątkował latem 1999 roku występując oficjalnie na jednym z festiwali. Początkowo muzyka , którą prezentowała Etna miała charakter etniczny kojarzący się bardziej z world music (stąd też nazwa zespołu). Czteroosobowy skład, folkowe instrumenty (niejednokrotnie wykonane przez siebie) skłaniały muzyków ku muzyce korzeni. Po roku skromnej działalności Etna zmieniła swój skład personalny a jednocześnie stylistykę coraz częściej sięgając po reggae i ska. Owocem tego była nagrana w 2000 roku w Częstochowie płyta „Na Syjon”. W tym samym roku grupa, została doceniona również przez muzyków reprezentujących rozmaite pisma muzyczne na festiwalu Viva Polska Bartoszyce 2000. W kategorii folk, reggae, ska zespół otrzymał Grand Prix festiwalu. Kolejne lata działalności to przede wszystkim koncerty na terenie całego kraju.
Zimą 2004 roku w okolicach Wrocławia znacznie odmłodzony skład nagrał drugi album zatytułowany „W kierunku słońca”. Płyta odznaczała się bardziej stonowanym brzmieniem a jej producentem był znany w środowiskach jazzowych wrocławski muzyk Robert Szydło. Po ukazaniu się płyty grupa ruszyła w trasę koncertową.
W 2006 roku do zespołu dołączyli kolejni muzycy. Szczególnie sekcja dęta została wzbogacona o kolejne instrumenty. W maju zespół zarejestrował 12 utworów w stylistyce najbardziej zbliżonej do reggae ska. Nowy materiał obfituje także we współczesne trendy ragga, dancehall. Produkcją płyty zajął się Jaras (autor muzyki i tekstów) jeden z założycieli zespołu, a realizacją Ryszard Szmit związany na codzień z Pro Studio Radio Olsztyn, mastering to dzieło: Smoka i Activatora ze studia AS one.

W ciągu dziesięciu lat działalności Etna zdobyła wiele nagród a także zagrała ponad 300 koncertów na terenie całego kraju oraz poza jego granicami uczestnicząc w wielu prestiżowych imprezach muzycznych takich jak m.in: Africa Is Hungry – Toruń, Ostróda Reggae Fest, Reggaeland – Płock, Reggae na Piaskach – Ostrów Wlp., Reggae nad Wartą – Gorzów Wlkp, Festiwal Muzyki Dobrej – Warszawa, Preem Folk Fest – Krotoszyn, Nie zabijaj! – Olesno, Reggae nad Orlą, Slot Art. – Lubiąż, Wrocław Non Stop, Regałowisko – Bielawa, Kraków – Rotunda, United Islands of Prague(CZ) Reggae Fest – Ostrava(CZ), SazavaFest(CZ)…

Zespół ma na swoim koncie prezentacje multimedialne w TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, Polonia 1. Pulsacyjna muzyka prezentowana jest również w rozgłośniach radiowych m.in. Pr 1,Pr 2, Pr 3 Polskiego Radia, Radio Bis, Radio Praga, Radio Plus, Radio Kraków i wiele innych. info. etna.art.pl

 

2). Marcin Jakimowicz: (ur. 1971) – dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. Żonaty, dwójka dzieci. Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Od tej pory wydał jeszcze: „Dziennik pisany mocą”, „Dno”, „Drugie dno, czyli muzyka i świąteczny nastrój”, „Tramwaj, kefir i bułka” oraz „Pełne zanurzenie”. Niebawem w wydawnictwie Znak ukaże się zbiór publikowanych w „Gościu Niedzielnym” wywiadów „Nóż na gardle”. Publikował m.in. we „Frondzie”, „Rzeczpospolitej”, „W drodze”, „Liście”. Obszar specjalizacji: religia oraz muzyka, jest ekspertem w dziedzinie muzyki chrześcijańskiej. info. gosc.pl

 

3). dr Krzysztof Wąsowski: (ur. 1973) – Rycerz Zakonu Rycerzy Jana Pawła II (OMJPII), od 06.10.11 Generał Zakonu, mecenas i doktor prawa, mąż i ojciec trójki dzieci, pracownik naukowy Instytutu Nauk Prawno-Administracyjnych WPiA Uniwersytetu Warszawskiego, adiunkt Katedry Prawa i Postępowania Administracyjnego, prowadzi zajęcia z prawa administracyjnego, procedury administracyjnej, prawa mediów elektronicznych oraz prawa ochrony środowiska, adwokat z zawodu w dużej kancelarii warszawskiej – Kancelaria Elżanowski Cherka & Wspólnicy sp. k., działacz katolicki, były współprzewodniczącym Komisji Majątkowej, wiele lat pracujący w niej ze strony kościelnej, w której był niesprawiedliwie podejrzewany o poświadczenie nieprawdy. info. totustuus.net.pl, gosc.pl

 

4). o. Jurgen Hoffend TC: kapucyn tercjarz, mgr psychologii i psychoterapii (m.in. w 2001 r. otrzymał dyplom na KULu: Noetic activity and location and attribution), niemiecki kapłan w hiszpańskim zgromadzeniu Wspólnota „Luis Amigó”. Nowicjat i formację zakonną odbył w Hiszpanii. Święcenia kapłańskie przyjął w Niemczech. Tam przez kilka lat pracował dla swego zgromadzenia. Od 1997 r. mieszka i pracuje w Polsce: psychoterapeuta (Lublin), psychoterapeuta (Warszawa), dyrektor w specjalistycznym ośrodku opiekuńczo-wychowawczym, tj. „Domostwie amigoniańskim” w Lublinie, duszpasterz akademicki w Warszawie, duszpasterz akademicki na Politechnice Lubelskiej, współprowadzący z panią Krystyną Kotową sesję i warsztaty „Poznaj siebie”. Napisał m.in.: „Chrześcijanin przeżywa swe życie w przestrzeni miłości, której jedną ze współrzędnych jest kairos – czas łaski. Jest to stopniowe poznawanie Boga – wędrowanie ku nieskończonemu światłu, które rodzi szczęści, doświadczane już tutaj, pomimo nieuniknionego cierpienia.” info. lucja.alleluja.pl

 

5). o. Paweł Kozacki OP: (ur. 1965 ) – dominikanin, publicysta, przeor Konwentu Świętej Trójcy w Krakowie, były redaktor naczelny dominikańskiego miesięcznika „W drodze”. W czasie nauki w VIII LO w Poznaniu uczestniczył w duszpasterstwie szkół średnich prowadzonym przez o. Jana Górę. Równocześnie działał w poznańskiej opozycji antykomunistycznej (Szkolne Koła Oporu Społecznego i Rokosz). Wstąpił do zakonu w 1983, ale w 1984 został aresztowany za wcześniejszą działalność. Wyszedł z więzienia na mocy amnestii. Przyjął święcenia kapłańskie 2 czerwca 1990 i pracował w klasztorze dominikanów w Szczecinie (1990-1993), gdzie zorganizował duszpasterstwo młodzieży. Następnie został redaktorem naczelnym poznańskiego wydawnictwa dominikańskiego „W drodze”, a od 1995 roku – miesięcznika „W drodze”. Publikuje również regularnie w „Tygodniku Powszechnym”. W marcu 2010 został wybrany przeorem dominikańskiego Konwentu Świętej Trójcy, odtąd mieszka w Krakowie. Napisał m.in. Szczęśliwe wariactwo. Napisał również z o. Wojciechem Prusem OP książkę-rozmowę Spowiedź bez końca. O grzechu, pokucie i nowym życiu.  info. tygodnik2003-2007.onet.pl

 

6). Roman Zięba: (ur. 1969) – przeżył utratę wszystkiego – był managerem w korporacji, prezesem firmy szkoleniowo-doradczej w branży IT, trenerem w dziedzinie zarządzania projektami. Po przemianie stał się wyjątkowym pielgrzymem. Swoje pielgrzymowanie zaczął od samotnej, pieszej pielgrzymki z Częstochowy na Giewont. Rok później, zdany na Bożą Opatrzność w sercach napotkanych ludzi, poszedł do Rzymu. Po 5 tygodniach dotarł do Grobu św. Piotra. Wraz z dwoma współtowarzyszami pielgrzymował do Asyżu. Droga prowadziła przez: Izrael, Jordanię, Syrię, Turcję, Bułgarię, Macedonię, Kosowo, Serbię, Czarnogórę, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę i Włochy. Prowadzi pracownię pisania ikon bizantyjskich – Hermeneia w Łodzi i pielgrzymując szuka dobrych pytań. Również podróżuje z ikonami po Polsce, wystawiając swoje prace podczas kościelnych świąt. Organizuje spotkania i warsztaty dla osób pragnących poznawać świat ikony. Prowadzi regularne spotkania miłośników duchowości ikony prowadzi w Rumii i w Warszawie. info. idzieczlowiek.pl

 

oraz Bracia, którzy będą również prowadzić konferencje: Br. Maciej Sokołowski OFMCap Br. Przemysław Kryspin OFMCap Br. Adam Michalski OFMCap.





WSPIERA MEDIALNIE


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *