W specjalnym numerze na 5-lecie Idziemy warto przeczytać:
– Nauczyciele wiary – Uważam, że powinna być solidna selekcja do kapłaństwa. Lepiej mieć mniej, ale dobrych kapłanów, niż więcej ale słabych. – mówi Prefekt watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego kard Zenon Grocholewski w rozmowie z ks. Henrykiem Zielińskim.
– Przeciw polskim interesom – Doszło do paradoksalnej sytuacji: Komisja Europejska działa w interesie polskim, a polski rząd z tylko sobie wiadomego powodu działa w interesie rosyjskim. – mówi Piotr Naimski w rozmowie z Markiem Krukowskim.
– Błogosławieni pokój czyniący – Poprzednie pokolenia chrześcijan popełniły wielki błąd, ustępując przed ateistyczną agresją, skierowaną przeciwko obecności wiary w życiu publicznym. – pisze o. Jacek Salij OP.
– Historie niepokonanych – W życiu bywa, że musimy zaciskać zęby i dawać sobie radę z tym, co nas spotyka, nieść swój prywatny krzyż. I nie jest tajemnicą, że sami nie dajemy sobie z tym rady. – mówi Krzysztof Ziemiec w spotkaniu z Elżbietą Ruman.
– Jak tu chlubić się krzyżem? – Czy gotowi bylibyśmy czcić szubienicę, gdyby na niej powieszono naszego ojca? Trudności w zrozumieniu, jak można się chlubić krzyżem Jezusa Chrystusa nie wyjaśnił mi żaden profesor teologii ani biblista. Uczynili to moi studenci: Gosia i Marek, którzy odwiedzili mnie w dniu swoich zaręczyn.
– Benedykt XVI na Wyspach – Z 61 mln obywateli Wielkiej Brytanii 31 mln to anglikanie, a tylko ponad 5 mln to katolicy. Mimo to na niedzielnych Mszach Świętych katolików jest więcej niż anglikanów. – obraz życia religijnego w Anglii przedstawia Wojciech Świątkiewicz.
– Czytając biskupa Pieronka – Skąd wzięła się atmosfera, która sprzyja chamskim zachowaniom antykościelnym? – pisze o. Dariusz Kowalczyk SJ.
– Czystka bez pardonu – Zatrudnienie Janiny Janowskiej w Wyższej Szkole Dziennikarstwa przestało być elementem zdrowego pluralizmu, a zostało potraktowane jako występek przeciwko demokracji. – pisze Jacek Karnowski.
– W obronie krzyża – Kleryk jezuicki Ludwik Antoń stanął w obronie krzyża w Dachau. Wygrał, a hitlerowcy mimo straszenia ostatecznie nie wymierzyli mu żadnej kary. – pisze Anna Jagodzińska z IPN.
– Co słychać na Watykanie – Coraz wyraźniej zauważa się, że „Europa Europejczyków” jest na poważnym zakręcie. Trzeba jednak odróżnić „Europę” od chrześcijaństwa. – pisze O. Andrzej Koprowski SJ.
– Doktorat i co dalej? – W Niemczech małżeństwo z jednym doktoratem ma własny dom, wypasione BMW i żyje dostatnio. W Polsce wynajmuje małe mieszkanko w blokowisku, gdzie na korytarzu koczują narkomani, a o samochodzie nawet nie marzą. – pisze Stefan Meetschen.