Jeden Bóg w Trzech Osobach

Autor: św. Augustyn

Wszyscy, którzy przede mną pisali o Trójcy Świętej i których mogłem czytać, nauczają na podstawie Pisma św. Starego i Nowego Testamentu, iż Ojciec, Syn  i Duch Święty stanowią Boską jedność przez nierozdzielną równość jednej i tej samej substancji.

A więc niema trzech bogów, a jest jeden Bóg, chociaż Ojciec Syna zrodził i dlatego Syn nie jest tą samą Osobą, co Ojciec; i Ojciec nie jest Synem przez Siebie zrodzonym, a Duch Święty nie jest ani Ojcem, ani Synem, lecz jest Duchem Ojca i Syna, współrównym Im i należącym do jedności Trójcy.

A jednak nie Trójca Święta narodziła się z Dziewicy Maryi, została ukrzyżowana pod Ponckim Piłatem, pogrzebiona, trzeciego dnia zmartwychwstała i wstąpiła na niebiosa – lecz tylko Syn.

I nie Trójca zstąpiła „jako gołębica” na Jezusa, „gdy był ochrzczony” ( Mt 3, 16); i nie Ona pięćdziesiątego dnia po Zmartwychwstaniu Pańskim, gdy „stał się z nagła z nieba szum jakby nadchodzącego wichru gwałtownego”, jako  „rozdzielone języki na kształt ognia” spoczęła na każdym z osobna (Dz. Ap. 2, 2-4), lecz tylko Duch Święty.

I nie cała Trójca przemówiła z nieba: „Tyś jest Syn mój” (Mk 1, 11) czy to podczas chrztu Janowego, czy też na górze, gdy byli z Nim trzej uczniowie (Mt 17, 5), czy wreszcie kiedy „stał się głos z nieba: <I uwielbiłem i jeszcze uwielbię>” (J 12, 28), – lecz był to głos tylko Ojca mówiącego do Syna, chociaż Ojciec, Syn i Duch Święty i są nierozdzielni, i nierozdzielnie działają.

Ta wiara jest moja, ponieważ jest wiarą katolicką.

Niektórym sprawia to trudność i niepokoją się słysząc, że Ojciec jest Bogiem, Syn jest Bogiem i Duch Święty jest Bogiem, a jednak ta Trójca Osób to nie są trzej bogowie, ale jeden Bóg.

Nie wiedzą, jak to rozumieć, zwłaszcza kiedy się mówi, że we wszystkim, co Bóg czyni, działa nierozdzielnie cała Trójca Święta, a przecież słyszano głos Ojca nie będący głosem Syna; przecież jedynie Syn narodził się w ciele, był umęczony, zmartwychwstał, wstąpił na niebiosa; i tylko Duch Święty zstąpił w postaci gołębicy. Chcieliby wiedzieć, jak to się dzieje, że ten głos, będący głosem  wyłącznie Ojca, był jednak dziełem całej Trójcy; i to ciało, w którym tylko Syn narodził się z Dziewicy, zostało stworzone przez Trójcę Świętą; i owa postać gołębicy, w której jedynie Duch Święty się ukazał, jest dziełem tejże Trójcy. W takim razie – powiadają – Trójca nie działa razem i nierozłącznie, ale co innego czyni Ojciec, co innego Syn, a Duch Święty coś innego jeszcze. Albo, jeżeli pewnych rzeczy dokonują oni razem, a innych każdy z osobna, to Trójca jest niepodzielna.

Tekst z dzieła św. Augustyn „O Trójcy Świętej” , Księgarnia św. Wojciecha

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *