
Rekolekcje Wielkopostne z Czcigodną S.M. Plautyllą Cavallo, orionistką
U progu Wielkiego Postu, czasu w którym Boży Duch razem z Jezusem i nas wyprowadza na pustynię, dwadzieścia „szalonych” dziewcząt z różnych zakątków Polski – w tym także z Siedlec – wzięło udział w weekendowym skupieniu zorganizowanym przez Siostry Orionistki. Skupienie rozpoczęło się w ostatni piątek lutego i – chociaż trwało zaledwie do niedzielnego przedpołudnia – było czasem niezwykle intensywnym i pięknym.
Dom Prowincjalny Zgromadzenia Sióstr Orionistek w Zalesiu Górnym k/ Warszawy na 40 godzin stał się miejscem zatrzymania, refleksji i modlitwy dla młodych osób, którym „życie nie jest obojętne”. Siostry prowadzące spotkanie (S.M. Amabilis Gliniecka, S.M. Bożena Mańkowska, S.M. Małgorzata Strzelecka, S.M. Paula Firląg) oraz towarzyszący dziewczętom ks. Adam Pietrusik z parafii św. Józefa w Siedlcach – byli zbudowani zaangażowaniem dziewcząt, ich postawą, świadectwem wiary oraz odwagą, bo bez niej nie byłyby one zdolne do przyjęcia tego, co podczas skupienia zostało im zaproponowane.
W piątkowy wieczór, po kolacji i spotkaniu integracyjnym, uczestniczki skupienia zostały przygotowane poprzez refleksję, modlitwę, dialog, do dokonania wyboru, jakim była rezygnacja
z korzystania z telefonów komórkowych podczas skupienia oraz zachowanie ścisłego milczenia
w nocy z piątku na sobotę i w sobotni poranek. Decyzja o byciu „poza zasięgiem” dla niektórych dziewcząt była bardzo trudna. Tym bardziej więc świadectwa mówiące o wartości tego doświadczenia, którymi dzieliły się pod koniec skupienia – były poruszające.
Poza doświadczeniem ciszy, dziewczęta podkreślały wartość i wyjątkowość tego czasu ze względu na możliwość osobistego spotykania się z Jezusem na wiele różnych sposobów. Razem
z Siostrami i Księdzem szukały śladów obecności Boga we wspólnocie wierzących, w sakramentalnych znakach, podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, rozważając Drogę Krzyżową, pochylając się nad łóżkiem człowieka chorego podczas poruszającej wizyty w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym Sióstr Orionistek w Otwocku. Wszystkie te momenty – zarówno chwile osobistej modlitwy, jak
i wysłuchane homilie, konferencje i świadectwa, spotkania przy stole, wspólnie wykonywane obowiązki, rozmowy i wieczór filmowy – stanowiły okazję do zatrzymania się na chwilę w wirze codziennego życia, by kolejne dni Wielkiego Postu przeżyć w sposób niebanalny, nie tracąc okazji do osobistego nawrócenia i przemiany, jakiej Bóg chce w każdym z nas w tym czasie dokonać.
S.M. Amabilis Gliniecka, orionistka z Siedlec
Zalesie Górne, 24-26 lutego 2012 r.
Foto. S.M. Amabilis Gliniecka





