Wielu przygotowuje się na wyjazd do Lednicy, od poprzedniego roku. Co tym razem wydarzy się pod Rybą opowiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Aleksandra Cieśla, Rzecznik Prasowy Lednica 2000.
Maria: Jesteście jedną z inicjatyw Kościoła, które skupiło się na młodzieży. Czy tylko na młodzieży? I co oferujecie młodym ludziom?
Aleksandra Cieśla: Tak! Spotkania Młodych Lednica 2000 powstały przede wszystkim dla młodzieży i są w dużej mierze przygotowywana przez młodzież. Co jednak wcale nie musi oznaczać, że tylko młodzież zapraszamy, bo każdy, kto jest młody duchem może do nas przyjechać. Lednica jest ukazaniem entuzjazmu i radości wiary, którymi wszyscy powinniśmy emanować każdego dnia. Dlatego staramy się organizować coś dla ludzi w każdym wieku. Stąd pomysł na Lednicę Seniora, Lednicę Dzieci, czy Lednicę Motocyklisty.
Maria: Każde dzieło musi mieć początek. Jak było z wami? Co było owym początkiem? Co należy rozumieć pod nazwą Lednica? Pomijając kwestię miejscowości?
Aleksandra Cieśla: Lednica powstała w 1997 r. jako studencki Apel Trzeciego Tysiąclecia stąd też nazwa Lednica 2000, bo te Spotkania mają wprowadzać nas w nowe tysiąclecie, mają pomóc nam współtworzyć przyszłość. Ojciec Jana Góra OP organizator Spotkań, zawsze mówi, że Lednicy nie byłoby w takim wymiarze gdyby nie Jan Paweł II, który zawsze powtarzał, że trzeba zorganizować coś dla Polskiej młodzieży i zachęcał do kontynuacji podjętych działań słowami: „jak Ryba chwyciła haczyk, ciągnij”.
Słowo Lednica pochodzi od nazwy jeziora Lednica, nad którym leżą Pola Lednicki- miejsce spotkań, jeziora, w którym została ochrzczona Polska. Dlatego podczas Spotkań Lednickich Wybieramy Chrystusa, tak jak Mieszko I wybrał Chrystusa przyjmując chrzest.
Jednak słowo LEDNICA nabrało nowego znaczenia, gdy pod jego szyldem zaczęły się gromadzić setki tysięcy młodych ludzi. LEDNICA oznacza Ludzie Ewangelii Daleko Nieście Imię Chrystusa Amen. Bo Lednica zachęca do bycia apostołem i odwagi dzielenia się wiarą.
Maria: Są osoby, które po raz kolejny przybędą na pola lednickie. Co sprawia, że ludzie wracają?
Aleksandra Cieśla:Lednica, choć zawsze taka sama, co roku ma inny temat, nową piosenkę, inny program, dzięki temu zawsze jest inna, zawsze jest nowa! Można powiedzieć, że ludzie wracają, bo co roku coś innego dostają, rozdawany jest inny symbol, wracają do domu z nowym gadżetem. Myślę jednak, że ludzie wracają nad Lednicę, bo spotykają tam ludzi, którzy tak jak oni wierzą, a właśnie tego potrzebują- bycia wspólnotą.
W e-mailach, które dostajemy od uczestników po Spotkaniu często piszą, że Lednica daje im siłę i przyjeżdżają na Spotkania, żeby naładować akumulatory na cały rok.
Maria: Jan Paweł II będzie patronem tegorocznej Lednicy, czy też macie w zamiarze przyjęcia go jako patrona Lednicy na stałe?
Aleksandra Cieśla: Tegoroczne Spotkanie 4 czerwca odbywa się pod hasłem JPII – liczy się świętość! i będzie w całości poświęcone Janowi Pawłowi II, podczas Lednicy wspólnie będziemy dziękować za beatyfikację, z Ojca Świętego, który tak wiele nas wszystkich nauczył.
Lednica jest nieodłącznie związana z Janem Pawłem II, on wspierał tę inicjatywę od początku stąd stałym punktem Spotkania jest Godzina JPII, myślę jednak, że kolejne Spotkania w następnych latach będą poświęcone innym równie ciekawym tematom i hasłom.
Maria: Każdy rok ma konkretne hasło przewodnie, atrybuty. Co zostało przygotowane w tym roku? Na jakim aspekcie chrześcijańskiego życia chcecie, aby skupili się młodzi całej Polski?
Aleksandra Cieśla: W tym roku chcemy skupić się przede wszystkim na świętości, ale nie takiej abstrakcyjnej, która zdaje się ludziom czymś nieosiągalnym. Chcemy przypomnieć młodzieży, że świętość jest powołaniem każdego z nas ucznia, studenta, pracownika, pracodawcy, małżonka, osoby samotnej, zakonnika… każdego. Dlatego na wzór tej świętości wybraliśmy Jana Pawła II, który był wielkim filozofem, Papieżem, ale był również człowiekiem, który lubił sport, aktorstwo. Jest wzorem świętości, ale takiej bardziej realnej i wyobrażalnej.
Symbole spotkania są w tym roku dwa. Pierwszy to klucz do nieba, który otrzyma każdy uczestnik spotkania Lednickiego, na którym są napisane słowa: „Tobie dam klucze Królestwa”, oraz „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Ten klucz ma symbolizować, że Wybierając Chrystusa obieramy za cel niebo i świętość. W zamian zachęcamy wszystkich uczestników, żeby już teraz przysłali do nas klucze, będące symbolem ich otwartości, klucze do swoich serc. Z tych nadesłanych kluczy powstanie pomnik Otwartości Polskiej Młodzieży na Polach Lednickich. Czekamy na klucz od każdego!
Dodatkowo każdy uczestnik dostanie w tym roku skałę z namalowaną rybką. Ryba na skale jest symbolem Chrystusa, który powinien stać się fundamentem naszego życia.
Jednak rozdawane symbole to nie wszystko, Spotkanie będzie pełne ciekawych przeżyć.
Maria: Znak ryby, znany jest od początków chrześcijaństwa. Jaki cel mieliście w tworzeniu ryby, przez którą każdy uczestnik miał przejść?
Aleksandra Cieśla: Głównym punktem każdego Spotkania i istotą Lednicy jest Wybór Chrystusa, którego dokonujemy odmawiając wspólnie rotę Wyboru podczas Spotkania. Ale dokonujemy również tego Wyboru, gdy przechodzimy przez Bramę-Rybę symbolizującą Chrystusa.
Gdy powstawała koncepcja bramy, przez którą młodzież ma wejść w nowe tysiąclecie, jasne wydawało się, że musi mieć ona kształt Ryby- Chrystusa.
Maria: Spotkanie Ogólnopolskie jest raz na rok. Czy oprócz tego spotkania, macie coś do zaoferowania tym, którzy pragną z lednickimi przeżyciami trwać do kolejnego roku?
Aleksandra Cieśla: Staramy się by Lednica żyła cały rok i zapraszamy na sobotnie spotkania na Lednicy, podczas których wspólnie czytamy przemówienia Jana Pawła II, odmawiamy brewiarz i uczestniczymy we Mszy św.
Dodatkowo zapraszamy wszystkich na organizowane w lipcu nad Lednicą wakacje, podczas których wspólnie modlimy się, pracujemy, studiujemy, ale też bardzo ciekawie spędzamy czas podczas tańca, rozmów i różnych gier. Często właśnie podczas tych wakacji powstają pomysły dotyczące tematu i symboli Spotkania Lednickiego.
Mamy świadomość, że nie każdy może dojechać na Lednicę, na weekend, dlatego rozpoczęliśmy również cotygodniowe konferencje internetowe. Jest to propozycja wspólnego przygotowywania się do Spotkania, które odbywa się w pierwszą sobotę czerwca. Zapraszam na stronę www.lednica2000.pl tam znajdują się wszystkie informacje odnośnie tej i wszystkich innych naszych inicjatyw.
Maria: Każdego roku papież otacza was swym błogosławieństwem oraz przysyła orędzie, jeżeli tak można powiedzieć. Co w tym roku papież Benedykt XVI chce powiedzieć polskiej młodzieży?
Aleksandra Cieśla: Jan Paweł II zawsze chciał być z nami i przysyłał swoje przesłanie i błogosławieństwo, na papieże a często również w wersji video. Cieszymy się, że jego następca Benedykt XVI podtrzymuje tę tradycję i przysyła list do młodzieży.
Nie wiadomo jeszcze jakie słowa Benedykt XVI przyśle na tegoroczne Spotkanie, ale z pewnością wiemy, że Papież popiera naszą inicjatywę. Podczas pielgrzymki do Rzymu młodzieży organizującej Spotkania Lednickie, podczas audiencji ojciec Jan Góra, gdy poprosił Papieża o jedno słowo dla nas, usłyszał: ODWAGI. Dlatego z odwagą patrzymy w przyszłość i podejmujemy kolejne inicjatywy.
Maria: Czy oprócz młodzieży z Polski, przyjeżdżają grupy za granicy?
Aleksandra Cieśla: Od kilku lat Lednica ma wymiar również międzynarodowy, zapraszamy delegacje z całej Europy, aby uczestniczyły w tym Spotkaniu, wspólnie z nami Wybierały Chrystusa, a po powrocie do swojego kraju rozpowszechniały tę ideę. Mamy kontakt z bardzo silą grupą z Londynu, która w zeszłym roku pomogła nam przygotować tłumaczenie radiowe całego Spotkania na angielki, co znacznie ułatwiło komunikację.
Mamy nadzieję, że z roku na rok coraz więcej krajów będzie odpowiadało na nasze zaproszenie.
Maria: W jaki sposób należy zgłaszać uczestników na spotkanie w Lednicy? Czy też każdy może przyjechać bez wcześniejszego informowania? Jakie warunki muszą spełnić osoby niepełnoletnie?
Aleksandra Cieśla: Zachęcamy wszystkich do zgłaszania się przez formularz umieszony na naszej stronie internetowej, zarówno indywidualnie jak i całych grup http://www.lednica2000.pl/spotkania-lednickie/4-czerwca-2011/zgloszenia-uczestnikow. Te zgłoszenia znacznie ułatwiają nam pracę i pomagają przygotować Spotkanie, bo wiemy ilu osób możemy się spodziewać. Jednak nie wszystkie grupy się zgłaszają i na Spotkanie wpuszczamy również grupy, które się wcześniej nie zarejestrowały. Bardzo cieszymy się, że z roku na rok coraz więcej grup pamięta o tym, żeby zgłosić się wcześniej.
Osoby niepełnoletnie prosimy, żeby zabrały ze sobą zgodę od rodziców na wyjazd.
Maria: XXI wiek jest czasem integracji. Czy tak na Lednicę mogą przyjechać osoby niepełnosprawne?
Aleksandra Cieśla: Od samego początku staramy się umożliwić uczestnictwo również osobom niepełnosprawnym, dla których jest wydzielony specjalny sektor. Ważne jest jednak, aby takie osoby zgłosiły swój przyjazd wcześniej, aby zostały poinformowane w jaki sposób dostać się do tego sektora oraz abyśmy przygotowali odpowiednią ilość miejsca. Wszystkie informacje dla osób niepełnosprawnych wybierających się na Lednicę znajdują się na stronie http://niepelnosprawni.lednica2000.pl.
Maria: Są jeszcze osoby niezdecydowane. Co im Pani powie, aby wątpliwości znikły i przyjechały na Lednicę?
Aleksandra Cieśla: Zawsze są jakieś wątpliwości, tak samo zawsze są jakieś wahania i nigdy nie ma jednej, złotej metody, żeby wszystkich przekonać i zachęcić.
Mogę jedynie powiedzieć, że warto przyjechać na Lednicę, żeby się wspólnie z nami pomodlić poprzez tanieć, śpiew i podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu. Warto przyjechać, żeby nie żałować, że o minęło nas to wspaniałe wydarzenie!
Warto przyjechać, żeby zobaczyć jak skoczkowie spadochronowi ułożą się w powietrzu w kształt napisu JPII, bo zrobią to tylko dla nas 4 czerwca podczas XV Spotkania Młodych Lednica 2000.
Maria: Bóg zapłać za rozmowę.
SERWIS SANCTI
WSPIERA MEDIALNIE SPOTKANIE MŁODYCH LEDNICA2000