NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

List pasterski na Dzień Papieski 2009

papieżJan Paweł II pilnował, by solidarność stała się bezkrwawym sposobem zdobywania wolności, czyli troski o człowieka i jego prawa – czytamy w liście pasterskim Episkopatu z okazji przypadającego 11 października Dnia Papieskiego.

Biskupi zachęcają, by rozważając tegoroczne hasło „Jan Paweł II – Papież Wolności”, dziękować za Polaków, „którzy niezależnie od sytuacji i czasów uznali wolność za szczególną wartość, bez której naród normalnie żyć nie może”.

Przypominają, że Karol Wojtyła przeżył okres II wojny światowej i czas powojenny w wieku dojrzałym. Prowadził Kościół w trudnym okresie zmagań z systemem totalitarnym i służył mu, gdy Polska cieszyła się już wolnością polityczną. W przesłaniu z okazji 50. rocznicy zakończenia wojny w Europie Jan Paweł II dał wyraz temu, że „zakończenie wojny nie doprowadziło do zakończenia praktyk politycznych i ideologii, które ją zrodziły lub jej sprzyjały”.

Biskupi apelują, by przeżyć Dzień Papieski w duchu solidarności. W tym dniu będą zbierane ofiary na stypendia dla młodzieży z ubogich terenów Polski. „Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia podjęła opiekę nad przeszło dwoma tysiącami (2150) młodych, zdolnych Polaków, dźwigających razem ze swoimi rodzicami kłopoty materialne, będące w zdecydowanej większości konsekwencją minionego okresu państwa totalitarnego” – przypominają biskupi.

11 października to jednocześnie dzień kanonizacji abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, metropolity warszawskiego. Także tę postać przywołują w liście pasterskim biskupi, podkreślając, że należał on do najwybitniejszych Polaków XIX wieku i „pozostał symbolem walki o wolność, zawsze jako Pasterz”.

„Jak różny był czas, gdy troszczył się o wolność dla własnego narodu Jan Paweł II – Papież Wolności od tego, w którym żył Arcybiskup Feliński i jak różny jest nasz czas. Zawsze jednak tak samo rozumiemy wolność w oparciu o nauczanie Jezusa Chrystusa” – piszą biskupi.

Dzień Papieski to czas modlitwy o rychłe wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II i wydarzeń kulturalnych w całej Polsce. 10 października na Uniwersytecie Warszawskim tradycyjnie już odbędzie się międzynarodowe sympozjum na temat wolności w nauczaniu Jana Pawła II, a na Zamku Królewskim w Warszawie zostaną wręczone nagrody „Totus”. Z okazji 10. edycji nagrody specjalną statuetkę otrzyma kompozytor Wojciech Kilar. O godz. 20.00 TVP1 wyemituje orędzie Prymasa Polski kard. Józefa Glempa na Dzień Papieski 2009.

W niedzielę 11 października w kościele akademickim św. Anny w Warszawie zostanie odprawiona o godz. 18.00 Msza św. inaugurująca rok akademicki. Na placu przed kościołem odbędzie się też „Apel z Ojcem Świętym”, a o godz. 20.00 rozpocznie się koncert „Papież poeta – Na spotkanie wolności”.

Kalendarium wydarzeń Dnia Papieskiego w całym kraju można śledzić na stronie www.papiezwolnosci.pl

Zobacz także:
List pasterski na Dzień Papieski 2009 – dokument
Abp Tadeusz Gocłowski o haśle IX Dnia Papieskiego
Abp Tadeusz Gocłowski o haśle IX Dnia Papieskiego (w dniu ogłoszenia hasła 13.01)
Spot radiowy
Fotoreportaż

(md © Biuro Prasowe KEP 2009)

ŹRÓDŁO : 

BANER

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *