W tym szczególnym dniu parafię tę zaszczycili swoją obecnością księża biskupi Jan Sobiło i Stanisław Szyrokoradiuk.
Licznie zgromadzeni wierni wraz z duchowieństwem, tradycyjnie już, przeszli w uroczystej procesji z kaplicy przy ul. Komsomolskiej w kierunku kościoła znajdującego się przy głównej arterii miasta – ulicy Karla Marksa.
Przed Eucharystią odbyła się konferencja prasowa z udziałem księży biskupów, Konsula generalnego RP w Charkowie, Jana Granata, głównego architekta projektu i licznie zgromadzonych dziennikarzy, podczas której przedstawiono plany i perspektywy odbudowy kościoła.
Brat Kazimierz odczytał zgromadzonym dokument mówiący o rozpoczęciu odbudowy kościoła, który został podpisany przez zgromadzonych księży biskupów, br. Grzegorza Romanowicza OFMCap – ministra wiceprowincjalnego, konsula – Jana Granata i br. Zbigniewa Sawczuka.
Przed odsłonięciem i poświęceniem pomnika O. Pio z Pietrelciny – kapucyna i stygmatyka, głos zabrał br. Tomasz Duszyc członek zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Grup Modlitewnych Świętego O. Pio z San Giovanni Rotondo z Włoch. Między innymi wstawiennictwu o. Pio polecany był, zakończony niedawno sukcesem, proces odzyskania przez katolicką wspólnotę budynku kościoła. Teraz jest on również głównym patronem odbudowy świątyni.
Uroczystej Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczyli biskupi Jan Sobiło i Stanisław Szyrokoradiuk. Współkoncelebransem był br. Grzegorz Romanowicz, delegat Ministra Generalnego Braci Mniejszych Kapucynów z Rzymu. Uroczystą homilię wygłosił ks. bp Stanisław Szyrokoradiuk, w której zwrócił szczególną uwagę słuchaczy na rolę św. Józefa w historii zbawienia.
Wśród przybyłych gości byli m.in.: bracia kapucyni z różnych klasztorów na Ukrainie, siostry zakonne oraz wiele osób świeckich, reprezentujących parafię. W uroczystości brali również udział wierni z kościoła prawosławnego. Warto dodać, że przybył także pastor z Kościoła Luterańskiego w Dniepropietrowsku – Sergiej Maszewski.
Uroczystość uświetnił swoją obecnością wspomniany już konsul generalny RP w Charkowie z pracownikami konsulatu, a także przedstawiciele organizacji polonijnych.
Podczas Mszy świętej na ręce ministra wiceprowincjalnego br. Grzegorza Romanowicza śluby wieczyste złożył miejscowy parafianin – br. Władysław Gmyrko. Obrzęd ten poprzedziło odśpiewanie Litanii do wszystkich świętych. Brat Władysław ślubował Bogu czystość, ubóstwo i posłuszeństwo do końca życia. Po zakończonej Eucharystii podziękował Bogu i swoim rodzicom za dar życia i powołania. Wyraził wdzięczność braciom kapucynom za przyjęcie go do wspólnoty braterskiej i wszystkim zgromadzonym wiernym za wspólną modlitwę.
Następnie życzenia złożyli mu przedstawiciele wspólnot parafialnych.
Choć tego dnia pogoda nie rozpieszczała zgromadzonych – temperatura zdecydowanie podkreślała, iż był to ostatni weekend kalendarzowej zimy, za to w sercach wiernych panowała gorąca radość i wdzięczność Bogu za możliwość przeżywania święta parafii w odzyskanym budynku kościoła, za dar powołania br. Władysława i przede wszystkim za wspólnotę modlitwy, która jednoczyła wszystkich tego dnia.