Centralnym punktem dnia była Eucharystia, której przewodniczył wikariusz Prowincji Warszawskiej OO. Franciszkanów o. Wiesław Pyzio. W homilii ojciec wikariusz zwrócił uwagę na problem wolności, jako pięknego daru, stanowiącego o człowieczeństwie, ale jednocześnie zobowiązującego. Przypomniał, że wolność związana jest z odpowiedzialnością wyboru hierarchii wartości. Ojciec Wiesław przestrzegł zebranych, że każdy wybór pociąga za sobą konsekwencje, bowiem człowiek staje się tym co adoruje, co jest dla niego najważniejsze. Jednocześnie za św. Augustynem podkreślił, że niespokojne jest serce człowieka dopóki nie spocznie w Bogu. Odtrącając Chrystusa i stawiając dobra świata doczesnego na pierwszym miejscu człowiek nieświadomie popada w niewolę. Tylko Jezus może dać prawdziwą wolność. Ojciec Wiesław postawił młodzieży za wzór św. Franciszka, który wezwany przez Boga, pokornie oddał Mu całe swoje życie.
Akcentem nawiązującym do patrona dnia dzisiejszego były dwie korony, które młodzież przyniosła w procesji z darami. Biała i czerwona korona, które św. Maksymilian otrzymał od Maryi jako znak życia w czystości i śmierci męczeńskiej. Symbolizowały one dar czystych serc oraz gotowości wyrzeczeń młodzieży zebranej w Niepokalanowie.
Popołudniowy czas uczestnicy Max Festiwalu rozpoczęli wspólną Koronką do Miłosierdzia Bożego. Następnie wysłuchali konferencji pani Marii Bienkiewicz z Fundacji „Nazaret”. Podzieliła się z uczestnikami Max Festiwalu swoimi doświadczeniami walki o obronę dzieci nienarodzonych. Pani Maria przekazała wstrząsające informacje o skali problemu związanego z usuwaniem ciąży, a jednocześnie opowiedziała o przedsięwzięciach, które podejmuje m. in. o organizacji pogrzebów dla dzieci nienarodzonych. Z wielką stanowczością podkreślała, że każde poczęte dziecko czuje, może przeżywać ból i strach. Apelowała do zebranej młodzieży, by doceniała życie jako piękny dar. Zachęcała również do modlitwy za dzieci nienarodzone i wszystkich, którzy walczą w ich obronie.
Wieczorem młodzież zgromadziła się na koncercie ewangelizacyjnym, w trakcie którego kilka osób podzieliło się swoim doświadczeniem łaski uwolnienia z duchowości toksycznych. Wypada nadmienić, że w trakcie Max Festiwalu uczestnicy mają okazję porozmawiać z ekspertami w tej dziedzinie w namiocie „informacji o sektach”.
Dzień zakończył się nabożeństwem o przebaczeniu. Jest ono trudnym procesem wprowadzenia harmonii w relacje między skrzywdzonym, a krzywdzicielem. Atmosfera głębokiej modlitwy i skupienia wskazywała na wewnętrzne zaangażowanie. Młodzież podjęła próbę zmierzenia się z własną, nierzadko trudną przeszłością, chcąc wybaczyć sobie błędy i doznane od innych zranienia.
o. Piotr Żurkiewicz
Katarzyna Pawlak
OFICJALNY PATRONAT MEDIALNY – SANCTI – KATOLICKI PORTAL EWANGELIZACYJNY