NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

Max Festiwal – DZIEŃ IV

25 sierpnia tj. 4 dzień  Max Festiwalu rozpoczął się jak zwykle przed Najświętszym Sakramentem w kaplicy św. Maksymiliana Marii Kolbe, modlitwą  brewiarzową. Po niej młodzież zgromadziła się na Eucharystii w Bazylice niepokalanowskiej. Porannej Mszy przewodniczył o. Rajmund Marszałkowski – misjonarz z Afryki, założyciel jednej z pierwszych placówek misyjnych w Kenii. Na początku liturgii została poświęcona woda i sól, które mają za zadanie chronić przed złem oraz strzec wiary. Te symbole nawiązywały do homilii, podczas której ojciec Rajmund podjął temat świadectwa. Przekonywał młodzież, że nie trzeba wyjeżdżać, by zostać misjonarzem. Zadaniem młodych jest ewangelizacja najbliższego środowiska. Jednocześnie ojciec misjonarz udzielił wskazówek w jaki sposób to czynić. Zapewniał zebranych, że prawdziwi misjonarze nie potrzebują żadnych instrukcji, a jedynie muszą zakochać się w Jezusie. Dzieląc się swoimi spostrzeżeniami z Afryki porównał serce człowieka bez Jezusa do pustyni. Jednakże wystarczy deszcz, by jałowe pustkowie zamieniło się w oazę. Chrystus jest dla serca człowieka ożywczą wodą. Spotkanie Go niesie pragnienie dzielenia się tym radosnym doświadczeniem z innymi ludźmi. Ojciec Rajmund nawiązując do patronów dnia dzisiejszego (Wszystkich Świętych Zakonu Serafickiego), przywoływał wielu świętych, którzy pociągali do Jezusa tłumy przez piękne i pobożne życie. Zachęcał uczestników Max Festiwalu, by na ich wzór powierzyli się Chrystusowi i zostali misjonarzami. Kończąc homilię przypomniał młodym słowa papieża Pawła VI, że dzisiejszy świat nie potrzebuje nauczycieli, a świadków. W odpowiedzi na zachętę ojca Rajmunda, uczestnicy Max Festiwalu przynieśli w procesji z darami globus i pamiątkę z misji, jako symbol miłości bliźniego i gotowości niesienia Jezusa ludziom na całym świecie.


Temat ewangelizacji młodzież kontynuowała na spotkaniach w grupach. Zastanawiając się nad hasłem: „zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną” rozważała życie św. Maksymiliana Marii Kolbe i jego drogę do świętości. Uczestnicy Max Festiwalu zwracali uwagę na wielkie zawierzenie św. Maksymiliana Bogu oraz gotowość do poniesienia największej ofiary z życia w imię swoich przekonań. Zastanawiali się co dla nich ma największą wartość. Rozważając ufność św. Maksymiliana Maryi, młodzież szukała odpowiedzi na pytanie kim dla nich jest Matka Boża i jakie zajmuje miejsce w ich życiu. Dyskutowali również na temat znaczenia miłości i jej twórczej siły. Stawiali Św. Maksymiliana jako wzór osoby, która potrafiła odrzucić niszczącą nienawiść, a kierując się w życiu miłością do bliźniego, budować boże dzieło. Maksymilian Kolbe to także ten, który pokazuje, że siła jest we wspólnocie. Działając razem tworzy się piękne, wielkie i trwałe rzeczy, czego najlepszym dowodem może być założony przez Maksymiliana Kolbe Niepokalanów i dzieło Rycerstwo Niepokalanej.        

Popołudniowy czas uczestnicy Max Festiwalu rozpoczęli wspólną modlitwą, wypraszając Bożego miłosierdzia dla całego świata. Zaraz po Koronce do Miłosierdzia Bożego młodzież wysłuchała konferencji pana Roberta Tekieli na temat zniewoleń. Pan Robert opowiedział kilkanaście historii osób, które często w nieświadomy sposób, doświadczyły kontaktów z siłami zła. Przestrzegał zebranych przed bezrefleksyjnym poddawaniem się modom współczesnego świata. Wróżki, homeopatia, bioenergoterapia, karty tarota, joga, muzyka reggae, sekty, pierścień atlantów – to tylko niektóre z rzeczy, akceptowane i proponowane przez dzisiejszy świat, a prowadzące do zniewolenia człowieka. Na koniec konferencji pan Robert podzielił się również historią swojego życia oraz osobistym doświadczeniem spotkania Jezusa i nawrócenia. Podkreślał, że Chrystus jest silniejszy od wszelkich demonów i zachęcał młodzież do oddania swojego życia pod Jego kierownictwo. Warto nadmienić, że pan Tekieli był obecny na Max Festiwalu, współprowadząc namiot „informacji o sektach”. Bardzo wiele młodych osób skorzystało z okazji, by porozmawiać na temat zagrożeń współczesnego świata.

Po uroczystych Nieszporach uczestnicy Max Festiwalu spotkali się na Pogodnym Wieczorze. Poprzez wspólny taniec, śpiew i zabawę młodzież dzieliła się  radością spotkania z drugim człowiekiem. Wieczór uświetniły pokazy rycerskie Bractwa z Gniewa. Punktem kulminacyjnym spotkania był wielki, pyszny tort urodzinowy upieczony specjalnie z okazji 800 – lecia istnienia Zakonu Ojców Franciszkanów.

Po wspólnej zabawie nastąpił czas wspólnej modlitwy. Rozpoczęło go nabożeństwo expijacyjne. Ojciec Grzegorz Maria Szymanik – asystent prowincjalny ds. Rycerstwa Niepokalanej w Prowincji Warszawskiej, przekonywał uczestników Max Festiwalu o znaczeniu pokuty w życiu człowieka. Podkreślał również wielką miłość Boga Ojca, która objawiła się poprzez śmierć i zmartwychwstanie Jego Jednorodzonego Syna. Jednocześnie zaznaczył, że człowiek często nie docenia ofiary Chrystusa.  Przed Najświętszym Sakramentem młodzież, prowadząc rachunek sumienia wg 10 przykazań, prosiła Boga o wybaczenie grzechów. Pięknym symbolem pokutnym w czasie nabożeństwa, była postawa leżenia krzyżem braci zakonnych. Na koniec każdy z zebranych miał możliwość powiedzieć świadectwo i podzielić się swoimi doświadczeniami z 4 dni Max Festiwalu.   

Punktualnie o północy (w uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej) rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył o. Robert Maria Twardokus – duszpasterz młodzieżowego Rycerstwa Niepokalanej z Lęborka. W czasie homilii ojciec Robert przyrównał Max Festiwal do Kany Galilejskiej. Zwrócił uwagę, że w obu tych miejscach był Jezus, uczniowie oraz Maryja. Nawiązując do uroczystości, podkreślił znaczenie Niepokalanej w życiu każdego człowieka. Nakłaniał młodzież do zawierzenia Maryi. Pięknym wyrazem oddania się Matce Bożej było przyjęcie około 30 nowych członków do Rycerstwa Niepokalanej.  

Jutrzejszy dzień  (tj. 26 sierpnia) jest ostatnim dniem Max Festiwalu. Uroczysta jutrznia zakończy się rozesłaniem uczestników 1 Max Festiwalu do miejsc zamieszkania.

Katarzyna Pawlak

Biuro Prasowe MAX FESTIWAL 

OFICJALNY PATRONAT MEDIALNYSANCTIKATOLICKI PORTAL EWANGELIZACYJNY

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *