Modlitwa za Erytreę


Smutna rocznica dla chrześcijan

Przed 10 laty rząd Erytrei zaczął oficjalnie prześladować tysiące chrześcijan. Ściga ich bezwzględnie do dziś, łamie ich prawa, niszczy godność ludzką, nie przestrzega prawa międzynarodowego.

Od 12 maja 2002 r. legalne są tylko: islam oraz trzy Kościoły chrześcijańskie: Erytrejski Kościół prawosławny, Kościół katolicki oraz Kościół luterański. Od tego momentu państwo oficjalnie i formalnie atakuje i prześladuje wszystkie pozostałe wspólnoty i Kościoły domowe. Zakazuje spotkań modlitewnych w domach prywatnych, studiowania Słowa Bożego, głoszenia Ewangelii. Chrześcijanie są inwigilowani, śledzeni, przeszukiwani, zastraszani, nękani i gnębieni. Schwytani chrześcijanie są osadzani w celach wojskowych więzień oraz w upychani w kontenerach okrętowych. Wielu z nich umiera z wycieńczenia. Open Doors szacuje, że nawet do 1000 chrześcijan zostało w ciągu tych lat aresztowanych, w tym wielu pastorów, duchownych prawosławnych i katolickich, ponieważ „legalność” trzech wymienionych Kościołów nie oznacza, że nie są one atakowane. Przeciwnie. Patriarcha Kościoła prawosławnego przebywa w areszcie domowym, klerycy są zmuszani do odbywania służby wojskowej, chrześcijanie tych konfesji są poddawani presji, a kościoły zamykane.

Tortury, śmierć w celach, nacisk i przymus, by chrześcijanie wyrzekli się Chrystusa to codzienność wszystkich wyznawców Jezusa.

Bądźmy z nimi w ich cierpieniu. Nie zapominajmy o nich.

Wzmocnijmy erytrejskich chrześcijan modlitwą!

Stańcie z nami po ich stronie.

Dziękujemy wszystkim za wsparcie ciemiężonego Kościoła w Erytreii.

——————————————–

Modlitwa za chrześcijan z Erytrei

W stolicy Erytrei, Asmarze, policja zatrzymała grupę 24 chrześcijan, którzy zebrali się w prywatnym domu, aby się wspólnie pomodlić. Ci „przestępcy” zostali aresztowani. To była ich jedyna „wina”, ich „przestępstwo”. Były to kobiety i mężczyźni, przeważnie studenci Uniwersytetu Mai-Nefhi. Dla państwa, nie byli legalni, nie byli uznani przez władze, chociaż są pełnoprawnymi obywatelami Erytrei. Do dziś los tych ludzi nie jest nam znany.

Ta wiadomość nie jest jakimś wyjątkiem, jakimś epizodem w tym kraju Afryki Wschodniej. Na podstawie restrykcyjnego prawa antyreligijnego wprowadzonego w maju 2002 r. wszystkie wspólnoty chrześcijańskie oprócz czterech państwowych religii, są uznane za organizacje przestępcze.

Ich członkowie muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami, jak aresztowanie, więzienie, tortury, separacja, notoryczne pobicia, brak kontaktu z najbliższymi, brak dostępu do Słowa Bożego.

Dlatego prosimy- Módlcie się za chrześcijan z Erytrei!

Poniższe prośby modlitewne, będą pomocne w modlitwie za chrześcijan z Erytrei.

• Módlmy się za chrześcijan z Kościołów domowych, aby znaleźli swoją duchową ojczyznę i mogli wyznawać Chrystusa zgodnie ze swoim wolnym sumieniem. Niech nabiorą sił, wytrzymają presję.
• „Czuję miłość i opiekę naszego Pana, każdego dnia”, powiedział jeden z erytrejskich chrześcijan. Módlmy się, aby uciskani chrześcijanie wzmocnili się i oddali w pełni Bożej opiece. Niech Mu zaufają.
• Módlmy się, aby chrześcijanie pomimo wielu trudności, zawsze znajdowali drogę i mogli się spotykać ze sobą w wolności.

 

Ciężkie czasy dla pastorów

• Sytuacja chrześcijan w tym kraju wciąż się pogarsza. Chrześcijanie są aresztowani, inni zwalniani z więzień. Takie stałe napięcie ma ich zastraszyć, by żyli w napięciu. To jest terror.
• Módlmy się o odwagę, wytrwałość, stałość w wierze wobec zagrożenia. Aby chrześcijanie odważnie świadczyli o Chrystusie i przekazywali swoją wiarę kolejnym osobom.

W szczególnie trudnym położeniu są rodziny liderów wspólnot. Kiedy ci są aresztowani, rodziny przeżywają traumę. Każdy kto się za nimi wstawia naraża się na poważne problemy. Rząd erytrejski obserwuje wszystkich bardzo uważnie. Uniknięcie aresztowania w takich warunkach, jest w tym kraju bardzo trudne. Jednak z pomocą Bożą wszystkie rzeczy są nad wyraz łatwe.

• Niech Bóg przesłoni oczy prześladowcom, aby liderzy wspólnot i Kościołów nie zostali odkryci, aby dalej mogli sprawować służbę wśród wiernych.
• Módlmy się za uznane Kościoły, na które również wywierana jest presja.
• Niech Pan wzmacnia również przyszłych liderów chrześcijańskich, aby mogli sprawować swoją służbę i rozwijać swoje powołanie.
• Módlmy się za nowe pokolenie chrześcijan. Aby w wyniku prześladowań i ucisku nie opuścili kraju, ale budowali w pokoju i miłości sprawiedliwy lad społeczny w Erytrei.
• Módlmy się o mądrość chrześcijan w kraju, aby potrafili prowadzić i kierować wspólnotę w czasie, gdy ich duchowni i pastorzy przebywają w więzieniu.

• Módlmy się o mądrość dla duchownych i pastorów, w ich przewodnictwie wspólnotom i Kościołom.

 

Jedność w wierze

Brutalne prześladowanie chrześcijan, zarówno zarejestrowanych, jak i niezarejestrowanych wspólnot i Kościołów, sprawia, paradoksalnie, że dochodzi do zbliżenia chrześcijan wszystkich denominacji. Katolicy, protestanci i prawosławni zbierają się razem, modlą się wspólnie, zastanawiają się jakie wspólne działania mogą przedsięwziąć, aby oprzeć się uciskowi i przetrwać. Razem mogą więcej. Umacniają się, doradzają sobie, pomagają.

• Dziękujmy Panu, że istnieje otwartość i gotowość do współpracy między wszystkimi denominacjami w Erytrei. Niech będzie ona jeszcze większa. Niech wszyscy chrześcijanie brzemiona jednych drugich niosą. Niech dojdzie do jedności w wierze. Niech Kościół będzie silny.
• Módlmy się, aby rosła jedność wśród chrześcijan. Aby służyli sobie z radością i mocą, aby byli dla siebie podporą w czasie ucisku i próby.

• Módlmy się, aby zaniknęły wszelkie kłótnie i spory, nieufność i strach. Niech pokój i jedność zapanuje w sercach wszystkich chrześcijan, niezależnie od denominacji.

 

Więźniowie, torturowani, przesłuchiwani

Wielu chrześcijan jest przetrzymywanych przez długie miesiące, a niektórzy nawet przez lata, w aresztach i więzieniach bez oficjalnego oskarżenia, bez wyroków sądowych. Według danych Open Doors, 1000 chrześcijan przebywa obecnie w więzieniach, kontenerach okrętowych, w wojskowych więzieniach. Bez jedzenia, bez picia, w upale i zimnie, bez opieki lekarskiej, bez lekarstw, w brudzie, skandalicznych warunkach egzystencjalnych. A wszystko dlatego, że wierzą w Jezusa. Z powodu Jezusa i Jego nauki. Wciąż, dzień dzień, noc w noc, więźniowie są bici, torturowani, upokarzani, codziennie zmuszani do wyrzeczenia się swojej wiary w Chrystusa. Tylko wtedy mogą liczyć na wolność. POKUSA jest zatem duża.

• Módlmy się, uwięzieni, w swoich trudach i próbach odczuwali bliskość i opiekę Boga. Niech Duch Święty ich leczy i wspiera. Niech ich nadzieja i wiara nie umierają. Niech Pan nie wypuści ich ze swej dłoni.
• Niektórzy z uwięzionych chrześcijan są przetrzymywani w okrętowych kontenerach. To najgorsza forma udręki. Módlmy się o zakończenie trwania tej szczególnie brutalnej tortury.
• Wielu z członków rodzin chrześcijańskich żyje w rozłące od miesięcy, a nawet lat. Nie wiedzą, co się dzieje z uwięzionymi ojcami, matkami, dziećmi, krewnymi. Módlmy się, aby Pan stanął po stronie uciskanych i biednych rodzin.

• Prośmy Boga, aby zesłał na swoich wiernych miłość.

 


Modlitwa za rząd

• Dziękujmy Panu, za obecność chrześcijan w Erytrei. Módlmy się o zmianę nastawienia prezydenta do chrześcijan i chrześcijaństwa.
• Módlmy się za rząd Erytrei, aby zaniechał wrogiego kursu przeciwko chrześcijanom, aby nie postrzegał ich jako wrogów.
• Erytrejscy chrześcijanie kochają swój kraj. Kochają swoich współobywateli. Chcą być aktywni i budować swój naród i państwo. Módlmy się, aby mogli się realizować w Erytrei jako pełnoprawni obywatele.
• Módlmy się o gospodarczy rozwój tego biednego kraju, aby nie zabrakło chleba dla nikogo, przede wszystkim dla chrześcijan.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *