Nowy biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej

24 marca 2012 roku Nuncjatura Apostolska w Warszawie podała do wiadomości, że Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. prałata dr hab. Wiesława Śmigla, profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, biskupem pomocniczym dla Diecezji Pelplińskiej. Za tę decyzję jestem Ojcu Świętemu ogromnie wdzięczny, bo będę miał w Księdzu Biskupie Wiesławie tak bardzo potrzebne wsparcie na ostatnie lata mojej posługi pasterskiej.

Ks. Biskup Nominat Wiesław Śmigiel pochodzi z parafii Gruczno. Urodził się 3 stycznia 1969 roku. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie i w roku 1994 przyjął z moich rąk święcenia prezbiteratu. Po przyjęciu święceń został wikariuszem u Świętej Trójcy w Kościerzynie, po czym w latach 1996-98 był moim kapelanem i sekretarzem. Dalsze lata swojego kapłaństwa, aż do teraz, związał z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.

Tak się pięknie złożyło, że ks. Wiesławowi Śmiglowi udzieliłem wszystkich posług i święceń. Mam być teraz także jego konsekratorem. Uroczystość konsekracji biskupiej naszego nowego Pasterza odbędzie się w Bazylice katedralnej w Pelplinie 21 kwietnia 2012 r. o godz. 11.

Ks. Biskup Śmigiel jest specjalistą w zakresie teologii pastoralnej. Z wielkim powodzeniem podjął po ukończeniu studiów na KULu pracę naukowo-dydaktyczną. Jest także profesorem naszego Seminarium Duchownego. Znany jest z wielu publikacji naukowych i publicystycznych. Ceniony jest jako konferencjonistą i rekolekcjonistą.

Myśl przewodnią dla swojej posługi biskupiej Omnibus omnia factus, Stawszy się wszystkim dla wszystkich Ks. Biskup-Nominat zaczerpnął od św. Pawła z 1 Kor 9,22.

Módlmy się serdecznie w tych dniach, o moc Ducha Świętego dla księdza Biskupa Wiesława, ażeby sprostał zadaniom, jakie Pan Bóg przed nim stawia. Ad multom faustosque annos.


Pelplin, 24 marca 2012
L.dz. 189/12/K.Ord.
+ Jan Bernard Szlaga
Biskup Pelpliński

Po raz pierwszy od momentu utworzenia w 1992 roku diecezji pelplińskiej w tamtejszej katedrze będzie miał miejsce obrzęd święceń biskupich. W najbliższą sobotę, 21 kwietnia, w bazylice katedralnej przyjmie je z rąk ordynariusza ks. prał. Wiesław Śmigiel, nowy biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej.

Głównym szafarzem święceń był biskup pelpliński Jan Szlaga. Współkonsekratorami zaś metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź i abp Henryk Muszyński, prymas Polski senior. Uroczystość konsekracji rozpoczęły się w bazylice katedralnej w Pelplinie o godz. 11.00.

24 marca 2012 r. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. prałata dr. hab. Wiesława Śmigla, profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej ze stolicą tytularną Beatia. Jako dewizę biskupiego posługiwania nominat wybrał słowa „Omnibus omnia factus”. Jest ono nawiązaniem do słów św. Pawła: „Stałem się wszystkim dla wszystkich, żeby uratować choć niektórych. Wszystko zaś czynię dla Ewangelii, by mieć w niej swój udział” (1 Kor 9, 22-23). W dekrecie nominacyjnym Ojciec Święty polecał ks. prał. Śmiglowi, „aby Biskupa Diecezji Pelplińskiej, wzbogaconej dziedzictwem Kościoła Chełmińskiego, w pasterskiej służbie dzielnie wspierał, a stawszy się wszystkim dla wszystkich ukazał apostolski zapał wobec wiernych tej umiłowanej wspólnoty, za przyczyną Najświętszej Maryi Panny”.


W herbie biskupim nominat zamieścił na tarczy herbu miecz – symbolizuje on słowo Boże (które jest skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny), a jednocześnie męstwo i gotowość do obrony wiary. Mur jest nawiązaniem do Kościoła, który jest zbudowany z żywych kamieni. Wyraża również systematyczną i ofiarną pracę dla budowania Kościoła. Nad wszystkim góruje krzyż, który jest znakiem zbawienia i orientuje wszelkie inne działania.
Biskup nominat Wiesław Śmigiel urodził się 3 stycznia 1969 roku w Świeciu. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie i w roku 1994 przyjął święcenia prezbiteratu z rąk bp. Jana Szlagi. Po przyjęciu święceń został wikariuszem u Świętej Trójcy w Kościerzynie, po czym w latach 1996-1998 był kapelanem i sekretarzem biskupa diecezjalnego. Dalsze lata swojego kapłaństwa związał z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Od 2001 roku był asystentem, a od 2006 adiunktem przy Katedrze Teologii Pastoralnej Ogólnej Instytutu Teologii Pastoralnej i Katechetyki. 1 stycznia 2011 roku ks. dr hab. Wiesław Śmigiel został kierownikiem Katedry Teologii Pastoralnej Szczegółowej KUL. Był konsultorem Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Jest członkiem Towarzystwa Naukowego KUL, Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Naukowego w Toruniu oraz Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów.


Zobacz także:

Informacje na stronie diecezji pelplińskiej

(diec. pelplińska/md © Biuro Prasowe KEP 2012)

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *