Kim są Organizatorzy?
Organizatorem VIII Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady wiedzy o św. Maksymilianie są Kurie Prowincjalne Ojców Franciszkanów z siedzibami w Warszawie, w Gdańsku i w Krakowie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Parafia Ojców Franciszkanów pw. św. Maksymiliana w Siedlcach. Na czele Olimpiady stoi Komitet Organizacyjny z siedzibą w klasztorze Ojców Franciszkanów w Siedlcach.
Kto może wziąć udział w Olimpiadzie.
Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada, to dzieło, które w obecnym roku szkolnym 2013/14 startuje po raz ósmy. Do udziału w Olimpiadzie zaproszeni są uczniowie szkół podstawowych, dla których organizowany jest konkurs plastyczny oraz uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, dla których olimpiada przybiera formę teoretyczną.
Na czym będzie polegać część plastyczna?
Uczniowie szkół podstawowych, chcący wziąć udział w olimpiadzie, będą mieli za zadanie wykonanie pracy plastycznej na określony temat, który w tym roku brzmi: Św. Maksymilian w Grodnie. Regulamin Olimpiady zawiera fragment tekstu opisujący to wydarzenie. Dziecko razem z opiekunem wybiera wątek, który chce zaprezentować. Technika wykonania pracy jest dowolna, ważne jednak, by praca była wykonana samodzielnie i na temat. Na odwrocie każdej pracy powinna być przyklejona informacja według wzoru umieszczonego w regulaminie. Ilość nadsyłanych prac jest ograniczona. Z klas 0-III oraz IV-VI mogą być nadesłane po trzy prace. Czyli z każdej szkoły podstawowej oczekujemy maksymalnie sześciu prac.
Termin nadsyłania prac upływa 18 października 2013 r. Natomiast ogłoszenie wyników odbędzie się 12 listopada 2013 r. na internetowej stronie olimpiady www.olimpiada.franciszkanie.pl
Jakie źródła przewidziane są do części teoretycznej i ile etapów ma Olimpiada?
Materiały do części teoretycznej, w której biorą udział gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych nie są bardzo rozległe gdyż nie chodzi nam o to, by młodzież zaznajomić od razu z całością wiedzy o św. Maksymilianie. Chcemy raczej by młodzi trochę o nim poczytali, poznali jego sposób myślenia, świat wartości, sposób w jaki podchodził do problemów, jak je rozwiązywał, jak się modlił i zawierzył Niepokalanej.
Dla szkół gimnazjalnych lekturą na ten rok jest książka „Ojciec Kolbe” Marii Kączkowskiej (wydanie VI, rok 2009) oraz Ewangelia wg św. Mateusza, bez wstępu i przypisów (Biblia Tysiąclecia wydanie V).
Dla szkół ponadgimnazjalnych, lekturą na ten rok jest książka o. Alberta Wojtczaka pt. „Ojciec Maksymiliam Maria Kolbe”. Drugą częścią materiału, tak jak w przypadku szkół gimnazjalnych jest Ewangelia wg św. Mateusza, bez wstępu i przypisów (Biblia Tysiąclecia wydanie V).
Zainteresowani, doczytają w regulaminie, że nie obowiązuje od razu cały materiał. Jego ilość jest stopniowana w zależności od etapu Olimpiady, która zostanie przeprowadzona w trzech etapach:
1. Etap szkolny
2. Etap diecezjalny
3. Finał
Jakie nagrody są przewidziane?
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, jakie będą w tym roku, to niespodzianka. W poprzedniej edycji nagrodami były laptopy, i aparaty fotograficzne. Jest o co walczyć, w tym roku nagrody na pewno nie będą gorsze. Laureaci Olimpiady ze szkół ponadgimnazjalnych otrzymają indeksy na wydział teologiczny UKSW – kierunki: teologia, dziennikarstwo, religioznawstwo w najbliższych trzech latach.
Wszelkie potrzebne informacje można znaleźć na stronie internetowej olimpiady www.olimpiada.franciszkanie.pl






