NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

Otwarcie trumny bł. Stanisława Kazimierczyka CRL

Bł. Stanisław KazimierczykOtwarcie trumny bł. Stanisława Kazimierczyka CRL – niecodzienne wydarzenie u Kanoników Regularnych w Krakowie.

26 października 2009 roku o godzinie 09:00 w bazylice Bożego Ciała w Krakowie nastąpi uroczyste otwarcie trumny bł. Stanisława Kazimierczyka – Kanonika Regularnego Laterańskiego (1433-1489). Na kilka miesięcy przed spodziewaną kanonizacją zostanie dokonany podział doczesnych szczątków Stanisława Kazimierczyka, aby umiejscowić je w relikwiarzach.

   

 Stanisław    W historii kultu bł. Stanisława otwarcie trumny następowało co najmniej dwa razy. Pierwszy raz w 1780 roku ceremonii otwarcia trumny przewodniczył miejscowy sufragan ks. bp Józef Olechowski w otoczeniu zebranego duchowieństwa i wiernych. Wiadomo, ze sporządzonego wówczas protokołu, że po wyjęciu kilku kostek do relikwiarzy, doczesne szczątki złożono w specjalnej cynowej trumience i urzędowo zamknięto, a następnie złożono w ozdobną, drewnianą, pozłacaną trumnę.

     Kolejne otwarcie nastąpiło 133 lata później. W 1913 roku ceremonii przewodniczył ks. bp Adam Stefan Sapieha. Kronikarz klasztoru Kanoników Regularnych zanotował:

     Po południu, o godzinie 4-tej przybył do naszego kościoła Książe Biskup w towarzystwie ks. Dziekana Jana Krupińskiego i Notariusza konsystorza ks. B. Niemczewskiego celem otwarcia trumny bł. Stanisława Kazimierczyka. Po otworzeniu drewnianej trumny zewnątrz posrebrzanej i wyzłoconej, znaleziono w niej sporą skrzynkę cynową podłużną wiekiem półkolistym nakrytą, zalutowaną. Po odlutowaniu, wydobyto z niej podłużną trumienkę modrzewiową, nakrytą jedwabną, białą materyą i obwiązanym jedwabnym sznurkiem, opatrzonym Kościółdwiema pieczęciami, jedna z herbem Sołtyka, druga Kanonii Bożego Ciała. Książe biskup przeciął sznurki i oczom obecnych ukazały się przez 133 lata przez nikogo nie widziane czaszka i prawie wszystkie kości Sługi Bożego. Wskazywały one na wzrost wysoki, czaszka dobrze rozwinięta ma w  górnej szczęce doskonale zachowane zęby trzonowe. Po odłączeniu kilku kości, z których jedną Kanonicy Regularni, a inne Ks. Biskup wziął na przechowanie, złożono szczątki na powrót do trumny wraz z protokołem na pergaminie spisanym w języku łacińskim, a podpisanym przez Księcia Sapiehę i wspomnianych wyżej uczestników tej pamiętnej uroczystości. 

     Kanonicy Regularni Laterańscy serdecznie zapraszają wszystkich wiernych na trzecią w historii uroczystość podziału relikwii bł. Stanisława Kazimierczyka do bazyliki Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu.

 

Ks. Jarosław Klimczyk CRL

Odpowiedzialny za peregrynację relikwii bł. Stanisława

w Polskiej Prowincji Kanoników Regularnych

 

PEREGRYNACJA RELIKWII 
BŁ. STANISŁAWA KAZIMIERCZYKA CRL  
W ROKU KAPŁAŃSKIM


 

W duchowości chrześcijańskiej istnieje prastara tradycja pielgrzymowania do miejsc świętych lub do grobów świętych przodków. Ludzie spragnieni mocy z nieba podejmują trud dotarcia tam, gdzie łaska Boża w szczególnej obfitości rozlewa się na wierzących. Nie wszyscy jednak mogą tam dotrzeć. Dlatego w historii Kościoła jesteśmy świadkami peregrynacji relikwii, czyli nadzwyczajnej pielgrzymki, w czasie której to nie ludzie zmierzają ku świętości, ale sama świętość przychodzi do ludzi. Potrzebują tej pielgrzymki szczególnie ludzie chorzy i cierpiący, przykuci do łóżek, uzależnieni, spętani jarzmem grzechu, a także Ci wszyscy, którym szara codzienność uśpiła ich pragnienia szczęścia i tęsknoty za Bogiem.
 Dlatego też, z myślą o tych najbiedniejszych duchowo i materialnie wyruszamy w kilkumiesięczną pielgrzymkę z relikwiami bł. Stanisława. Prosimy naszego Współbrata, aby jego obecność rozpaliła w ludziach cierpiących i ‘zagonionych życiowo’ wiarę w Eucharystycznego Boga, który wzmacnia słabych, łączy rozdzielonych, ożywia umarłych.

W pierwszej kolejności relikwie nawiedzą parafie kanonickie:
– Gietrzwałd 10 – 14 września 2009 r.
– Mstów 24 – 27 września 2009 r.
– Nowe Drezdenko  1 – 4 października 2009 r.
– Rąpin 8 – 11 października 2009 r.
– Niegosław 15 – 18 pażdziernika 2009 r. 
– Drezdenko 22 – 25 października 2009 r.
– Kamień 5 – 8 listopada 2009 r. 
– Konin 13 – 15 litopada 2009 r. 
– Ełk 06 – 09 grudnia 2009 r. 
– Straduny 10-11 grudnia 2009 r. 
– Kraków 17 – 20 grudnia 2009 r. 

 

Materiały do pobrania dla organizatorów i organistów (pliki mp3) [czytaj]
Przedperegrynacyjny list Postulatora Generalnego ks. Emilio Dunoyer'a  [czytaj]


Księży Proboszczów, którzy pragną przeprowadzić peregrynację w parafiach w 2010 roku prosimy o kontakt z Klasztorem Bożego Ciała w Krakowie; ks. Jarosław Klimczyk CRL, tel. 602 477 238, e-mail: kop@kanonicy.pl

Zapraszamy na stronę www.kanonicy.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *