NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

Powstanie Zespół ds. Nowej Ewangelizacji

Abp Stanisław Gądecki zapowiedział dziś, że niebawem zostanie utworzony Zespół ds. Nowej Ewangelizacji, który funkcjonować będzie w ramach Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa.

Wiceprzewodniczący Episkopatu poinformował o tym na ogólnopolskim spotkaniu dyrektorów wydziałów duszpasterskich kurii oraz duszpasterzy krajowych, którzy spotkali się 21 i 22 marca w Warszawie.

Decyzja o utworzeniu Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji w ramach Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa podjęta została przez Konferencję Episkopatu Polski na 354. zebraniu plenarnym, jakie miało miejsce w ubiegłym tygodniu w Zakopanem. Decyzja ta została podjęta w ślad za utworzeniem przez Ojca Świętego Benedykta w ramach struktur Stolicy Apostolskiej odrębnej Rady ds. Spraw Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Powstała ona we wrześniu 2010 r., a jej przewodniczącym został abp Rino Fisichella.

Zadania watykańskiej Rady ds. Spraw Krzewienia Nowej Ewangelizacji precyzuje List Apostolski w formie motu proprio „Ubicumque et semper” (Wszędzie i zawsze), opublikowany 12 października 2010 r. Benedykt XVI zauważa w nim, iż na przestrzeni dziejów ewangelizacja przyjmowała różne formy i sposoby realizacji, zgodnie z realiami miejsca, sytuacji czy momentu historycznego. „Dzisiaj nowa ewangelizacja – jak pisze Ojciec Święty – musi się zmierzyć ze zjawiskiem dystansowania się od wiary, które przejawia się coraz bardziej w społeczeństwach i kulturach, które wydawały się być od wieków przeniknięte Ewangelią”.

W łonie polskiego Episkopatu rozważana była możliwość utworzenia – wzorem Stolicy Apostolskiej – odrębnej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. Jednak zwyciężyła koncepcja powiązania jej (jako specjalnego zespołu) z Komisją ds. Duszpasterstwa, gdyż gremium to pracuje nad programem duszpasterskim dla Kościoła w Polsce, biorąc pod uwagę aktualne wyzwania ewangelizacyjne. Przewodniczy jej abp Gądecki.

Mówiąc o planach powołania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, abp Gądecki wyjaśnił, że zajmować się on będzie tymi polami ewangelizacji w Polsce, które nie są objęte przez duszpasterstwo tradycyjne. Wyjaśnił, że chodzić będzie o znalezienie właściwych metod ewangelizacji i sposobów dotarcia do osób obojętnych religijnie bądź niewierzących, którzy w Polsce stanowią już faktycznie większość. W parafiach praktykuje systematycznie nieco ponad 40 proc. Polaków, a niemal 60 proc. społeczeństwa stanowią ludzie obojętni lub wrogo nastawieni do Kościoła. „Tak więc 60 proc. naszego społeczeństwa pozostaje przedmiotem nowej ewangelizacji” – skonstatował. „Trzeba się poważnie zastanowić, jak podejść do tych środowisk, jak je poruszyć wewnętrznie, tak aby łaska Boża miała dostęp do tych ludzi” – dodał.

Abp Gądecki skierował prośbę do obecnych na spotkaniu dyrektorów kurialnych wydziałów duszpasterskich o zgłaszanie kandydatur do wspomnianego zespołu. Winni być to zarówno kapłani, zakonnicy jak i świeccy. Powinni mieć doświadczenie w nowych, nietradycyjnych rodzajach duszpasterstwa, adresowanego do ludzi którzy są obojętni bądź odeszli od Kościoła. Spośród zgłoszonych kandydatur Konferencja Episkopatu ustali skład Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji na swym najbliższym, czerwcowym zebraniu plenarnym.

 

ŹRÓDŁO:

EKAI.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *