NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

Poznali św. Maksymiliana – podsumowanie Olimpiady

Kim był, dla kogo żył, pracował i umarł św. Maksymilian Maria Kolbe wiedzą doskonale finaliści Olimpiady, której finał odbył się w dniach 25 i 26 marca 2015 roku w Siedlcach. Jej organizatorzy zapewniają, że już pracują nad kolejną, jubileuszową X Ogólnopolską Franciszkańską Olimpiadą Wiedzy o św. Maksymilianie.

Organizatorami dziewiątej edycji Olimpiady byli franciszkanie z Siedlec, oraz franciszkańskie kurie prowincjalne z siedzibami w Warszawie, Gdańsku i Krakowie a także Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Celem konkursu, który w tym roku odbywał się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Mazowieckiego Kuratora Oświaty, było przybliżenie młodemu pokoleniu niezwykłej postaci św. Maksymiliana oraz dzieła, które założył – Rycerstwa Niepokalanej. Olimpiada zorganizowana była na trzech szczeblach edukacyjnych. Brali w niej udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Najmłodsi, ze szkół podstawowych, biorący udział w konkursie plastycznym pod tytułem „Rozkwit Niepokalanowa”, mieli za zadanie samodzielne wykonanie pracy ilustrującej fragment z książki Marii Kączkowskiej. Etap szkolny, w którym wzięło udział blisko 2000 uczniów, przeprowadzili miejscowi katecheci lub inni nauczyciele we własnym zakresie. W tym etapie wyłoniono po 3 prace z każdej grupy wiekowej, które przysłano na finał do Siedlec. Na finał przesłano ponad 400 prac (115 szkół z 26 diecezji), które zostały wykonane w dziesięciu technikach, w dwóch kategoriach wiekowych. Do finału zakwalifikowano prace 399 uczniów. Wyniki ogłoszono 17 listopada 2014 roku na stronie www.olimiada.franciszkanie.pl. Dwie prace nagrodzono specjalną nagrodą ufundowaną przez gwardiana franciszkańskiego klasztoru Niepokalanów.

W konkursie wiedzy o św. Maksymilianie uczestniczyła młodzież z całej Polski. W tym roku w gimnazjach obowiązującą lekturą była książka Marii Winowskiej „Szaleniec Niepokalanej”, broszurka „ABC Rycerstwa Niepokalanej” oraz Ewangelia wg św. Jana. Natomiast w  szkołach ponadgimnazjalnych „47 lat życia” o. Władysława Kluza, broszurka o Rycerstwie Niepokalanej i Ewangelia wg św. Jana.

W pierwszym etapie – szkolnym (3 grudnia 2014 roku) wzięło udział 606 gimnazjalistów

i 393 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych. Etap II (diecezjalny) przeprowadzono w 17 ośrodkach diecezjalnych 5 marca 2015 roku. Zakwalifikowało się do niego 194 gimnazjalistów i 147 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych.

Na finał do Siedlec 25 marca 2015 roku wraz z opiekunami przyjechało 55 gimnazjalistów, reprezentujących 21diecezji. Po części pisemnej wyłoniono pięciu laureatów: Paradowski Michał (diec. warszawska), Cabaj Marta (diec. siedlecka), Mućko Agata (diec. warszawsko-praska), Ślusarczyk Tomasz (diec. krakowska) i Wnukowicz Angelika (diec. siedlecka). Wzięli oni udział w części ustnej, a zwycięzcą finału został Michał Paradowski. Do finału dla szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło 55 uczniów z 21 diecezji. Również i w tej grupie olimpijczyków było pięciu laureatów: Wojszko Anna (diec. białostocka), Lichota Maciej (diec. warszawska), Aleksandra Smejlis (diec. szczecińsko-kamieńska), Aleksandra Czabańska (diec. poznańska), Krzysztof Świątczak (diec. włocławska), a zwyciężył Maciej Lichota.

Oprócz cennych nagród materialnych laureaci otrzymali indeksy na wskazane kierunki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Jana Pawła II, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Uniwersytetu Szczecińskiego. Trójce laureatów dodatkową nagrodę (udział w warsztatach dziennikarskich) ufundowała Uczelnia z Torunia. Osobom, które zajęły miejsca od 4-go do10-go Dyrektor Wydawnictwa Ojców Franciszkanów Niepokalanów wręczył „Pisma św. Maksymiliana”. Specjalną nagrodę otrzymali Michał Paradowski i Maciej Lichota, którzy w rozgrywce finałowej zdobyli najwięcej punktów z pytań ułożonych na podstawie broszurki o Rycerstwie Niepokalanej. Nagrodę tą ufundował Prezes Narodowy Stowarzyszenia Rycerstwo Niepokalanej o. Stanisław Piętka.

Finał Olimpiady nie mógłby się odbyć, gdyby nie gościnność parafian, goszczących olimpijczyków na noclegach w swoich domach. Zarówno finaliści jak i ich opiekunowie podkreślają nietuzinkowość św. Maksymiliana. Jak mówią „Jest On inspiracją do pracy nad sobą i do pomocy innym w dojściu do Boga”. Wielu ma nadzieję wziąć udział w przyszłorocznej, jubileuszowej Olimpiadzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *