Honorowym gościem spotkania był Metropolita Lubelski abp Józef Życiński, który przewodniczył Eucharystii i wygłosił homilię.
Jubileuszowe dziękczynienie rozpoczęło się od wczesnych godzin rannych, gdy do Pratulina zaczęli przybywać sympatycy i przyjaciele Katolickiego Radia Podlasie z poszczególnych parafii naszej diecezji. Od samego początku dało się wyczuć rodzinną atmosferę i można było doświadczyć wspólnoty Kościoła zgromadzonego na modlitwie, słuchaniu Słowa Bożego i „łamaniu Chleba”. Spotkanie na placu przed Kościołem z przedstawicielami 50 kół Katolickiego Radia Podlasie animował ks. Dariusz Denisiuk.
Śpiewem i muzyką wspierał go zespół Pawła Tokarskiego „No problem”.
W programie uwzględniono również miejsce na katechezę na temat kapłaństwa, którą wygłosił ks. Mateusz Czubak.
Natomiast z ust miejscowego proboszcza, ks. Marka Kota można było usłyszeć o historii pratulińskiego sanktuarium i planach na najbliższą przyszłość, związanych z rozbudową miejsca kultu błogosławionych Męczenników Podlaskich.
Centralnym punktem jubileuszu była Eucharystia celebrowana przez Metropolitę Lubelskiego ks. abpa Józefa Życińskiego, Biskupa Siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego oraz kapłanów, którzy przybyli na uroczystość. W Homilii Ks. Abp Józef Życiński wzywał wiernych do ewangelicznego radykalizmu, pielęgnowania chrześcijańskiej tradycji i odkrywania sensu cierpienia w krzyżu Chrystusa. Ostrzegał też małżonków przed szukaniem łatwych rozwiązań bezpłodności metodą „in vitro”. – Pod Cezareą Filipową Jezus postawił swoim uczniom fundamentalne pytanie: „Za kogo Mnie uważacie”. Dobrze, że odpowiedź uczniów była inna niż obiegowe opinie ówczesnych ludzi. To pytanie Jezus stawia każdemu z nas. Za wierność Bogu nie musimy już dzisiaj oddawać życia, chociaż w niektórych krajach chrześcijanie nadal są prześladowani. Chrystus wymaga od nas dzisiaj, nie tyle przelewu krwi, ile świadectwa dojrzałej wiary, byśmy byli opoką, ludźmi którzy są wierni kościołowi i byśmy świadczyli o Chrystusie w życiu codziennym. Obyśmy nie ulegali wpływowi mediów, które kształtują wypaczony obraz świata, w którym nie ma miejsca dla Boga. Obyśmy w świecie dążącym do szybkiego sukcesu, wygodnictwa i przyjemności, potrafili tworzyć mniejszość odznaczającą się chrześcijańskim stylem życia – mówił Ksiądz Arcybiskup.
Na zakończenie Eucharystii Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski podziękował Metropolicie Lubelskiemu za wygłoszoną homilię, a pracownikom Katolickiego Radia Podlasie za trud włożony w przybliżanie chrześcijańskiej myśli na falach radiowych i w portalu internetowym. – Dziękuję również Kołom Przyjaciół Katolickiego Radia Podlasie za modlitwę, ofiarę cierpienia i finansowe wsparcie. Obyśmy wszyscy, zgromadzeni dzisiaj na miejscu męczeństwa bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy, przyczyniali się do budowania jedności trzymając się jednej Głowy Kościoła za cenę oddania życia – mówił Pasterz Kościoła Siedleckiego.
Ukoronowaniem radiowego jubileuszu było złożenie na ręce Kustosza Sanktuarium jako votum tzw. „Deklaracji Siedleckiej”- dokumentu podpisanego przez wielu samorządowców i polityków, w którym deklarują oni wzajemny szacunek, mimo różnic w poglądach i chęć współpracy dla dobra społeczeństwa. Dokument zrodził się z inicjatywy Katolickiego Radia Podlasie przy aprobacie Biskupa Siedleckiego i zgromadzonych wokół niego samorządowców. Inspiracją do podpisania dokumentu była tragedia jaka rozegrała się 10 kwietnia pod Smoleńskiem.
Dużym zainteresowaniem wiernych cieszyło się studio plenerowe radia, gdzie każdy mógł podejść, zobaczyć jak powstaje radiowy program, poznać pracę spikerów, serwisantów, realizatorów i dziennikarzy portalu informacyjnego podlasie24.pl.
Po raz kolejny przyznano „Platynowe Mikrofony Katolickiego Radia Podlasie” – statuetki będące uznaniem dla pracy osób i instytucji, które w ciągu ubiegłego roku szczególnie przyczyniły się do rozwoju i funkcjonowania rozgłośni. W kategorii „Osobowość Radiowa” statuetkę otrzymał Lech Zakrzewski – prowadzący audycję trzeźwiejących alkoholików pod tytułem „Boże użycz nam pogody ducha”. W kategorii „Misja Ewangelizacyjna Radia” Platynowy Mikrofon im. Ks. Józefa Szajdy powędrował do ks. Krzysztofa Skwierczyńskiego – autora katechez emitowanych na antenie Katolickiego Radia Podlasie. W kategorii „Przyjaciel Radia” statuetkę otrzymali członkowie Koła Przyjaciół KRP w Wólce Dobryńskiej w diecezji siedleckiej. Ponadto zostały rozlosowane atrakcyjne nagrody, m.in. pielgrzymkę religijno-patriotyczną po Polsce. W losowaniu wzięli udział wszyscy głosujący w tym roku w plebiscycie PLATYNOWY MIKROFON. Nagrodę główną wygrała pani Anna Zabłocka.
Jubileusz zakończyła agapa, podczas której nie zabrakło ogromnego „urodzinowego” tortu z 18 świeczkami, które zdmuchnęli wspólnie pracownicy radia.
______________________________________
Katolickie Radio Podlasie oficjalnie rozpoczęło nadawanie 9 lipca 1992 roku jako jedna z pierwszych rozgłośni emitujących program na tzw. górnym paśmie UKF. Jest największą rozgłośnią środkowo-wschodniej Polski, słuchaną na obszarze między Warszawą, Białymstokiem i Lublinem. Oprócz informacji nadaje reportaże radiowe i muzykę pop. Obecnie dyrektorem rozgłośni jest ks. Sławomir Kapitan.
Ks. Mateusz Czubak