
Autor: s. Jadwiga Woźnicka CM
XVIII Niedziela Zwykła, Rok A
Iz 55,1-3a
Ps 145,8-9.15-18
Rz 8,35.37-39
Mt 14,13-21
Liturgia dzisiejszej niedzieli zaprasza każdego człowieka do źródła wody żywej: O wszyscy spragnieni, przyjdźcie do wody, przyjdźcie, choć nie macie pieniędzy! Kupujcie i spożywajcie bez pieniędzy i bez płacenia za wino i mleko. Owe źródło jest na wyciągnięcie ręki. Trzeba tylko nakłonić ucho i zrobić pierwszy krok w Jego kierunku.
W Ewangelii widzimy chorych, ubogich, spragnionych, którzy zrobili pierwszy krok i przyszli do Jezusa. Mieli oni cichą nadzieje, że znajdą u Niego zrozumienie i pomoc, jakiej tak bardzo potrzebowali. Jezus widząc ich spragnione serca, przepełnione wiarą i nadzieją zlitował się nad nimi i uzdrowił ich chorych.
Gdy nastał wieczór, uczniowie zasugerowali Jezusowi, aby odprawił wygłodniały tłum twierdząc: Miejsce to jest puste i pora już spóźniona. Każ więc rozejść się tłumom: niech idą do wsi i zakupią sobie żywności. To było, według nich, najprostsze i naturalne rozwiązanie, by móc zaspokoić głód tak wielkiej rzeszy.
Lecz Jezus miał inne rozwiązanie, nieskończenie prostsze i pełne miłości, jakie tylko On mógł podać. Wezwał uczniów, aby to oni nakarmi tłum: Wy dajcie im jeść. Uczniowie mieli tylko pięć chlebów i dwie ryby. Złożyli je na ręce Jezusowi a On: Odmówił błogosławieństwo i połamawszy chleby dał je uczniom, uczniowie zaś tłumom. Jedli wszyscy do sytości i zebrano z tego, co pozostało, dwanaście pełnych koszy ułomków.
Kimże jest człowiek i jak wielkim partnerem w dialogu miłości jest człowiek. Bóg pragnie, aby człowiek wszedł w ów dialog miłości i dał z siebie z czystego serca, tyle ile może, a On postara się rozmnożyć to dobro.
Módlmy się:
o dar pragnienia ze Źródła Wody Żywej
o życie pełne wiary i miłości
o dar służby drugiemu człowiekowi
o uzdrowienie dla wszystkich chorych i cierpiących
o wdzięczność i radość w życiu codziennym





