NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

Rumunia: beatyfikacja Jánosa Schefflera – biskupa i męczennika czasów komunizmu

Pozdrawiając pielgrzymów po modlitwie Anioł Pański Benedykt XVI nawiązał do uroczystości w Satu Mare, gdzie do chwały ołtarzy wyniesiono rumuńskiego biskupa męczennika czasów komunizmu. János Scheffler był Węgrem z Siedmiogrodu, biskupem rządzącym w czasie drugiej wojny światowej dwoma łacińskimi diecezjami w Rumunii: Satu Mare i Ordea Mare.

Urodził się w 1887 r. w rolniczej rodzinie węgierskiej z Siedmiogrodu, którą Bóg obdarzył dziesięciorgiem dzieci. Już jako dziesięciolatek objawiał powołanie kapłańskie. Zdolności intelektualne chłopca rozpoznał miejscowy proboszcz, który zaofiarował pomoc w jego wykształceniu umieszczając w konwikcie prowadzonym przez jezuitów. Później jako seminarzysta studiował na wydziale teologicznym w Budapeszcie (1906-1910). Po święceniach wyjechał do Rzymu, gdzie na Uniwersytecie Gregoriańskim uzyskał doktorat prawa kanonicznego w 1912 r. Po powrocie do ojczyzny pracował duszpastersko i akademicko, organizując kolegium katolickie, uczył w seminarium, pisał książki religijne, formował intelektualistów i osoby konsekrowane. W 1942 r. z nominacji Piusa XII został ordynariuszem łacińskiej diecezji Satu Mare i administratorem apostolskim diecezji Oradea Mare. Jako biskup odznaczał się aktywnością, gorliwością, roztropnością i wymaganiami, które łączył z ojcostwem. 
Prawdziwą próbą wiary stała się dla bp. Schefflera rumuńska droga do komunizmu. Po wejściu w 1944 r. Armii Czerwonej rozpoczęły się w Siedmiogrodzie regularne prześladowania Kościoła katolickiego. Zaostrzyły się one jeszcze w trzy lata później i w ramach czystki hierarcha trafił do więzienia. Tajna milicja Securitate próbowała nakłonić go do przejścia na prawosławie. W zamian miał zostać patriarchą Rumunii, czemu zdecydowanie odmówił. Zmuszono go zatem do prac fizycznych połączonych z licznymi torturami. Zmarł po jednej z nich 5 grudnia 1952 r. Aktu beatyfikacji dokonał w imieniu Papieża prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato SDB. W uroczystościach w Satu Mare wzięli udział m.in. prymas Węgier kard. Peter Erdő oraz metropolita Bukaresztu abp Ioan Robu.

ŹRÓDŁO:

RADIO WATYKAŃSKIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *